şükela:  tümü | bugün
 • ülke olarak bu cezayı ödemeyebiliriz. ödemezsek dünya ticaret sisteminden bizi çıkartırlar. türlü ambargolara maruz kalırız. vadesi gelen borçlar acilen talep edilir, yabancı bankaların kredi ambargosu başlar vesaire. kısacası ülkemiz ekonomisini durdurmak için her şey yapılır eğer ödemezsek. kısacası kesilecek olan cezayı öyle ya da böyle ülke olarak ödeyeceğiz.

  madem "çalıyor ama çalışıyor" diyorsunuz. akp nin ne kadar resmi üyesi varsa kesilecek cezalar bu üye sayısına bölünsün, abd'ye ödensin. ben devletin kirli işlere bulaşmasına her türlü karşıyım. 2007 ye kadar işler iyi gidiyordu. neyse

  eski merkez bankası başkanı durmuş yılmaz:10 15 milyar$ ceza kesilir bunu da pazarlıkla 7 milyar$ a indiririz. doğru adımlar atılırsa. bunu da 5 yıl vadeye falan bağlarız.

  durmuş bey'i doğru kabul edersek, yıllık yaklaşık 1,4 milyar dolar söz konusu.
  akp nin üye sayısı kabaca 10milyon
  1,4milyar$ /10milyon akp üyesi=140$ yapıyor kişi başı
  şu anki kurdan yıllık 550 tl civarı bi şey yapıyor. beş yılda akp üyesi başına 2500 tl falan ya. bence size koymaz. bu parayı ödemek.

  ha böyle olmazsa ülke olarak ödersek kişi başı 17$ falan yani 70 tl civarı 5 yılda da 350 tl civarı yapar. ben bu 350 tl yi ödemek istemiyorum arkadaş. 3 5 bakanın milyon dolarlık avantaları için ben böyle bir para ödemek istemiyorum arkadaş.

  ulan diğer ülkelerin de şirketleri ceza yemiş ama hiç duymadık bakanlarının rüşvet aldıklarını.

  chp birçok konuda olduğu gibi akpyi çok uyardı dinlemediler. çözüm sürecinde de böyle olmuştu. "böyle yapmayın ne yapıyorsanız mecliste yapın gizli iş çevirmeyin başınıza patlar" demişti.

  edit: sayıları biraz yuvarladım hata olabilir 4 işlemim pek iyi değildir.
 • desteklediğim öneri.

  bu amına kodumum eşşeklerine 15 senedir anlat anlat bitiremedik. bunlar hala ilkokul 5 zekalarıyla “ağla” dediler, “meşaz” aldı verdiler.

  aha geldik yine bunların gerizekalılığının derdini çekiyoruz. bu durumda bu malların hatasını ben niye ödüyorum lan? akp seçmeni ödesin banane amk.
 • zaten 2. etapda (bkz: çalık holding) bazzı yandaş holdinglere kesilecektir.
 • cezanın kime kesileceği önemli değildir. islamcılar yandaş şirketleri ayakta tutmak adına koyacakları ağır vergilerle bunu zâten halka ödeteceklerdir.
 • fikir güzel ama hesap yanlıştır bence. akp'ye oy veren 23 milyon kişiye pay edilmelidir hesap. ama bir tanesinin bile kabul etmeyeceğinden eminim.
  (bkz: lahanayı yerken kıtır kıtır sapına gelince me)
 • teknik olarak zordur

  normalde turk bankalarina acilmis bir dava yok henuz. ama muhtemelen reza zarrab davasi akabinde abd mahkemeleri turk bankalarina daha once avrupa ve amerikan bankalarina actigi davalarin benzerini acacaklar.

  asil risk halkbank ozelinde...gecmis cezalara baktigimizda o banka kac paralik para transferi yaptiysa onun biraz uzerinde ceza kesiyorlar. halkbank'in kaldiramayacagi bir ceza gelebilir.

  ancak durmus yilmaz'in bahsettigi senaryonun gerceklesmeme ihtimali de var
  1) zannetmiyorum ki bnp paribas, hsbc yoneticileri vs bu derece isin icinde olsun...bnp paribas'in genel muduru sudan'in, kuba'nin reza'sindan dogrudan rusvet yememistir.

  2) cezayi indirip taksite baglatmak icin sucu kabul etmen, bir daha yapmayacagim abi modunda olman gerekiyor. bunu bizimkiler yapar mi emin degilim>
 • lan olm camilerde imamın maaşını cemaat ödesin desen camiye gidecek adam bulamazsın. sen neyden bahsediyorsun. %1 e düşer oy oranı.
 • onlar da bizden alacağı için çok da farketmeyen olay. olan yine biz gariban halka oluyor.
 • hala amerika ceza keser diye ortalığı galeyana getirenler var dediğim hede.

  100 yıldır amerika' nın kafası basmıyor bence şu gerçeğe; biz arap değiliz yahu. köklü devletler kurmuş, bilmem kaç milletin yaşadığı yerde amerika gibi federal yapı inşaa etmiş milletiz. ulan şeriat yönetiminden laik yönetime geçen tek müslüman nufusa sahip devletiz lan. ne oluyo yani? nedir mevzu?

  yani devlet geleneği nedir? nasıl devlet olunur bize mi öğretecek lan bu amerika? süper güçsün ama orta doğunun arabistan' ı sanarak ülkeye gider yaparsan amerika da buradaki çıkarlarını hesaba katmalıdır derim.
 • tüm siyasilerin mallarına el konulsun.cezaları öder o parayla mars'a da gideriz.