şükela:  tümü | bugün
  • bir haber

--- spoiler ---

araştırma sonuçlarına göre abd'de y kuşağı içinde kapitalizmi tercih edenlerin oranı yüzde 42'de kalırken sosyalist bir ülkede yaşamak isteyenlerin oranı yüzde 45, komünist bir ülkede yaşamayı tercih edenlerin oranı ise yüzde 7 oldu. bu sonuçlara göre sosyalizmi tercih edenlerin oranı yüzde 52 oldu.

araştırma, 20'li yaşlardaki amerikalıların yüzde 20'sinin stalin'i, yüzde 25'inden çoğunun ise lenin ve kim jong-un'u kahraman olarak gördüklerini ortaya çıkardı.
    --- spoiler ---

düşünsenize belki 20 yıl sonra komünistler vaşington'a diye slogan atılacak.
  • bernie sanders sayesinde gerçekleşmiş durumdur. sosyalist olduğunu söyleyen sanders hillary'e kıl payı farkla geçildi ve hillary'i geçse trump'ı darmadağın edecekti. hadi trump karşısındaki başarıda herkes arkasına geçecekti ancak hillary'e karşı olan yarışta arkasında duranlar kemik kitlesi idi. bunların da %70'e yakını ilk kez oy kullananlar idi. ilk kez oy kullananlarda ve 18-25 yaş arası gençlerde oyların %80den fazlası çoğu eyalette sanders'a gitti, hillary orta üst yas grubu ile götürdü.

dolayısıyla daha önce başka entry lerde de dediğimiz gibi yaşı ve zihinsel sağlığı yetip başkan olabilir mi bilmiyoruz, ancak öyle bir tohum ekmistir ki dünyanın 20 yıl sonrası onun sayesinde, onunla ya da onsuz çok daha farklı bir yer olacaktır.

(bkz: feel the bern)
  • aydınlık gazetesinin en uçuk palavralarından birisi değildir.
  • "yirmili yaşlardaki her beş amerikalıdan biri stalin'i kahraman olarak görüyor" cümlesini okuduktan sonra kapattığım araştırmadır. cahiller sizi.

http://www.foxnews.com/…safe-space-study-finds.html
  • y kuşağının ne kadar aptal olduğunu bir kez daha gözler önüne seren araştırmanın sonucudur.
  • abdli gençlerin aklındaki sosyalizm marksizm-leninizm değil, iskandinav tipi demokratik "sosyalizm". hani bu sanders'in filan istediği. o yani. yoksa gençlik marx okuyup buharin ezberlemiyorlar. bizim komünistler çok heyecanlanmasın o yüzden.
  • sömürüye karşı çıkmayı aptallık olarak gören çok akıllıları göstermiştir.
  • bosuna (bkz: feelthebern) denmedi.
  • akp'li gençlerin yarısından çoğu sosyalizm istiyor

şeklinde okudum, lan dedim noluyor, ne alaka?
  • aydinlik bir adam korkut boratav kitabinda hoca bundan bahsetmisti ama kisaca ve giris mahiyetinde. yanlis hatirlamiyorsam "occupy wall street" hareketinde "%1'in varligi icin %99'un vergileri kullanilamaz" mesajini cok onemli buldugunu, bunun dupeduz sinif siyaseti anlamina geldigini ve o donem yapilan arastirmalarda sosyalizme ozellikle gencler tarafindan artan bir ilgi oldugunu soylemisti. ben de o zaman bunu ilginc bulup kafamin bir kosesine not etmistim. tabi bu on yil kadar onceydi, simdi dusununce demek ki hoca hakliymis diyorum.

bu amerika sosyalist cumhuriyetler birligi kurulacak anlamina gelmiyor biz de biliyoruz. salak salak elestiri kasmayin. amerika'da sosyalist fikirlerin az da olsa taban kazanmasi bile dunyanin geri kalani icin hayirlidir.