şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: at)

  şimdi mantıken düşününce at sırtında yol alıp da abdest tazelemeden namaz kılan adam hepimizi kandırıyodur hacı. seni o kadar zıplata zıplata götüren ulaşım aracında o pırtı tutamazsın. az bi delakanlı olalım. abdestimizi tazeleyelim.

  (bkz: kadın götü veya memesi)

  buna baktın mı da bozuluyo bildiğim kadarıyla ama net bi bilgim yok, ne yalan söyliyim, şener şen'in bi filminde geçiyordu ama detay hatırlamıyorum. aslında sadece göt meme olayı değil, kompil kadınlar abdest bozabiliyo. ama erkek götüne şaplak bile atsan bişi olmuyo, kıl namazı, ver rükuyu secdeyi. etkisiz eleman la bu erkek götü, dinde bile yeri yok valla hacı. o kadar kötülediniz entrymi ama neyse.

  daha aklıma geldikçe yazıcam, şimdilik bunlara dikkat edin.
 • (bkz: biscolata erkeği)

  daha çok kadınlar için abdest bozması söz konusuyken bu itoğlu itler, taş görse hallenecek durumda oldukları için er kişilerin de neticelerini güvenceye almaları şarttır.
 • (bkz: anan)

  zaaaaa xd.

  şaka lan şaka, ellerinden öperim.
 • kafa kesip o kafayla top oynamak değilmiş.
 • --- spoiler ---

  1. idrar ve dışkı yollarından idrar, dışkı, meni, mezi, kan gibi bir necâsetin,
  herhangi bir sıvının veya maddenin çıkması, yellenmek.
  2. vücudun herhangi bir yerinden kan, irin veya herhangi bir maddenin çıkması. ağızdan çıkan akıcı haldeki kan, tükürükten fazla veya ona eşit ise abdesti bozar. vücuttan çıkan kan akmadığı veya çıktığı yerin çevresine dağılmadığı sürece abdesti bozmaz. yaradan çıkan irin ve sarı su da böyledir.
  çıktığı yerin dışına kendiliğinden dağılmayan bu sıvıların silinmesi halinde de abdest bozulmaz. şâfiî ve mâlikîler'e göre idrar ve dışkı yolları hariç vücuttan çıkan kan ve benzeri sıvı maddeler abdesti bozmaz.
  3. ağız dolusu kusmak. kusulan şey ister yemek, ister safra veya kan olsun, abdest bozulur.
  4. bayılma, delirme, sarhoş olma, uyuma gibi şuurun kontrolüne engel olan durumlar. uyku dışındaki şuur kaybına yol açan durumların süresi ve o esnada kişinin konumu ne olursa olsun abdest bozulur. uyku halinde ise, kişinin farkında olmadan abdestinin bozulmuş olması ihtimalinin derecesi ölçü alınır. bu sebeple yatarak derin uykuya dalma abdesti bozar, uyku ile uyanıklık arasındaki hal ise bozmaz. oturduğu yerden uyuklamada oturuşun şekli kadar bu kimsenin durumu, abdestin bozulma ihtimalinin kuvvet derecesi de önemlidir. bundan dolayı tereddütlü durumlarda abdest alınması tavsiye edilir.
  5. namazda yakındaki şahısların duyabileceği şekilde sesli olarak gülmek.
  hanefîler'e göre rükûlu ve secdeli namazda sesli gülme abdesti de bozar. diğer mezhepler ise sadece namazın bozulacağı görüşündedir.
  6. cinsî münasebet veya fâhiş (aşırı) temas ve dokunma. hanefîler'e göre erkekle kadının tenlerinin birbirine değmesi ile abdest bozulmasa da çıplak olarak veya arada bedenlerin sıcaklığının hissedilmesini engelleyecek bir giysi bulunmaksızın erkek ve kadının aşırı derecede şehevî teması, oynaşma ve kucaklaş-ması abdesti bozar. hanefî fakihlerinin çoğunluğu temasın aşırılığında erkeğin cinsel organının sertleşmesini ölçü alırken, imam muhammed mezi gibi bir yaşlık çıkmadıkça abdestin bozulmayacağı görüşündedir. şâfiîler'e göre erkek ve kadı-nın tenlerinin birbirine değmesi, mâlikî ve hanbelîler'e göre ise temastan cinsel haz duyulması halinde abdest bozulur.
  7. mazeret halinin sona ermesi. su bulamadığı için teyemmüm eden kimse suyu bulunca, mest üzerine mesh yapan kimsenin -yolcu olanlara üç, yolcu olmayanlara bir gün olarak tanınan- mesh süresi dolunca, özürlü kimse için de namaz vakti çıkınca abdesti bozulmuş olur.
  hanefîler'in dışındaki üç mezhebe göre bir kimsenin kendi cinsel organına temas da abdesti bozar. bir kimse abdest aldığını kesin olarak bilse de abdestinin bozulup bozulmadığında tereddüt etse, mâlikîler'e göre abdesti bozulmuş olur, diğer üç mezhebe göre ise bu durumda abdest bozulmuş sayılmaz. ağlamak, gözden yaş gelmesi, kabuk bağlamış bir yaranın kabuğunun kan çıkmaksızın düşmesi, tükürük ve sümüğe az miktarda kan karışması, ağız dolusu olmayan kusma, ısırılan elma, ayva gibi sert bir meyve veya kullanılan misvak-diş fırçası üzerindeki akıcılığı olmayan kan (diş eti kanaması hariç), sivrisinek, pire gibi haşeratın emdiği kan, namazda uyuklama, namazda sessiz gülme, tırnak kesme, tıraş olma kural olarak abdesti bozmaz.
  abdestin bozulup bozulmadığıyla ilgili görüş ayrılığı bulunan konularda ihtiyatlı davranmak uygun olur. özellikle imam olan kimselerin abdestinin diğer mezheplere göre de bozulmamış olmasına özen göstermesi şart değilse de yerinde bir davranıştır.

  --- spoiler ---