şükela:  tümü | bugün
 • halihazırda siz sevgili yazarların da bildiği üzere, asya-pasifik’de işler iyice kızışmışa benziyor. bildiğim kadarıyla abd’nin bölgede 2 tane uçak gemisi (bildiğim kadarıyla bunların içinde piyade de oluyor yani, çıkarma da yapabiliyorlar), 10 küsür denizaltısı (nükleer güç barındıranlardan) ve sayısı oldukça fazla olan zırhlı savaş gemileriyle kore yarım adasını ablukaya almışa benziyor.

  bu saydığım deniz gücüne ek olarak güney korede’de abd piyadeleri, topçuları, kısaca kara gücü olarak büyük bir güç konuşlanmış durumda. güçlü müttefikleri olan japonya ve güney kore de azımsanmayacak askeri bir güç barındırıyor. (abd’nin vermiş olduğu desteğin büyük önemi var)

  peki bunca şeye rağmen bizim tombalak neden hala pes etmiyor? evet, çin ve rusya birer faktör ama temel neden kuzey kore’nin elinde bulunan (muhtemel) nükleer güç. hatırlarsanız bizim bu tombalak bu işlere ciddi olarak başlayalı (ıcbm testlerine) yakalaşık 5-6 ay gibi bir süre geçti. ilk başladığı günden itibaren (trump’ın sert açıklamalarıyla) bir yazı okumuştum. yazıda abd’nin askeri açıdan olası bir “intervention” (müdahale) için 4-5 aya ihtiyacı olduğu söyleniyordu. o zaman abd’nin askeri açıdan neredeyse hazır olduğunu söyleyebiliriz. tek bekledikleri küçük, müdahalelerinin etik gözükmesini sağlayacak bir kıvılcım!

  işte bu kıvılcım da korkarım yaklaşmak üzere çünkü kuzey kore’nin yaptığı son 3-4 denemedir, iki tarafın yaptığı açıklamaların içinde “savaş”, “nükleer savaş”, “tehdit”, “kışkırtma” gibi sözcükler havada uçmuştur. en son kanıt olarak da şu açıklamaya bakılabilir.

  umarım bir şeyler olmaz çünkü eğer olursa, bırakın güney koreyi, japonyayı, abd’yi; ucu bize, türkiye’ye bile dolaylı bir yoldan dokunabilir.

  3. dünya savaşı senaryolarından bahsetmiyorum bile...
 • halâ suni gerilimlere alışamadınız mı? savaş çıkar silah satın bir değişik versiyonu da budur polonya abd'den 10 milyar dolarlık hava savunma sistemi satın aldı suudi arabistan ve türkiye rusya'da satın aldı, kore'nin her hafta çıkan füze test haberleri ve daha niceleri. suni çalışmalarını devam ettiriyorlar danışıklı dövüş sonrası birden gelişen hava savunma sistemleri satışı...şöyle düşün zırh delen roket satmak için zırhı olan düşman lazım normal roket 1 tl, zırh delen 100tl ?¿