şükela:  tümü | bugün soru sor
 • önce pyd ile pazara kadar degil mezara kadar havasındaydılar,sonra türk ordusunun kararlılıgını görünce çekiliyoruz dediler,şimdiyse kırk kafadan kırk ses çıkarmaya başladılar..2 ileri 1 geri vites halindeler,bakalım hep beraber suriye'nin kuzeyinde neler oluyor görecegiz..
 • ben esasen amerika'nın özellikle bu son suriye'den çekilme hadisesinin tiyatronun büyüğü olduğuna inanıyorum. tam bir israil piyonu olarak hayatını idame ettiren donald trump, aksi yönde yükselen tüm iç seslere rağmen suriye'den çekilmeye kararlı. sebep ne derseniz? çok basit, doğu akdeniz'de yer alan doğalgaz. şu an bu doğalgazın başta israil, yunanistan ve mısır tarafından kurulmuş ortak yapı tarafından çıkarılmasının önündeki tek engel nedir? malumunuz, türk silahlı kuvvetleri. ne israil, ne yunanistan, ne de mısır şu anda türk silahlı kuvvetlerini karşısına almaya kendini hazır hissetmiyor ama özellikle suriye'nin derinlerine çekilmiş, bir cephede daha savaş vermekte olan bir tsk fikri tüm bu ülkelerin ciddi ciddi ellerini ovuşturmasına sebep oluyor.

  çok uzakta da değil, yakın gelecekte bir oldu bittiye getirerek burada bir kalkışma gerçekleştirip, türkiye'nin ekonomik haklarını aralarında iç edecek olan bu ülkeler amerika ile bir plan dahilinde suriye'den bu çekilmenin gerçekleşmesini sağlamakta. amaç, o gün geldiğinde türkiye'nin eli kuvvetli bir şekilde karşılık verememesi. sonuç olarak eksikleri olsa da bölgenin operasyonel tecrübesi en yüksek ordusu ve akdeniz'in en kuvvetli donanmasına sahip, kafası rahat bir türkiye tüm bu oldu bittilerin önünde durabilecek güçte. amaç kafamızın bunlarla ilgilenecek kadar rahat olmaması.

  diğer taraftan özellikle hız verilen milgem ve milden projeleri, tcg anadolu ve tcg trakya gemileri, tf2000 hava savunma fırkateyni, s400 alımı gibi projeler de işte o gün gelipte çarşı karıştığında bölgenin en modern ve kuvvetli denizaltı ve gemi filosuna, aynı zamanda da hatrı sayılır bir hava savunmaya sahip olmak için yapılıyor.
 • marvel avengers infinity war'da bu durum dr.strange tarafından gündeme getirilmiştir.
  (bkz: i looked forward in time i saw 14,000,605 futures.)

  şimdi aslında trump doğru kararlar veriyor ve farkında olduğu bir dolu gerçek var. bunlar nelerdir?

  1- aslında çin'in kendisi için en büyük düşman olduğu.
  neden?
  ekonomik anlamda köşeye sıkışmış durumda ve çin giderek birleşik devletleri ekonomik olarak ele geçiriyor ve hiç kimse de bu duruma karşı bir şey yapamıyor. çin sadece birleşik devletlerde değil tüm dünyada ticaretin her alanında inanılmaz hızda büyüyor ve dışarı zaten yüksek teknoloji ve silah dışında doğru düzgün bir şey satamayan birleşik devletler iyice çıkmaza giriyor.

  2- adamların en fazla övündükleri şiketlerden apple bile aslında birleşik devletler ekonomisinin aleyhine çalışıyor. bütün üretim çin'de birleşik devletler dahil itunes ve diğer bütün satışlardan toplanan paralar norveçte (yanlış hatırlıyor olabilirim düzeltirseniz editlerim) toplanıyor vergi yine norveç'e (1%). e dünya devi medarı iftar ettikleri şirketin amerikan ekonomisine katkısı ülkede çalıştırdığı 2000-3000 kişi. dahası yok hatta neredeyse vergi bile vermiyor. trump boş yere darlamıyor ikide birde tim cook'u üretimi birleşik devletlere getir diye.

  3- birleşik devletler ikinci dünya savaşı ile beraber dünyada tüketilen malların neredeyse 50%den fazlasını üreten (ve dünyaya satan) bir ülkeydi. bu anlamda ikinci dünya savaşından sonra ekonomileri coşmuştur.
  fakat birleşik devletler artık 1950'li yıllardaki gibi güçlü bir ekonomik yapıya sahip değil. genel üretici durumundan genel tüketici durumuna geldi. dünya üzerinde eski ekonomik gücü kalmadı. bu sebeple de ekonomisi çökmüş durumda
  üzerine bir de aşırı pahalı denizler aşırı operasyonlar ekonomiyi daha da kötü hale getiriyor.
  bu anlamda trump, afganistan'da rusya'nın batması örneğini vererek kendi başına gelmesinden korktuğu batma ve parçalanma olayından dem vuruyor.
  fakat ülke hala bir çok eski romantik dolu, birleşik devletleri hala eski ekonomik gücünde sanıyor ve öyle davranmasını istiyorlar.
  eskinden amerika denizler aşırı bir operasyonlar yapardı bunun da parasını nato üyesi ülkelere her mermini parasını komünizm ile savaştım, herkesi tehdit eden bir diktatör ile savaştım diye attığı ödetirdi. artık bunu yapamıyor millet yemiyor bu numaraları hatta nato'nun bile eski önemi kalmadı. çok yakın bir gelecekte dağılmasını muhtemel görüyorum.

  4- trump artık birleşik devletlerin dünyanın jandarmalığına oynayamayacağının dünyada yeni bir düzenin oluşmaya başladığının farkında ve şu an ki bulunduğu bu "dünyanın abisi" pozisyonunu en az yara alarak bırakmak istiyor. çünkü artık bunu kaldırabilecek ne ekonomisi var ne de dünyada dengeler artık eskisi gibi.

  bunlardan dolayı da trump bir şey diyor bir karar alıyor altındaki adamlar başka bir şey yapıyor.
  suriye'den ve belki de ortadoğudan çekilmek ekonomik olarak çok doğru bir karardı fakat yukarıda yazdığım gibi bazı romantikler hala eski birleşik devletler devam ediyormuşçasına yaşamak ve davranmak istedikleri için bunu engelleyici bir dolu hareket ve propaganda yapıyorlar.

  ek olarak unutulmaması gereken bir şey var ki generaller ve diğer askerler de ülke içinde farklı ülke dışında farklı paralar alıyorlar ve de savaş olduğu sürece generallere tehdit olduğu sürece de orduya ihtiyacınız var. bununda farkında olan amerikalı bir dolu asker, savunma sanayi şirketi vb var.

  sonuç olarak bir abd başkanı (trump) ilk defa kendi gerçeklerinin çok farkında ve ayağını yorganına göre uzatıyor ya da uzatmaya çalışıyor fakat diğerleri bunu istemiyorlar. suriye'deki durum da budur aslında.