şükela:  tümü | bugün
 • para .
 • red alert 2 oynayanlar bilir.arctic circle haritasında köprüleri patlatıp, madenlerle ekonomik düzlüğe çıkılıp, bir yandan da deniz ve hava kuvvetlerini çoğaltıp oyuna hakimiyet kurma tabanlı basit bir strateji var.

  amerika da bunun gibi, aynı adacıkdaki ülkeler zayıf olduğu için, amerika petrol ve diğer sanayilerde gelişip, hava ve deniz kuvvetlerini güçlendirmiş ve haritanın hakimi konumuna gelmiştir.

  (bkz: eyyorlamam bu kadar)
 • kişiye değil sisteme çalışmaları
 • 1) çok kültürlülük
  2) kapitalizmin en iyi uygulayıcısı olması
  3) emperyalizm sayesinde tüm dünyadan kazanç elde etmesi
  4) marka ve reklam konusundaki başarısı
  5) kitle iletişim araçlarını (medya, sinema, tv, internet vb.) çıkarları doğrultusunda uygulaması
  6) ingilizce'nin kolay öğrenilebilen bir dil olması ve yaygınlaşması
  7) propaganda ve ideoloji araçlarını ekonomik bir modele dönüştürmesi

  edit: düzenleme, sıralama
 • çocuk öldürebilmesi ve hatta ters manipülasyonla çocuk ölümlerini kullanabilmesi.

  bunu kuzey suriye özelinde özetleyebiliriz. üç yerleşim birimini ele alalım. menbiç, cerablus ve halep.

  menbiç amerika'nın stratejik çıkarları için pkk tarafından ele geçirilmesi gereken bir yerleşim birimi. ışid menbiç'i elinde tutuyor ve o halkı kalkan olarak tutuyordu. geçtiğimiz son bir ayda amerika menbiç'i durmadan bombaladı ve çocuklar da öldü. dünya basınında menbiç'te öldürülen çocukların fotoğrafı hiç yayınlanmadı.

  halep suriye iç savaşının ana merkezi diyebiliriz. rusya sonbahardan beri halep'i vuruyor. bombardımanda ölen çocukların videoları onyüzbinmilyon tane. muhalif medya hariç ölen çocuklar ana akım medyanın ilgilendiği bir konu olmadı. ta ki rejim haseke'de pkk noktalarını vurana dek. pkk hava bombardımanı yediği gece cnn spikerleri ümran'ın fotoğraflarına ağlamaya başladı. rusya'nın halep'te çocuk öldürdüğü vurgulandı.

  cerablus türkiye için egemenlik mevzusu artık. nihayet 15 temmuzdan sonra mevzuya uyanıp birşeyler yapmaya çalışıyoruz. karşımızda ışid var. cerablus'ta da sivil halk var. ışid o halkı kullanmayacak mı? ışid kara savaşında rakipsiz. hava harekatı olmadan ışid'i cerablustan nasıl kovacağız? sokaktan topladığımız arap gençleri silahlandırarak birşey yapamayacağımızı ilkbaharda anladık. ilkbaharda denedik toplu halde katledip tır kasalarında teşhir ettiler. rus'lar bize kuzey suriye'de hava sahası açabilirler artık. peki biz çocuk öldürebilir miyiz? pkk ile cerablus'a ilk kim varacak savaşı veriyoruz. onlar çocukları öldürerek ilerliyorlar. peki biz?

  işte amerika bu yüzden güçlü. suriye topraklarını bu çıkmaz sokaklara çevirdi. pkk'dan kurduğu ork ordusu her haltı yerken, rakipleri çıkmaz sokaklarda.
 • 2 dünya savaşı kazanması olabilir mi ?
 • whatsapp=5 tüpraş

  ya da

  apple yıllık ciro>türkiyenin en büyük 50 şirketinin toplam cirosu

  türkiye'yi geç zaten de dünyada abd'yle savaşabilitesi olan ülke yok. aç bak amerikan menşeli gugıl arama motorundan ülkelerin askeri güçlerine, teknolojik yapılanmalarına, dünyanın en iyi üniversitelerine... abd'nin hiçbişeyi olmasa yılda trilyon dolar kaldırdıkları global entertainment sektöründen yine ayakta kalır.

  maalesef. sert but true.
 • tarihsel bakışla ikinci dunya savasinda kazanan tarafin en guclu uyesi olmasi ve boylece avrupa ulkelerine kendi ustunlugunu dayatabilmesi

  cografi bakisla isgal edilmesi cok zor bir bolgede yer almasi ve kaynaklar acisindan disa bagimliligi azaltan cok buyuk devasa bir ulkeye sahip olmasi.

  ekonomik bakisla sermeye ile girisimcilik arasında iyi köprü kurması. yaratici fikirlerle kazanc arayan sermaye sahiplerini bir araya getirebilmeleri. bu isi diger tum ulkelerden daha iyi yapiyorlar