• 54 yasinda, çocuk doktoru..
  • 1947’de caffa’da dünyaya gelen abdülaziz el-rantissi, politikayla, üniversite yıllarında tanıştı. mısır’da tıp eğitimi alan ve asıl mesleği çocuk doktorluğu olan rantissi, üniversite yıllarında müslüman kardeşler ideolojisini benimsedi. 1976’da gazze’ye döndükten sonra da, müslüman kardeşler’i filistin’de örgütlemeye başladı.
    1986’ya kadar han yunus mülteci kampındaki çocuk hastanesinde uzman doktor olarak çalıştı. şeyh ahmet yasin’le yolları, 1987’deki birinci filistin intifadası sırasında birleşti. rantissi, bir arap gazetesine verdiği mülakatta, ayaklanmayı başlatanların, kendisi ile birlikte ileride hamas’ın çelik çekirdeğini oluşturacak kişiler olduğunu söyledi. hamas’ın kuruluş manifestosu 1988’de ilan edildi. örgüt kısa süre içinde özellikle gazze şeridi’nde çok sayıda taraftar topladı.
    1992’de, 415 hamas ve islami cihad militanıyla lübnan’a sürülen rantissi, filistin’e döndükten sonra defalarca tutuklandı. sadece israil makamları tarafından değil, filistin kurtuluş örgütü tarafından da sorgulandı. filistin özerk yönetimine ve arafat’a karşı yürüttüğü muhalefet yüzünden zaman zaman filistin polisi tarafından gözaltına alındı.
    1997’de şeyh yasin’in gazze şeridi’ne dönmesinden sonra, hamas’ı yeniden kurdular. 1999’da kısa süreli bir hapis cezasının ardından yasin’in sağ kolu, hamas’ın da ikinci adamı oldu.
    filistin yönetimi ile yürütülen görüşmelerde, israil’le ateşkes yapılmasına en sert muhalefet eden kişiydi. salih şehade ve ibrahim makadma’nın öldürülmesinin ardından rantissi, örgütün sözcüsü konumuna yükseldi.
    filistin kamuoyunda ve hamas kadroları arasında önemli etkiye sahip olan rantissi sert söylemiyle tanınıyor. israil istihbarat raporlarında, rantissi’nin adı, hamas içinde politika oluşturma, propaganda, kadrolaşma, örgütlenme ve eylem aşamasına kadar her kademede etkili olan ve birçok saldırının emrini bizzat veren kişi olarak geçiyor.
    israil’in en çok arananlar listesinde üst sıralarda yer alan rantissi, geçen yıl 10 haziran’da, israil’in düzenlediği füze saldırısından kılpayı kurtulmuştu. tıp doktoru olan 57 yaşındaki rantissi, israil’e mücadelenin ne olduğunu gösterecekleri ve israil halkının güvenlik yüzü görmeyeceği tehdidini yineledi. israil tarafından önceki gün öldürülen
    hamas’ın ruhani lideri şeyh ahmed yasin’in yerine hamas idari kadrosu tarafından yapılan bir seçimle örgütün yeni lideri oldu.

kaynak: ntvmsnbc
  • entry tarih ve saati itibari ile cehennemde ve 72 bakiresine kavusmus teror orgutu lideri. olum sekli aynen seyh yasin'e uygulanan tarifedir*.
  • cehenneme gidip gitmeyeciginin tanrinin takdirinde oldugu italyan asilli (rantissi ismiyle nereye kadar arap olabilirsiniz ki don vito rantissi desen ben supper isim derdim mesela) merhum..bir insanin olumune uzulmemek o insan kotunun kotusu olsa bile iyi bir sey degildir tabii..
  • hamas teror orgutunun amerikayi israil'e yesil isik vermekle sucladigi saldiri,gunes dogana kadar irak'in basina gelenleri goz onune alarak boyle bir suclamadan vazgeceklerdir muhtemelen.(bkz: gotum yemedi)
  • israil devleti gibi terorist olan hamas örgütünün ölen lideri

not: israil devletinin teror uygulaması haması haklı kılmaz halk otobüslerini bombalamak terörü yöntem olarak benimsemektir .israil teror uyguluyorsa israilli çocukların suçu nedir.hamas bir terör örgütüdür.iki yanlış bir doğru etmez...bu entriyi beğenmeyenlere duyrulur.
  • hamas bir terör örgütü olmasının çok ötesinde, masum bir yardım organizasyonu olmanın da berisinde, sosyal kurumları bilindik sebeplerle oluşmamış filistinin halkının herşeyidir. bütün bu oluşmamış kurumları bünyesinde barındırmaktadır bunların içine askeri, sağlık, adalet ve sosyal yardım kurumları da dahildir. dolayısıyla bu karakterdeki bir örgütün liderlerinin peşpeşe öldürülmesi bir terör örgütün çökertilmesi olarak yorumlanamaz. israil'in 6-7 yıl önce filistindeki sivil bir bölgeyi vurması sonucunda çoğu kadın ve çocuk 100'e yakın filistinli ölmüştü. küresel çapta israil yanlısı gazeteciler bu olayı meşrulaştırmak için uzun uzun yorumlarda bulunmuşlardı. bu gazetecilerin türkiye temsilcisi güneri civaoğlu'ydu. bakalım yarın ne yazacak.
  • bir gün nasıl olsa öleceğiz ve ben apaçi helikopterinden atılacak füzeyi, kalp krizine tercih ederim, diyen hamas'ın dünya müslümanlarına hediye ettiği sembol ve örnek şahsiyetlerdendir.. allah rahmet eylesin..
hesabın var mı? giriş yap