şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kabenin kulu anlamina gelen ve ebu bekir'in sozde musluman olmadan onceki ismi.

  (bkz: ehl-i sünnet vs islam/#28732444)
 • arap politeistik dininde muhtemelen kabe'nin kendisi de bir tanrı idi. bunu koyulan isimlerden anlıyoruz.

  abdul uzza: uzza'nın kulu. bizzat peygamberin amcası olan ve muhtemelen muhammed'in kızlarını geri gönderdiği için lanet ettiği ebu leheb'in adıdır.

  abdul menaf: menaf'ın kulu. muhammed'in en sevdiği amcası ve ali'nin babası olan ebu talib'in adıdır.

  abdullah: allah'ın kulu. muhammed'in favori tanrısı, aynı zamanda babasının da adıdır. abdülmuttalip'in oğullarından birine koyduğu bu isimden allah'ın islam öncesi arap tanrılarından birinin adı olduğu anlaşılmaktadır. allah ismi islamiyet ile birden gökten inmedi.

  abdul kabe: kabe'nin kulu. muhammed'in ölen bir amcasının ve en yakın kankası ebu bekir'in adıdır.

  bu tanrılar islamdan önce arap politeistik dininin tanrılarıdır. insan ismi konulurken bu isimlerin başlarına abd- veya abdul eki getirilerek tanrılar şereflendirilmiştir. müslümanlığın yerleşmesiyle kabe'nin adı kalmış, kendisi tanrılıktan çıkarılmış ve sadece yapının (putun?) adı haline gelmiştir.

  dinciler abdul kabe isminin "kabe'nin hizmetkarı" manasına geldiğini iddia eder. bu doğru değildir. abd kul demektir. "kabe'nin hizmetkarı" çevirisi ebubekir'in adının neden değiştirildiğini açıklayamaz. ilk halife abdul kabe'nin adı önce muhammed tarafından abdullah'a çevrilmiş, bu tutmayınca kendisine ebubekir denmiştir.