şükela:  tümü | bugün
 • bizim ak çomarları bile yaya bırakacak düzeyde bir komplo teorisidir. bir çizgi film senaryosu bile olamayacak saçmalıktaki bu komplo teorisine ise milyonlarca amerikalı inanıyor. buna inanabiliyor musunuz?

  serdar turgut yazmış :

  --- spoiler ---

  son zamanlarda amerika’da herkesin ağzında bir q anon lafı var. q son derce karmaşık bir komplo teorisinin şifresi. amerika’da bir güçlü derin devlet yapısı olduğu, bunların trump’ı hedef aldığı ve q dereceli gizli bilgilere ulaşma yetkisi olan bir grup gizlenen insanın başkan’ı bu komploya karşı korumaya aldığı söyleniyor.

  en yüksek düzey

  q da en yüksek derecede gizli bilgiye ulaşma yetkisini ifade ediyor. yani derin devletin trump’a karşı komplolarına direnen ve onunla savaşan bir grup gizli, ayrı bir derin devlet insanının varlığından bahsediliyor.

  bu komplonun varlığına inanan insanlar trump’ın konuştuğu meydanlarda üzerlerinde q yazan tişörtlerle görülmeye başladılar. q’ların yalan haberle trump’ı devirmeye çalışanlara da karşı yalan haber üreterek savaştığına inanılıyor bu komplonun varlığına inananlar hillary clinton ve kocası bill clinton’un işin içinde olduğunu söylüyorlar.

  en büyük hedefleri

  şimdi ise q’ların en büyük hedefi özel savcı mueller. trump’ın rusya bağlantılarını incelemekle görevli mueller’in trump’a karşı çalışan derin devletin görevlisi olduğu, bu yüzden onun engelenmesi gerektiğine inanılıyor. q harfi lk kez 4 chan adlı yazışma sitesinde ortaya çıkmıştı. q mesajlarını yazanlar hiçbir zaman ellerindeki belgeleri açıklamıyorlar. sadece bazı imalarda bulunuyorlar ve bunların okuyucuların hayal gücü tarafından tamamlanmasını istiyorlar.

  kennedy bağlantısı

  uzun yıllar önce kendi kulandığı özel jetin düşmesi sonucunda ölen genç kennedy’nin aslına ölmediğini, kazayı planlayıp ölmüş gibi yaptığını düşünüyor bunlar. kennedy’nin hala daha hayatta olduğunu ve q grubu içinde yer aldığını. onun demokratları çok iyi tanıdığından hillary ve arkadaşlarına karşı mücadeleyi onun yönettiğini söylüyorlar. derin devletin kurduğu komploların hollywood bağlantılarının da bulunduğunu, özellikle tom hanks’in onlarla birlikte çalıştığını öne sürüyorlar.

  acaba komployu bizzat trump mı yaptı?

  amerika’da her zaman böylesine tuhaf komplo teorileri ortaya çıkabiliyor. ama bu defakini daha da tuhaf kılan yön bu kez başkan trump’ın da buna inanmış gbi gözükmesi. o da bazı konuşmalarında q anoncuların tuhaf inanışlarına göndermeler yapıp onları daha da ateşlendiriyor.

  örneğin başkan, yalan haberci medyadan bahsettiği her defasında q-anoncular inandıkları komplonun gerçek olduğuna daha da kesin inanmaya başlıyorlar. anlayacağınız amerika, trump döneminde gittikçe daha da tuhaf olmaya başladı. aslında ulusal güvenlik konularında yazmak zorunda olmasaydım bunu izlemek eğlenceli de olabilirdi. ama benim korkum bunların bir süre sonra dış politika kararlarının da komplo inançları düzeyine taşınacağı. acil makul düşünceye ihtiyaç olunan bir dünyada, süper gücün böylesine makul olandan uzaklaşması son derece korkutucu geliyor bana. bu q anon komplosunu bizzat trump’ın çıkarmış olduğu ortaya çıkarsa emin olun buna bile şaşırmam.

