şükela:  tümü | bugün soru sor
  • orta doğu'da kartlar götümüze giriyor.
  • bm kararı abd açısından olumsuz olacak. bu bilindiğinden gözdağı verilmek üzere yapılmış bir açıklama.
    çin birkaç saat önce suriyede uluslararası güç kullanımına karşı olduğunu ve oylamada hayır diyeceğini açıkladı. rusya zaten malum.

yine de abd tarafından böyle bir açıklamanın yapılmış olması, amerikadaki şahin kanadın kararlılığını gösteriyor. ben bu tip bir açıklamayı en son fransa'dan kaddafi konusunda görmüştüm.

bu gece suriyeye, bir önceki saldırıya nazaran çok daha kapsamlı bir harekatın düzenleneceğini düşünüyorum. hem suriye hem rusyanın hava savunması aktif ancak son israil saldırısına bakılırsa, arada birkaç adette olsa, imhada kaçırma yaşanıyor.

abd tüm bunları göz önünde bulundurarak orta ya da uzun menzilli balistik bir füze saldırısı gerçekleştirebilir. şayet yine tomahawk ile vurmaya kalkarsa, büyük rezillik olur. vurabilse bile etkisi zayıf olur. göstermelik durur ancak bu sefer kendi halkı bile yemez.

kendi halkı demişken, trump'ın iç politikada yaşadığı zorluklar onu dışarıda etkin ve caydırıcı olmaya itiyor. karakter olarak bu adam savaşçı biri değil. kim niye böyle algılıyor anlamış değilim. adam tüccar kafasında. bugün çin'i güçlü kılanın ne olduğunu biliyor. suriyeden çekilmek istemesinin sebebi de bu. ancak hem dışarıdaki hem de içerideki konjonktür adama müsaade etmiyor.
  • dünyaya sözü geçen bir ülke olarak çok yerinde bir açıklamadır. ne deseydi ki? hmm biz aslında bm’yi takarız, çünkü tüm dünya bizi dinliyor. ah dostum, geçin artık böyle zırvaları.