şükela:  tümü | bugün
 • daeş kısaltmasının türkçesini söylesene lan! ışid ulan o ışid. padişahınız dahil hiçbiriniz ışid i kullanmıyor anladık ama ne kısaltmanın türkçe açılımını söyleyebiliyorsunuz ne de kısaltmaya dair bir fikir birliğiniz var. daeş, deaş, daiş hangisi lan!?

  tanım: doğrusu, abd' nin ışid için suriye' ye verdiği destek olması gereken cümle.
 • başlığı açan kardeşim kullandığın terim hastalıklı bir zihniyetin psikopatolojisinin ortaya dökülmesi zaten, o noktada eleştirilince cinlenmek neden. zaten o zihniyettir ki başımıza suriyedeki bilumum ortadoğu yaratığının bela edilmesini sağlayan. bu bahsettiğin haberi de okudum, malumun ilamı olmuş resmi belgelere yansısa ne yansımasa ne abd askerleri üniformalarıyla pkklılarla beraber çekinmeden fink atıp gazetecilere poz verebiliyorlarsa.
 • rakka'dan işid'i sen çıkarmadın mı be godumun abd'si.ne anti-işidci maskesi takıyorsun hala
  edit:yakın zamanda işid'in güçleneceğinin ve yeni katliam yapacağının habercisi
 • bilinenin ilanıdır.

  mekanizma şu şekilde işliyor. mesela ypg senelerce el altından beslenir. ama resmi açıklamalarda inkar edilir. plan olgunlaştığında destek açık hale gelir. tabi bunun için türlü türlü bahane üretilir. en iyi çözüm yılanın başı küçükken ezilir taktiğidir. genelde ruslar böyle yapar. kendi bölgelerinde radikal ya da ayrılıkçı hareket sezdikleri anda sert bir şekilde bastırırlar.

  peki bastırılmaz ise ne olur. önce pkk olur, büyür desteklenir ypg olur. silahlandırılır ve yasal kılıf bulunur kanton olur. kantonlar birleşir federasyon olur ve sonunda da uydu devlet olurlar. amerika artık kartını açık oynuyor. bizim hükumette kartını açık oynayıp stratejik olarak ypg konusunda rusya, iran ve suriye ile ortak hareket etmesi lazım.

  not: dönemsel ve stratejik ortaklıkları her devlet yapar. ypg konusunda da yapmak zorundayız. lakin bizimkilere rusya iran stratejik ortak dediğin anda suud kafalılar ve uzantısı medya hemen olayı çarpıtır.
 • yıllardır orta doğu, afrika ve güney amerika'da dökülen kanın sebebi olan abd'nin suriye'deki pisliklerini artık açıktan yapması. bazısı da daeşe takılmış, mal galiba. daeş, deaş, ışid ne farkedecek acaba.
 • ee abd'nin ışid'i yaratıp palazlandırdığını herkes biliyo ki.. mesele bu konuda ne yapabildiğin.

  kanada merkezli tik tak kuruluşunun "ışid ile ilgili obamanın bilmenizi istemediği 26 şey" başlıklı raporundan:

  - the us is protecting both al qaeda and ısıs-ısıl-daesh.
  - the us airforce is acting on behalf of the terrorists, bombing syrian government forces
  - the us led war against the ıslamic state is a big lie.
  - the counter-terrorism mandate is a fiction. america is the number one “state sponsor of terrorism”

  son maddenin tercümesi: terrörizm karşıtlığı yalan. abd dünyanın bir numaralı terör sponsoru devletidir. ne denir ki bunun üzerine?

  şunu ekleyebilirim, bu raporu hazırlayan kişi casusluktan müebbet yatmıyor, tik tak kuruluşuna kayyum atanmadı, troller ve yandaş medya karalama kampanyasına girişmedi, kimse fetöcü ilan edilmedi. can dündar'a vatan haini diyenler bilsin istedim.

  gerisini bi ara tercüme ederim.