şükela:  tümü | bugün
 • an itibariyle 81.943 covid-19 vakasıyla çin'i geçti. ölüm oranı çinden daha az olsa bile (çinde 3.287 ölüm varken abd'de 1.176). virüsün bulaşıcılığının ne kadar fazla olduğunu bir kez daha görmemizi sağlayan bir tablo.
 • italya olması beklenirken, abd'de son bir haftada patlama oldu. bir hafta sonra türkiye'de neler olabileceğini düşünmek bile istemiyorum.
 • o değil de bu sarı pipi çin’i hastalığı durdurmayıp dünyaya yaymakla suçluyordu. sen niye durdurmadın derler mi acaba?
 • heran herşey olabilir, 2 hafta sonra liderliğe oynayabiliriz.
 • 1 milyonu aşkın test yapıldığını da belirtmek gerekir ülkede. eğer burada yaptıramadığınız testi dilerseniz girip ny’ta yaptırabilirsiniz. dünya üzerinde resmî olarak en fazla coronavirus sahibinin olduğu ve an itibarı ile thy ile günde iki defa direkt gidiş dönüş yapılan şehirde.
 • turuncu reisin abd yi ateşe verdiğini göstermektedir.
 • etniği ulusu ne olursa olsun hiç bir insanın herhangi bir virüse maruz kalmasını istemem. (savaş olacaksa da mertçe olsun.) bununla birlikte virüsle mücadele hususunda gelişmiş ülkelerde yayılması tedavi ve aşı için daha çok kaynak ayrılmasına yol açacaktır. ama tabi aşı ve etkin bir tedavinin bulunamaması da söz konusu.
  (bkz: hiv)
  bitsin artık bu kabus.
 • bu virüs amariga'nın çin eğonomisini çökertmek için ortaya saldığı biyorojik silahtır diyenler nasılsınız? komplo teorileriniz nasıl?
 • çin denilen kabile devleti'nin verdiği sayılara inanan var mı? çin'de açıklanan sayının en az 10 katı kadar vaka olduğuna inanıyorum ben. aralık ayında ortaya çıkan ve son derece bulaşıcı bir virüs var, bir aydan fazla süre hiçbir önlem alınmadan virüs yayılıyor. ama ne hikmetse çin'deki vakaların %90'ı, nüfusun %5'inin yaşadığı hubei eyaletinde çıkıyor. buna sadece who denilen yozlaşmış kurum inanır.

  daha yeni ispanya'dan açıklama geldi, çin malı test kitleri %30 doğruluk payına sahip diye. bu çin denilen belaya acilen kuzey kore muamelesi yapılması gerekiyor. zaten gidişat da onu gösteriyor. kanını siktiklerim ya.

  edit: kabile devleti lafına götüyle gülenler varmış. al okuyabiliyorsan şunu oku da gör bakalım kabile devleti miymiş değil miymiş. büyük başkanları(!) xi jinping'in öğretilerini ezbere bilmeden iyi bir işe girilemeyen bir ülke çin. bu virüs ortaya çıktığı zaman bunu ortaya çıkaran gazetecilere ve doktorlara yapmadığını bırakmayan bir ülke çin. aynı boku sars ortaya çıktığında da yapmışlardı ama senin gibi ergenlerin yaşı yetmez ona. ulan adamlar canlı canlı fare yiyorlar; ortalık yerde yılan, pangolin falan satılıyor ve bu pazarlarda götüne bambu sokulmuş yarasaların arasında anneler avm'de dolaşıyor gibi kucaklarında bebelerle dolaşıyor; minibüsün ezdiği küçücük çocuğa kimse dönüp bakmıyor ama burada hala bu ülkeyi savunan yarrak kafalılar çıkıyor. sizin yaşam felsefeniz gerzek fikir beyan etmek midir nedir söyleyin de ona göre sinirlenmeyelim amk. normal kafada bir insanın bu kadar saçmalaması kolay değil çünkü.