şükela:  tümü | bugün
 • trump'ın ortamlara hızlı girmesi ile önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde ortaya çıkması kuvvetle muhtemel durum. komplo severler için buyrun ekran başına...

  öncelikle abd'deki cumhuriyetçi vs. demokrat politikaları az çok takip edenler için, trump'dan önceki cumhuriyetçi başkan olan george w. bush'un demokrat bill clinton'dan sonra göreve geldiğinde ilk işi ırak'ı işgal etmek olduğunu hatırımızda tutmakta fayda var.
  trump'un göçmenlere yönelik politikalarına ilk tepki veren ülkelerden biri olan iran, abd vatandaşlarının iran'a girmesini yasaklayabileceğini belirtmişti. ardından iran'ın balistik füze denemesine karşılık abd'nin irana yaptırım uygulayabileceği abd'li resmi makamlarca açıklandı. trump'ın iran ile ilgili son attığı tweetler ve yetkililerin açıklamaları ise olayın karşılıklı blöfleşmeden çok krize doğru kaydığını göstermekte. trump; obama döneminde yapılan 150 milyar dolarlık anlaşmayı iptal ederse iran'nın çökebileceği imasında bulunarak, kendisinin obama kadar nazik olmayacağını söyledi... doğal olarak bu ve benzeri açıklamaların önümüzdeki günlerde şiddetlenerek arttığını görebiliriz.

  diş kovuğunu dolduracak donelerimizi hazırladığımıza göre şimdi büyük resimcilik oynayabiliriz;

  peki bu durum neye işaret ediyor. şuradaki #53301925 entryde de belirtildiği gibi arap baharının&büyük ortadoğu projesinin son halkası bağımsız kürt devletinin kurulması olduğu herkesin malumu. bunun önce dört parçalı olacağı, daha sonra bu dört parçanın birleşeceğini artık duymayanı ve bilmeyeni dövüyorlar. kuzey ırak'daki bölgesel kürt yönetimi herkesin malumu. yıllardır uzmanlar tarafından anlatılmak istenen fakat maalesef kendi içimizdeki sorunlar nedeniyle bir türlü müdahil olamadığımız ve ciddiyetini kavrayamadığımız, hatta kendi elimizle kobani'ye asker geçişine yardımcı olup, salih müslim'e pasaport vererek ankara'da devlet yetkilisi gibi ağırlayarak dolaylı destekte bulunduğumuz suriye'deki kürt kantonlarının oluşumu, artık resmi olarak da özerkliğe kavuşmak üzere. türk basınında yer bulmaması şaşırtıcı olmayan, rusya tarafından hazırlanan yeni suriye anayasası'nda açıkça görüleceği üzere güneyimizde de artık nur topu gibi özerk bir kürt bölgesi oluşmakta.

  bundan sonraki aşama ister kabul edelim ister etmeyelim türkiye'deki kürt bölgesinin oluşturulması. bu başlı başına bi komplo yazısı şimdilik burada kalsın.

  son aşama ise iran. coğrafi ve demografik olarak bölünmeye çok müsait olan iran, sanılanın aksine halkın baskıcı rejime karşı en ufak bir kıvılcımla ayaklanabileceği bir ülke. zaten karakterleri gereği çıkarı ve rahatı için babası olsa anında satabilecek bir karaktere sahip olan bu topluma yapılacak bir askeri müdahale ırak'dakinden kolay olacağı bir gerçek. bunun için ise trump biçilmiş bir kaftan. delidir ne etse yeridir misali amerikan halkının ve dünyanın, abd'nin ne işi var binlerce km uzaktaki iran'da diye sorgulamayacağı bir isim. abd'de görülmekte olan reza zarrab davası, dolayısıyla irana yaptırımların delinmiş olması, iran'ın eceli gelen köpek cami duvarına işer misali füze denemesi yapması ve trump'a karşı yaptığı açıklamalar, yukarıda vurgulanan son gelişmeler ve olması muhtemel gerginlikler, iran'ın ambargolar yüzünden halen bakir sayılabilecek doğalgaz ve petrol kaynaklarına ilk elden ulaşmak ve bölgeye son şeklini vermek için trump gibi bir deliye fazlasıyla yeterli bahane sunmaktadır. tüm ortadoğu kavrulurken, iran'ın bölgedeki tüm bu gelişmelerden nasipsiz kalması elbetteki düşünülemez. bu müdahalenin gerçekleşeceği ortada fakat ne zaman ve nasıl olacağı farklılık gösterebilir.

