şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1939'dan başlayarak abd'nin ortadoğu ve kuzey afrika'da değişen müttefik ve düşmanları üzerine faydalı bir çalışma; https://www.youtube.com/watch?v=tge8juxd7pe
 • "...saddam kontrolden mi çıkmıştı yoksa emperyalist abd, karmaşık bir bölgede kendinden başka kimsenin erişemeyeceği bir hızla olgunlaştırdığı dinamik bir “strateji” mi izliyordu?

  sürekli duvara çarpan bu stratejiyi bir engelle karşılaştığında yolunu değiştiren oyuncak arabalara benzetebiliriz. abd bu şekilde alan hakimiyeti sağlıyor, biri o oyuncağın üzerine basıncaya ya da bir başkası bu mayınlı coğrafyaya daha marifetli araçlar salıncaya kadar…

  ışid kontrolden çıktı, türkiye’de manyaklar iktidarda, abd şaşkın…

  böyle açıklanabilir mi yaşananlar?

  dikkatle bakılırsa, ışid önceden öngörülebilir, mantıklı davranışlar sergiliyor. yöneticilerinin psikopat olduklarına gerçekten inanmamızı istiyorlar? tamam, böyle bir yan var. vaşington ya da ankara’dakilerden daha fazla değil ama!

  o halde ışid’in davranışlarını belirleyen ne?

  dinsel fanatizm… tabana doğru artan ya da yukarı doğru çıktıkça azalan oranda.

  para… çok büyük miktarlarda.

  yönetme, iktidar arzusu… her geçen gün daha fazla.

  dış etki… kuşkusuz, muhakkak!

  burada sorulması gereken, abd’nin ışid’in son hamlelerine hazırlıksız yakalanıp yakalanmadığıdır.

  yanıtı vereyim. abd yönetiminin ışid’in örnek olsun musul’u almasına verdiği tepki, davutoğlu’nun reyhanlı saldırısına verdiği tepkinin bir benzeridir. abd yönetimi, ışid gündeminden fazlasıyla hoşnuttur. zaman içinde istemediği, öngörmediği sonuçlarla karşılaşabilir, bunu o zaman düşünür.

  hep böyle olmadı mı? "

  kemal okuyan
 • bence bilindiğinin aksine gündelik değişmektedir, kafası atıp orayı boşlarsa ortadoğu düzen tutmaz, kan durmaz, huzur olmaz .istesen de , istemesende bu böyledir
 • erdoğan'ın tekrardan allies tarafında olduğu politikadır.
 • aşağıdaki videoda özeti bulunan politikadır.

  --- spoiler ---

  abd kolluk kuvvetleri diplomasiye sığmayacak şekilde hakaretler yağdıran gruba sessiz kalmaktadır. türk korumalarında sabrının bir sınırı vardır. abd polisine işlerini nasıl yapmaları gerektiği konusunda 10-15 sn'lik bir eğitim verirler
  --- spoiler ---

  türk vatandaşın kafasını yarıp, hakaretlere devam eden pkk'lılar ve türk korumaların müdahalesi->

  ek.1: umarım suriye'de de buna benzer sahneler yaşanmaz. türkiye'nin sabrının acizlik olmadığını bütün müttefiklerimiz içine sindirerek anlar.
 • petrolü doğalgazı usd ile satın da, ondan sonra deveye mi binersiniz jipe mi, deve mi sikersiniz birbirinizi mi, ne yaparsanız yapın
 • sorunlu bölgeleri tespit edip oralardaki sorunları daha da içinden çıkılmaz bir hale sokup silah satıp petrollere el koyup sömürme üzerine kurulu bir politika.
  aslında bu, dünyanın her yerinde uyguladığı bir politikadır ama ortadoğu osmanlı sonrası tamamen sahipsiz kaldığı için orada da israil diye besleme bir terör devleti oluşturdukları için istedikleri gibi at koşturuyorlar.
  nerede bir terör örgütü varsa orada amerika vardır.
  keşmir meselesini kaşır pakistan'a silah satar, yemen meselesini kaşır oraya silah satar, bizim güneydoğu meselemizi kaşır insanları birbirine düşman eder bununla da kalmaz hem uyuşturucudan hem silahtan paranın dibine vurur, ırak'ı işgal eder böler insanları silahlandırır birbirine kırdırır, suriye'de terör örgütlerine devletlerin dahi sahip olmadıkları silahları temin eder binlerce insanı öldürtür bölge ülkelerinin ekonomilerini zayıflatır, almanya'ya volkswagen olayı üzerinden, suudi arabistan'a terör üzerinden ceza keser, katar'dan resmen haraç alır, ukrayna'yı gazlar rusya'nın üzerine gönderir rusya da kalkar ukrayna'nın topraklarının bir kısmını işgal eder. suikastler, darbeler, ekonomik krizler gibi konulara daha girmedim farkındaysanız.
  abd demek örtülü veya açık terör demek, manipülasyon demek, fitne demek, fesat demek.
 • politika molitika yok bam bam bam
  herkese silah sat birbirlerini yokettir sonra yeni bir terör örgütü türet onla savaştır tekrar silah sat ...
 • kafa açıcı bir çözümleme,

  "...abd ve ortadoğu siyaseti konusundaki kafa karışıklığının temel sebeplerinden biri türkiye’deki analizlerin tek boyutlu bir nitelik taşıması. türkiye’nin kendisine özgü algılamalarından kaynaklanan bir perdeleme, her gelişmeyi toprak temelli olarak görmesinin yarattığı çok ciddi bir değerlendirme sorunu var...."

  https://www.gazeteduvar.com.tr/…isinin-ilk-asamasi/