  --- spoiler ---

  kaynak
 • "komplo"sunu "q"sunu bilmem, bildiğim tek şey şey hasta adam amerika' nın yavaş yavaş çöküşe geçmiş olması. dünyanın bu kadar kutuplaşmaya başladığı zamanda amerikanın artık süper güç olması çok zor. bekleyelim görelim.
 • seçim gecesi muharrem ince hakkında iddaa uyduran şizofren oktroller kadar değildir.
 • ohh god keep my mind...
 • "özellikle tom hanks’in" kısmında sesli güldüğüm yazı. insanlar siyaseti ne zannediyor çok merak ediyorum. burada anlatılanlar (kennedy fantezisi hariç) zaten günlük siyaset konuları. komplo olan nedir anlamış değilim. her şeyi bir gizem çarşafına dolama, derin devlet serin devlet. bu bahsettiğiniz standard devlet işleyişi. her iktidar döneminde bürokraside destekleyeni olur, köstekleyeni olur. gerçekten bir anlamı olan bilgi, örneğin "şunları şunları yaptığı belgelendi" diye olur. komplo teorisi için bile en azından belgesiz iddia lazım. kennedy meselesi hariç burada komplo da yok.

  bir sürü boş laklaka takılan tek önemli nokta, şu 4chan meselesi. amerika'da böyle kritik bir nüfus olduğu gerçek. bunlar teknik olarak aşırı donanımlı, fakat sistemde kendilerine sosyal olarak yer bulmakta zorlanan insanlar. çok marjinal eğilimleri de var. aşırı sağa yatkınlar. milliyetçiler, öfkeliler, zannediyorum çoğunluğu da erkek (bkz: mgtow).

  liberal sağın bir kısmı bu insanları kazanmaya çalışıyor. umarım başarılı olurlar. amerikanın sahip olduğu kaynaklar, bu motivasyonlarla yönetilmemeli. dünyayı felakete götürür. trump'u iktidara getiren bu dalga. bu sosyal meseleyle uğraşılmadıkça, trump aynı damara oynamak için agresif politikalarına devam edecek. diktatörlerin birbirlerini beslemeleri tuhaf değil.

  biraz düşünürseniz çok orijinal şeyler bile değil bu söylediklerim. türkiye'de olup bitenin biraz daha bilgisayarlısı.
 • serdar turgut'un iddiasi, hani yazarinin kim oldugu bilinip ona gore yorum yapilsin.
 • bir tane de ben yazayım. sallayanı sikmiyorlar ya...
  dünyanın ekonomik sistemi artık çöktü. kapitalizm de bir yere kadar. süper güç dediğimiz devletler bile borç batağında. büyük savaşlar ile dönen bu sistem, yıllardır büyük savaş görmüyor. dünyanın milyoner listesi,her geçen gün çoğalıyor. bu nedenle trump seçtirildi. trump sağa sola ayarlanacak,asıl hedefler ile arayı bozacak.bunlar rusya, iran, türkiye. yaptırılımların dozunu arttıracak trump,bu ülkelerde hedef haline gelecek. amerikan derin devleti trump'u harcayacak ve bunu iranlı bir adama yıkacak. bunu bahane eden amerika iran,türkiye ve rusya ile savaşa tutuşacak. ekonomik olarak bu savaşı israil finanse edecek.sonuc olarak amerika zayiflayacak, turkiye, iran,rusya aynı şekilde yıkıma uğrayacak.1. ve 2. dünya savaşında amerika'nın rolünü oynayan israil dünyanın yeni süper gücü olacak.
  nasıl, oldu mu teorim? sağda solda anlatmayın sakin gülerler.
 • özet: trump'u devirmeye çalışan derin devleti devirmeye çalışan derin devleti destekleyen q'cular var"

  onlar da q'cu terör örgütü yapsınlar toplasınlar 4chan'deki weebleri. qütö hesap versin!