şükela:  tümü | bugün
  • ilahiyat profesörü. profesör arkadaşım bu kişi. bizim ana-babadan duyduğumuzu, şamanizmden kalıntılarımızı değil, kitabı ve sünneti açıklıyor. bakıyor ve görüyor ki, kitapta ve sünnette şefaat diye bir şey yok, bunu açıkça söylüyor. "yaa bu ilahilerimize kadar sinmiş, susalım bu konuda" demiyor.

doğru bildiğini, geleneklerin ve kitap yüzü görmemiş-inatçı cahillerin haykırışlarına rağmen söylüyor. bu yüzden, sevilmemek pahasına bile olsa, "kitap yüklü eşek"lerden olmamayı seçtiği için, çok saygı duyuyorum ben bu adama.

yiyorsa, ayetlerle-hadislerle kendisine karşı çıkmak, "bu ayette böyle denmiyo ama" demek gerekir.
    bir yandan annenin soyduğu şeftaliyi ağza götürürken, diğer yandan "eneee türbelerden bi şey istemeyin diyo, provögötör len buuu" demekle olmuyor arkadaşım. bence komik de duruyor.
  • "bana bazen, müzik dinlemek caiz midir diye soruyorlar, 'ilahi dinlemeyin de ne dinlerseniz dinleyin' diyorum" çok hoşuma gitti hocam. hemen like edip çalıyorum bunu :)
  • kendisini adnan oktar ile karşılaştıran zihniyetleri bize göstermiştir, enteresan. nihat hatipoğlu'ndan hikaye dinleye dinleye beyinler pelteye dönüşmüş, yazık...
  • hakkinda yapabilecegim en hafif terim, "adab-i muaseret kanunlarindan bihaber" olabilir.

hem, bizzat kendinin ortaya sundugu "gelin asgari musterekte bulusalim" onerisi bir kenardayken ve karsisindaki insan gerek nezaketi sebebi ile kirmamaya calistigi gerek de dusunce tarzindan dolayi ondan birseyler almaya calisirken, onun tam tersine "sen ne dersen de, umurumda degil. benim bildiklerim bunlardir ve sen zerre degistiremezsin" tavri,
    hem, karsisindaki insanin fiziksel ozellikleri ile dalga gecmeye calismasi,
    hem de kendi inanclarini yeni ogrendiklerinin isiginda gozden gecirmeyi birak, karsisindakinin de inanclarina mudahele etme, "aslinda sen buna inaniyorsun" deme kustahliginda bulundugu icin.
  • islamiyetle ilgili farklı herhangi bir yorumda " yüz yıllardır benim dedelerim yanlış mı biliyordu, o kadar alim yanlış mı biliyordu da sen doğru biliyorsun " şeklinde bir savunma getiren erhan afyoncuyu şaşırtmayı başarmış ilahiyatçı.

söyledikleri, yorumladıkları nereye kadar doğrudur bilinmez şu noktada ancak söylediklerinin bilimsel bir açıklaması var ve bunun karşısına gelen cevaplar bilimsellikten çok uzak. erhan afyoncuyu her zamanki savunmasını bozarak susturması gece gece mutlu etmiştir beni. sorarlar adama, sen naimadan, uzunçarşılıdan daha mı iyi bileceksin de araştırıyorsun, tarih yazıyorsun ey erhan afyoncu? bir de neydi efendim, ne der bakara suresi?

ne zaman onlara: “allah’ın indirdiklerine uyun” denilse, onlar: “hayır, biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye (geleneğe) uyarız” derler. (peki) ya atalarının aklı bir şeye ermez ve doğru yolu da bulamamış idiyseler? (bakara suresi, 170)
  • islam'daki ibadet vakitleri konusunda bilimsel çalışma yapan nadir din adamlarından. diyanetin ders alması gereken kişi.
  • bizim millet ayetten değil gelenekten yanadır.
    o yüzden farzı değil vacibi yapar; cumayı değil, bayram namazını kılar.
    dolayısıyla abdülaziz hoca gibi adamlar sevilmez.
    sevilmediği gibi karşısındakinin ilahiyat profesörü olduğunu unutan ergenlerce eleştirilmeye kalkılır.
    yaşar nuri de bir başka örnek.
    adamlar neredeyse kafir ilan edilecek.
    dine bu şekilde akılcı ve ayet bazlı yaklaşıp, net çıkarımlar yapıp da sevilen bir adam varsa lütfen söyleyin.

bizimkiler, savaş alanında düşmana çöken bulut, evde olduğu halde kabede görünen şeyh ya da menzile giderken lastikleri yerden kesilen otobüs gibi "gerçek" dini hikayeleri sever.

sevmek şöyle dursun, bayılır, ölür!
  • kendi dinlerini islam zannedenlerin karşısına kurandaki islamı koyunca kötü adam ilan edilenlerden biri daha.
  • adamcağız gerçek fecri gösterecekken tarihin arka odası yayını habertürk tarafından kesildi.
    kayıtlara geçsin.
  • pek tanımıyorum kendisini, gelmişini geçmişini bilmem ama son teravih ve imsak tartışmasını, tarafların görüşlerini izledim, bu çerçevede en fazla "dedemizden atamızdan diyanetimizden böyle gördük" islamı için fitne ve fitneci şeklinde tasvir edilebilir.
hesabın var mı? giriş yap