*

şükela:  tümü | bugün
 • oncelikle degi$en ba$kanla degi$en zihniyeti du$unduren ba$lik. eger clinton yonetiminin devami olacak gore gelseydi, boyle bir ba$lik cok cok sonralari du$unulecekti. ama $u andaki amerikan ba$kani, george w bush, texas'li olmasi ve daha once yaptiklari ile olasi bir misillemeyi gercekten en az bu kadar gorkemli(!) yapmak isteyecektir. hatta hatta, olayin sorumlusu olarak gorecegi filistin ve afganistan bolgelerine, ilk basin toplantisini yapmadan ve daha kimin yaptiklari konusunda bilgileri olmadigini aciklamadan bile denizaltilardan tomahawk cruise fuzesi saldirilarini emretmi$ olabilir. norfolk deniz ussunden hareket eden iki ucak gemisi ve 5 adet battleship ve filotillalarindaki kruvazorler, oldukca buyuk bir askeri hareket, ve bir yardim gucu olmaktan uzak. amerika'nin defcon 2'ye gecmi$ olmasi, beyaz saray'in bo$altilip point of command'in $u anda yeri bilinmeyen air force one olarak tayin edilmesi ve 6. filo'nun saldiri durumuna gecirilmesi aslinda amerika'nin oldukca yuklu ve gosteri$li bir misilleme pe$inde oldugunun gostergesi. yaser arafat ve taliban liderlerinin kiclari tutu$mu$casina "abi valla biz yapmadik, ali osman'la usama bin laden yapti" demi$ olmasi bu adamlarin manyak george w. ve tayfasindan tirstiklarini acikca gostermektedir.

  bunlarin otesinde amerika'nin bari$ elcisi gibi hareket eden richard d. holbrooke bile kalkip, "sirf bunu yapanlar degil, zamaninda bu insanlara destek veren tum ulkeler ve liderlere amerika gereken cevabi vermelidir" dediyse, misilleme senaryolari $u anda uluslararasi platformda ekonomiden daha onemli bir yerde bulunmalidir.
 • olay baskanda bitmiyor kanimca. su an amerika tek bir yurek ile atiyor hakli olarak. misillemeyi amerikan halki kendi isteyecek ve baskana gereken baskiyi uygulayacaklardir. zaten en buyuk sitem, kendi senatorlerinden gelmekte: "nukleer savasa hazirlik icin milyonlarca dolar harcarken, cocuk oyuncagi sayilabilecek ucaklarla yapilabilecek adi teror suclarina karsi hicbir guvenlik onlemi alinmamaktadir." seklinde. hayatlari safety ve security ile cevrili olan bir toplumun ne denli guven kaybina ugradigi da tartısılmaz. mutlaka bir sorumlu bulunacak ve gereken yapilacak: kanli ya da kansiz.
  burda trevanian ve shibumide yarattigi ciplak elle adam oldurme ustasi terorist nicholai heli hatirlamak yersiz sayilmaz.
 • senaryosu falan kalmamis olan, kabul, afganistanda olan patlamalar goz onunde bulundurulursa missilleme baslamis durumdadir
 • abd nin bu eylemi yapan örgüte destek veren ülkeleri teker teker haritadan silme işlemine başlaması..
 • ne olur ne olmaz diye bütün şüpheli milletlerin merkezlerine hidrojen bombası sallayabilirler. (bkz: delidir ne yapsa yeridir)
 • bush un kendisinden beklenmeyecek şekilde sabırlı olmalıyız ve suçu olmayanları cezalandırmamaya özen göstermeliyiz cümlesini sarfetmesi üzerine belki de iman gücüyle önlerine geleni talan etmezler diye düşünebiliriz. fakat en olası senaryo bence filistin, afganistan, ırak, vb ülkelerin nerden geldiği anlaşılamayan bombalarla yerle bir edileceği ve amerikanın direk olmasa da desteklediği gerilla ve bölücü örgütler vasıtasıyla intikamını acı bi şekilde alacağıdır.
 • bushun, "terörist eylemi gerçekleştirenlerle destekleyenler arasında ayrım yapmayacağız" açıklaması uzerine , nukleer silah yerine kimyasal ve biyolojik silahlar kullanilarak, su an zilgit cekerek olayi kutlayan ulkelerin (yaptiklari resmi kinama aciklamalarina ragmen) haritadan silinebilecegi, sonuclarinin korkutucu boyutlara ulaşabileceği senaryolar uretmek hicde yersiz sayilmaz.
  amerika'nin gunahlarinin odetilmesi(!) olarak da yorumlanan, stratejik deha(!!!) olarak tabir edilen bu olayin hicbir sekilde kabullenilebilir durumu yoktur. tum dunyayi kirilma noktasina getirmenin yani sira herkes amerika'nin ofkesinin sonuclarini tedirginlikle bekliyor. nostradamus kehanetlerinde yer alan, ucuncu buyuk dunya savasinin sıkca telaffuz edilmesi insanin kanini donduruyor.
 • buyuk ihtimalle hicbirsey yapamayip kicinin uzerine oturacaktir. suclu orgutu bulup 3-5 kisi asacaktir belki en fazla. tabi olen 20-30 bin kisiye kiyasla bu hic birsey yapamayacak demektir.
 • sivillere de yönelik bir saldırı ihtimalinden şimdilik kimsenin söz etmemesi sevindirici.
 • amerika kendi kıçını toplamaktan aciz olduğunu gösterdi.
  fbi, cia hepsi hikayeymiş. eminim nükleer başlıklı füzeleri yada o "çooook gelişmiş" silaları filanda hikayedir. bu bağlamda yapabileceği en iyi missilleme susmak oturmak, toparlanmak, içine kapanmak ve artık hikayeden öte bir ulus olmaya çalışıp ondan sonra ortaya çıkıp "adam" gibi kendilerini göstermek olabilir. gerçek olabilmek onların en büyük misillemeleri olucaktır. sanırım bi 20 yıl alır bu