şükela:  tümü | bugün
 • ulkesinde her gun protesto edilen lider maduro'nun dile getirdigi iddiadir.

  tabi sadece bununla da kalmiyor maduro. ulkede gida yetersizliginden insanlar kilo kaybetmeye baslamis durumda. ilac bulunamiyor, suc tavan yapmis durumda. protestolarda 13 yasinda bir cocuk da vurularak oldurulmus. ulke borcunu odeyemiyor, hazine tam takir, gelecegini yardim/kredi karsiligi cin ve rusya'ya petrol olarak satmis durumda. maduro, muhalefet liderini 15 yil siyasetten men etmis, parlamentoyu fesh etmis ama protestoculari terorist ve vandal olarak nitelendiriyor. krizi kapitalist ulkelerine kendisini indirmek icin planlanan bir senaryo oldugunu iddia ediyor.

  http://www.telesurtv.net/…maduro-20170418-0042.html

  asagilik herif ulkeyi ucuruma surukledi, halen orada oturup saga sola atiyor sucu.
 • güney amerika'da pik yapan sol dalgayı sıklaştıracak ve maduro'ya faydası olacaktır sadece.

  abd'nin başında trump gibi bir faşist olduğu sürece olması muhtemel. sanırım bunu 2. kez aday olacağı başkanlık yarışındaki kampanya için gerçekleştirecek.

  latin amerika'da abd'nin o kadar kirli hatıraları var ki, abd'nin involve olduğu herhangi bir şey kendilerince haklı da olsa, yerel halkta inanılmaz bir nefret oluşturuyor.

  venezüela'da iktidarı sadece yine isterlerse kendileri değiştirebilir, abd'nin darbe yapması abd için son 5 yıldaki ikinci epic fail olur.

  bugün muhtemelen maduro'ya gözdağı vermek için bilerek trump'ın darbe planı sızdırıldı dünya basınına ama maduro siklemiyor trump'ı.

  abd yönetimi bir gün kesinlikle venezüela'ya müdahalede bulunacak petrol için ama kesinlikle yerel halktan destek alamayacağı için götüne bakarak geri dönecek.

  (bkz: abd sarığı görmektense latin külahını yeğlemek)
 • cahil bir diktatörün ülkesini batırmasından sonra iç ve dış mihraklar uydurmasından başka bir şey değildir. abd kafasına göre darbe yapamaz. darbe ortamını beceriksiz, baskıcı, gerici iktidarlar oluşturur, halkta "bunlar başka türlü gitmezler" veya "biri el koysa da kurtulsak" beklentisi oluşur, abd de "darbe yaparsanız karşı çıkmam" der.

  bir diktatörün darbe riskinden söz etmesi diktatörlüğünün, beceriksizliğinin itirafından başka bir şey değildir. halkına cehennemi yaşatan bir diktatörün imdat çığlığıdır.
 • https://www.youtube.com/watch?v=_fv-c1ag5si

  şu venezuela'da halkın sefalet içinde maduro'ya karşı olduğu hikayesi biraz bizim sefalet içindeki halkın tayyo'ya karşı olma hikayesine benziyor. anladığım kadarıyla, orada da buradaki gibi, nispeten eğitimli ve daha iyi yaşam standartlarına sahip kesim iktidara karşıyken, iktidar alt sınıflardan yüksek bir destek görüyor. bu bilgi doğruysa bile bir iktidarı benim gözümde ne temize çıkartır ne de suçlu hale getirir, ama benzerlik çarpıcı. burada pek güvenilir bir haber kaynağı da bence yok. çünkü venezuela karşıtlığı abd'de şahin ve güvercinlerin uzlaştıkları nadir konulardan birisi. bu uzlaşma çok güçlü bir etkiye sahip ve batı medyası bu konuda tek ses bağırıyor. aynı batı medyasının yekten görmediği bir başka husus da the cemaat'in bizdeki darbe girişimindeki rolü. bu kadar benzerlik rastlantı olmak için çok fazla gibi görünüyor.

  işin gerçeği uluslararası tarafsız gözlemciler, venezuela'daki seçim sonuçlarının gerçek olduğunu doğruluyor. bu sonuçlar gerçekse, medyanın bütün açlıktan ağaç kemiriyorlar haberleri, doğru bile olsalar anlamlarını kaybediyor. demek ki insanlar ağaç bile kemirseler, var olan politik yönelimi koruma eğilimindeler. bu boyutta bir sefalet yaşamalarına rağmen böyle davranmaları da bence çok akla yakın değil. o yüzden ben bu konuda medya eliyle ciddi bir dezenformasyon yapıldığı kanaatine varıyorum.
 • involve olmak?..
 • abd venezuela’ya darbeyi maduronun seçilmesiyle yaptı bile. bunu anlamak için en az 10-20 yıl geçmesini bekleyin.
  bizim tatlı su solcuları da maduroyu solcu, sosyalist bilirler. halbuki herif bildiğin kan emici mafya babasından başka bir şey değildir.