şükela:  tümü | bugün
  • abd' geçen hafta çin'den ithal edilen 50 milyar dolarlık(34 milyar dolarlık ürüne hemen,16 milyar dolarlık ürüne daha sonra) ürüne karşı koyulan ek vergilerden sonra çin'i bu vergilere misilleme yapmaması ve eğer böyle bir adım atılırsa ek 200 milyar dolarlık ithal edilen ürüne de vergi uygulanacağı konusunda uyarmıştı. çin, nispeten yumuşak bir tonda misilleme yapacağını belirtmişti.(henüz uygulama yok) buna karşılık dün akşam abd çin’den alınan 200 milyar dolarlık ek vergi uygulanacak yeni ürün listesini açıkladı ve şu an bütün dünya borsaları satış yiyor.

trump, bu adıma da misilleme gelirse çin’den alınan bütün ürünlere(+500 milyar dolar) ek vergi getireceğini de belirtmiş durumda.

şu girdide(bkz: #78174384) abd’nin neden böyle bir adım atmak zorunda olduğunu, şu girdide (bkz: #78256389) çin’in neden abd’e olumlu cevap veremeyeceğini yazmıştım. şu girdide (bkz: #78853728) ise bu çatışmanın birçok farklı açıdan ‘’küresel kriz’’ riski barındırdığını yazmıştım tekrara düşmemek için sadece link veriyorum. linklerde verdiğim olaylar dışında yeni adımın daha önceki adımlardan farklı yanları da var.

abd’nin şimdiye kadar aldığı bütün önlemler genelde çin’den alınan üretim malzemeleri üzerineydi fakat son listedeki ürünler ‘’tüketici ürünleri’’ yani abd gerçekten bu adımı atarsa abd’de ve dünyada çok ciddi şekilde enflasyona sebep olacak çünkü çin’de ucuza mal edilebilen ürünler abd’nin ve dünyanın enflasyonunu düşürür mhiyette, sadece bu mu değil, şu girdide (bkz: #78909922)abd’nin neredeyse ‘’tam istihdam seviyesi’’ne ulaştığını yazmıştım; özetle abd istihdam rakamları o kadar iyi noktalara geldi ki istihdam artışı işsizliği azaltmıyor artırıyor(katılım oranının artması) çünkü çalışmaktan umudunu kesen ya da gerek duymayan kesim bile şu an uygun olan iş ortamında çalışmak için başvuruyor; bu sebepten dolayı normalde hızla arması gereken(işsiz sayısı azaldıkça maaşlar artar) maaşlar yeterince hızlı artmıyor.

abd’nin ek 200 milyar dolarlık üretimi abd’e çekmesi durumunda;

-akıl almaz yatırım= enflasyon
    -çin ürünlerinin abd’e ulaşamaması(tüketici ürünleri) =enflasyon
    -işgücü piyasasının coşması=enflasyon
    -(ihtimal)abd’nin ‘’coşmuş bir ekonomi’’ sahibi olması=enflasyon

bu durumda fed faiz artırmak zorunda kalacaktır ve gelişmekte olan ülkelerin(gop) canını okuyacaktır. (bkz: 2018 gelişmekte olan ülkeler krizi/#77960959) çin’in bu durumda yapabileceği şeyler ise kısıtlı şu an görünen(ihtimal vermediğim) silahları devalüasyon (bkz: #78736433) ve abd tahvillerinin satılması(fed yerine faiz artırımı yapılması) tabii bu durumda da gop’un canı çıkacaktır.

gop’un her şekilde zarar göreceği şu dönemde en zayıf halka görünen ülkeler arasında olan türkiye’nin dikkatli olması çok önemli.