şükela:  tümü | bugün
 • abd sessiz ve derinden buradaki büyükelçiliğine türkiye'den vize vermeyin diyebilir miydi? evet diyebilirdi. ve türkiye'den yapılan başvuruların hiçbiri sonuçlanmazdı. olur biterdi.

  ama bunu böyle yapmadı; tam bir abi gibi, bir terbiye hamlesi gibi bir hamle yaptı. başvuru almayın dedi. nedir bu? dünya türkiye'ye bakış açımı görsün ve o doğrultuda pozisyon alsın. birinci mesaj bu.

  peki ikinci mesaj: türkiye hala gereğini yapmadın. neyin gereğini? biz onu bilmiyoruz. ama bir gerek var ve yerine gelmedi. hem de acil yerine gelmesi gereken bir gerekti. çünkü liderler görüşeli şunun şurasında ne oldu ki? o gerek yerine gelmezse bu benim birinci hamlem olur diyor. eğer yerine gelmezse ikincisi ne olacak? abd sermayesine türkiye'yi terkediyorsun derse burada amerikan sermayesi kalabilir mi? jet hızıyla türkiye'deki sermayeye vergi ve benzeri yaptırımlar yüklediği anda, tüm sermaye kaçışan kara fatmalar gibi yeni yataklar ararlar uyumak için.

  bu iki hamle amerika'nın kendi öz gücüyle yapabilecekleri. peki avrupa'da kaç ülke abd'nin talebinin dışına çıkabilir? hiç. evet tüm ülkeler abd'nin bir talebiyle abd doğrultusunda hareket etmeye başlarlar. ayrıca zaten bu talebe gerek olmaksızın karşımızda yer alan avrupalı ülke sayısı kaçtır sizce? e-)hepsi.

  o zaman soru şu? daha şu geçen günkü görüşmede talep edilen -bizim bilmediğimiz- yerine getirilmesi gereken "gerek" nedir?

  çağlayan'ın teslimi -ilk etapta- olabilir mi?
  kürt bölgesi referandumu olabilir mi?
  putin'le yapılmaya çalışılan dansın sonlandırılması olabilir mi?
  esed'le açık büfe kahvaltı olabilir mi?

  onu bunu bilmem. bir gerek var. ve o yerine gelecek. lamı cimi yok. yoksa yerdeki kalemi almak için eğilmiş gibi yapalım da domaldığımız anlaşılmasın.
 • muhtemelen suriye'ye idlip tarafından her ne bok yemeye girdiysek ona karşı bir uyarı niteliği taşıyan vize hamlesi. galiba bizimkiler gerçekten ruslarla anlaşıp afrine dalma derdindeydi, planlar genelkurmaydan dakikasında abd'ye uçtu. onlarda ikaz fişeği attılar. bundan sonra ısrarcı olursak, belli ki dibine kadar kökleyecekler.
 • üf inceltip durmayın satır arası falan yok “sözümden çıkarsan sıçarım ağzına” mesajı var ama böyle açık açık herkesin içinde.