  ne diyelim bekleyip göreceğiz...
 • (bkz: democracy loading)

  daha önce bazı diğer başlıklarda, "15 temmuz'da türkiye sırasını iran'a savdı" demiştim. iran mezhepçilik ile o kadar kafayı bozmuş haldeki bütün ambargo döneminde ona yardımcı olan neredeyse tek ülkeyi, türkiye'yi abd'ye satmıştı. gerçi şu an "kürdistan projesi" nedeni ile tekrar iyi ilişkiler içindeyiz ama sanırım "iran için demokrasi vakti" geldi.

  iran'ı bölmek türkiye'den 3 kat kolay. bunu yakın zamanda göreceğiz.

  edit: yanlış anlaşılmasın. bu durum son durak filmindeki ölümden kaçış gibi. birisi sırasını savabilse de sıra tekrar ona gelir. daha önce; önce türkiye sonra iran idi, şimdiki sıra önce iran sonra türkiye şeklinde evirldi.
 • imparatorluk geleneği olan ülkelere savaş açıp, işgal veya kaynaklarını tüketmek çok kolay olmaz. halk /lar fazlasıyla kenetlenir, işgal derken istemediğiniz şekilde bütünlüğü bile sağlayabilirsiniz. yine bu tür ülkelerin, tarihsel gelişimde, bölgesel ortaklık yaptıkları başka ülkelerde bulunmaktadır.

  bu bakımdan, iran ile, abd başta olmak üzere hiç bir ülkenin savaşmayacağı gerçeği bulunmaktadır. bakmayın iran-ırak savaşına. bu savaş ta her iki ülkede, halklarını bir amaç etrafında birleştirmek amacında oldukları için,hikayeden bir "savaşçık" yaşadılar. ama bu ilk teoriyi bozan bir parametre değildir.

  bu gerçek aynı zamanda, türkiye, rusya, iran, ve avrupa imparatorluk devletleri için de geçerlidir.
 • 20 sene önce olsaydı belki, bu saatten sonra göt ister.
 • rusya'yı aktif çatışmaya çekmemek için abd'nin taşeron kullanacağı bir müdahale olacaktır ki, en basit şekilde, suriye'de abd tarafından silahlandırılan unsurların kuzey ırak üzerinden geçmesi ile gerçekleştirilecektir. ama vakti zamanında binlercesini guam'a taşıyan pentagon, bu kadar tahmin edilebilir bir hamle yerine, suudların finanse edeceği çılgın bir proje geliştirir ve onları önce afganistan'a taşır ve iran'ın arkasına dolanırsa iki puanı alabilir; zira o sınırın -her ne kadar abd'nin afganistan'ı işgali sonrasında iran, uyuşturucu ve insan kaçakçılarına karşı(!) tank engelleri(?) içeren fiziki engel sistemi yapmış olsa bile- tümüyle kapsanabilmesi mümkün değil. başta veya sonda istikrarsızlaştırma/destabilizasyon aşaması ise kaçınılmaz biçimde güney azerbaycan'daki azeri nüfusun manipülasyonunu da içerecektir ki, bu da krizin ölçeğini büyütür ve türkiye'yi de az veya çok, başta veya sonda işin içine sokar.

  iran, ne yazık ki 1970'lerde takılıp kalmış bir ülke, islam devrimi ülkeyi geri götürmemiş ama abd ambargosu ile birleşince zamanı durdurmuş ülkeyi de dondurmuş; geleneklerinin veya devlet gücünün önemi olsa da -örtülü veya açık- müdahale olması durumunda değeri yok, çünkü abd -ve aslında suudlar- iran'ı zayıflatmak istiyorsa mücadelenin uzaması ve direniş iran'a verilecek zararı arttırır. rusya bunu bildiği için suriye'de bu kadar aktif. sıra iran'a gelirse tahmin edilenden hızlı destabilize olup, suriye'nin aksine resmi olarak parçalanma ihtimali olduğu gibi -abd'nin iyi araplarına karşı- tek müslüman müttefikinin kendini tüketen bir sarmala girmesi de mümkün.

  kaldı ki iran'ın toprak bütünlüğünü kaybetmesi demek üçüncü ve son mühürün de kırılması demek; sonrasında çalınacak kapıyı siz tahmin edin.