şükela:  tümü | bugün soru sor
360 entry daha
 • performansının doruğuna çıktığı zaman, vasat bir anadolu takımını tek başına yenebilecek, sağ açıkta on kaplan gücünde olabilen galatasaray futbolcusu.
 • galatasaray'ın %80'i dir. (bkz: 14 mart 2010 galatasaray ankaragücü maçı)nda bunu bir kez daha kanıtlamıştır. her türlü gideri vardır.
 • aldığı parayı kuruşu kuruşuna hak eden über sağ açık.
 • dakika 2 depar atiyor, dakika 90 depar atiyor, helal olsun.
 • o değil de o bacaklar nedir allah aşkına, street fighter'daki dhalsim gibi bacak var mübarek. bu gece ankaragücü maçında attığı golde benzer şekilde bacaklarını uzatıp atacak olan fitbolcuya helal olsun derim.
 • ribery'nin gidisinden beri esasli bir sag acik goremeyen galatasaray taraftarini mucadelesiyle, azmiyle, driblingleriyle costurmaya devam ediyor.
 • insanın ispanya liginde değil de, türkiye liginde takım tuttuğuna pişman eden, "bu adamı önümüzdeki sene kesin alırlar hacı" korkuları ile süper futbolundan keyif aldıramayan adam.
 • on numaraları özel kılan ve bu derece sevilmelerini sağlayan; maçı izleyenlerin kafasındaki hareketi yapmasıdır. sahayı uzaktan gören seyirci; boş yeri görür ve oraya topun atılması gerektiğini düşünür. on numara top ayağına gelir gelmez topu oraya atar, seyirci keyiflidir. hem takımın en iyi oyuncusuyla aynı fikirde olmaktan dolayı gizice böbürlenir hem de böyle bir oyuncuyu izlemenin keyifli olduğunu düşünür. on numaralar sahayı kuş bakışı görüyor gibi hareket eder; ensesinde gözleri olduğunu yahut pas atarken-adam geçerken bir tuşa basıp radar ekranını açtığını düşünürsünüz.

  kader keita bir on numara değil, on numara gibi hareket etmiyor. izleyicilerle olan ilişkisi de on numaranın kurduğu ilişkiye benzemiyor. çünkü; top ayağına geldiği zaman hepimizi şaşırtıyor. bazen ne yaptığını, nasıl yaptığını anlamıyoruz. umutsuzca tekrar bekliyoruz. top keita'nın ayağına geldiği zaman hepimiz; ezel dizisindeki ali olup "noluyo lan" diyoruz. yalnızca izleyenler değil savunma oyuncuları da- ki top keita'nın ayağındayken hepsi birer izleyici- noluyo lan diyor. adamı geçeceği belli ama nasıl geçeceğini, topa nasıl dokunacağını, nasıl düşündüğünü kimse bilmiyor. matrix'teki neo gibi hareket ediyor, ezel'deki ramiz dayı gibi hareketin sonunu bir tek o biliyor. değişik ayak yapısı ve top kontrol şekliyle hiçbir numarayla tanımlandırılamıyor. ea sports ile konami sürekli futbol oyunlarını geliştiriyor. daha gerçek, daha canlı, daha civcivli oyunlar yapıyorlar. messi gibi top sürebiliyor, zlatan gibi yaradana sığınabiliyor, henry gibi sevinebiliyorsun..ama keita olamazsın, yapamazlar yeğen. keita gibi her seferinde değişik ve o ana kadar görülmemiş bir hareket yapabildiğin zaman futbol bitmiş, sanal futbol kazanmış demektir. keita son kaledir. numarası olmayan.
 • ileride çekilecek flash filminde oynarsa yapımcıları yaklaşık 50-60 milyon dolarlık efekt masrafından kurtarabilir. okuyanlar bilir flash ışık hızına yaklaşınca kendisinin zombimsi bir halini görür. ahanda işte onu oynayabilir. eğer warner bros "sikerler çizgi romanı kızıl saç yerine direkt zenci yapalım elemanı" derlerse dark flash yerine orjinalini bile oynayabilir.
 • sezon sonu takımdan ayrılmazsa önümüzdeki sezon bu performansını mumla arayacağımızı tahmin ediyorum. 2010 güney afrika dünya kupası falan filan...
631 entry daha