şükela:  tümü | bugün soru sor
 • birinin bana anlatmasını istediğim olay.
  bu adamlar karşılık göstermeden nasıl dolar basabiliyor?
 • araştırmama rağmen bir türlü öğrenemediğim olay. 1971'deki olaylardan bahsediyorlar ama kesin sonuç bu değil. sen nasıl olup da kafana göre basabiliyorsun? neyi gösteriyorsun? altın mı? gümüş mü? yok mu anlatacak 1 allahın kulu?
 • matbaaya kağıdı veriyorsun, basıp teslim ediyorlar, bu kadar basit. hiç bir şey göstermene gerek yok. aynısını bizim devlet de yapıyor bir süredir, tele basıp duruyor, altı üstü kağıt üstüne baskı yani.
 • abd bretton woods sisteminde sadece altın karşılığında dolar basabiliyordu. 1945'den 1973'e kadar dünya paraları dolara bağlı dolar da kendini altına bağlamıştı. ama amerika kasasındaki altından daha fazla dolar bastı ve sistemi patlattı. sonra petrol krizleri vasıtasıyla piyasadaki dolarları yine çekti. şu an dolar basabilir, karşılık göstermek zorunda değil. ama basarsa doların çoğalması ve değerinin düşmesini göze alır. aynı senin tl basınca değerini düşürüp enflasyon yarattığın gibi. adamların kendi para politikasıdır, özgürlerdir.
 • karşılığı kendileri olduğundan olabilir mi?

  senin para basmanla onların basması aynı şey olmuyor tatlı şey.

  gayet normal bir olaydır.
 • çok basit.

  şimdi merkez bankamız 50 tl bassa bir tane, hatta 50 bin tl kadar bassa, bir kereliğine. ekonomi etkilenir mi? yok.

  dolar tüm dünyada, bakınız tüm dünyada hem ticaret için hem de yüzlerce ülkenin merkez bankası tarafından rezerv olarak kullanıldığından, miktar olarak tl'den çok çok çok fazla dolar var küresel piyasada.

  abd de 500 milyon basınca işte oransal olarak aynı etkiyi yapıyor.
 • eskiden:

  dolar= yeraltı kaynakları.

  günümüzde:

  dolar=bilimsel gelişme.
 • (bkz: konvertibilite)

  amerikan doları dünya'nın her yerinde geçerli bir para birimidir. bugün kamboçya'ya da gitsen sudan'a da gitsen finlandiya'ya da gitsen amerikan dolarını yerel para birimine çevirebilirsin. türk lirası ise maalesef öyle değil.
 • komikli arkadaşlar bir siktirsin gitsin. adam gibi bilmediğim bir şeyi soruyorum. her soru sorana akp'li mumalesi yapmayın denyolar. sizin de bir sikim bilmediğiniz görüyoruz espri kalitenizle.

  hala anlayamadığım olay. çünkü, tüm dünyanın etkileneceği bir para basma işlemini adamlar kimseye sormadan, karşılık göstermeden yapabiliyor. bu durumda diğer ülkelerin rezervleri ve ihracat, uluslararası pazarlar da etkileniyor ve ellerindeki para erimiş oluyor.

  kimse dur diyemiyor mu? neden uluslararası para birimi dolar olmak ve öyle kalmak zorunda? bu durumda abd'yi her şeyden önce diğer ülkeler "yıkılmaz" bir merci haline dönüştürmüyor mu?

  karşılıksız çek yazıyor adamlar. bu esasen koca bir balondur. ben bunu anlamıyorum.

  karşılıksız çek örneği bence çok net oturdu bu tanıma. basılan her dolar, karşılıksız bir çektir.
 • adamlar üretiyor, patent alıyor, reel ekonominin çarklarını döndürüyor. o paranın karşılığı “güven”. içeride de dışarıda da.

  adamlar basıp basıp piyasaya sürerse de değeri düşeceğinden, mal da olmadıklarından para arzını ayarlıyorlar. ki para basmak, helikopter para ıvır zıvır en son çarelerdir. aslolan para politikasıdır.