şükela:  tümü | bugün
 • istanbul şehir üniversitesi tarih bölümü öğretim üyesi. özellikle ii. abdülhamid dönemi bürokrasisi üzerine yayınlanmış bir çok eseri bulunmaktadır.
 • twitter adresi şöyle: https://twitter.com/hakirim
 • hakkında: http://www.sehir.edu.tr/…emikkadro.aspx?akademid=43

  ayriyetten "abdülhamid'in valileri / osmanlı vilayet idaresi 1895- 1908" klasiğinin sahibidir. bu kitabından bir çok bölüm sonradan kaynak gösterilerek/gösterilmeksizin bir çok eserde yayınlanmıştır.

  istanbul şehir üniversitesi'nin gözbebeğidir.
 • "avlonyalı ferid paşa - bir ömür devlet" isimli kitabı klasik yayınları'ndan çıkan tarihçi.
 • anlayış dergisinde okuduğum bir yazısıyla tanıştım kendisiyle. okuduğum en güzel yazıydı herhalde. şu sıralar twitter hesabını takip ediyordum ama bugün farkettim ki kapatmış.

  ilgili yazı:http://www.anlayis.net/…aspx?dergiid=&makaleid=2290
 • türkiye yazarlar birliği'nin her sene verdiği geleneksel 'yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları ödülleri'nin 2014 yılına ait olanları, birlik merkezinde yapılan bir basın toplantısında genel başkan prof. dr. hicabi kırlangıç tarafından açıklandı (i).

  buna göre, 2014 yılında biyografi dalındaki ödüle, şehir üniversitesi tarih bölümü öğretim üyelerinden doç. dr. abdulhamit kırmızı, 'avlonyalı ferit paşa- bir ömür devlet' kitabı vesilesiyle lâyık görüldü (ii), (iii).

  ne yalan söyleyeyim, internet'teki bazı akademik metinlerini okuduktan (iv), youtube'a konulmuş konuşmalarına (özellikle de ferhat kentel hoca ile eküri oldukları o sevimli münazara parodisindeki performansına) ve en son da, gezegen sahaf sohbeti'ndeki belâgatine şahit olduktan sonra, muhterem hocam, sevgili dostum abdülhamit kırmızı'nın mesleki sahada birçok başarıya imza atacağına ben zaten çoktan kani olmuş idim (v).

  işte bu yüzden de, tyb'nin verdiği bahis konusu ödül, benim için zerre miskal mertebesinde bile sürpriz olmadı doğrusu. öte yandan, mesleki sahada elde ettiği bu son başarının, hem bizim ve hem de kendisinin, abdülhamit kırmızı için koyduğumuz ilmi ve akademik başarı çıtasını ister istemez yukarıya çektiği de inkârı gayri kâbil olan bir vakıadır.

  onun meslek hayatının bundan sonrasına tekabül eden bakiyesinde, yandaki fotoğrafın belgeleyerek belleklerimize tevdi ettiği o görüntünün manevi yüküne, köprülüzade mehmet fuat üstadımızın aziz hatırasına ve kıymetli asarına yakışan araştırmalar, analizler, sentezler yapması; verili ilmi kabulleri, sistemleri ve paradigmaları kuşatan ve giderek de aşan bir otantisiteye ve orijinaliteye sahip fikirler serdetmesi ve en az kendisi kadar değerli, derin ve mütebahhir talebeler yetiştirmesi elzemdir vesselam.

  ezcümle, ben, muhterem hocam ve değerli dostum abdülhamit kırmızı'nın, ilerleyen yıllarda, sedat simavi sosyal bilimler ödülü ile aydın doğan ödülü'nün de arasında olduğu birçok parlak başarıya uzanacağına dair derin, sarsılmaz ve kâvi bir inanç taşımaktayım efendim (vi), (vii). birçok ödülden, sadece yukarıda referans verdiğim iki tanesine değinmiş olmam, hiç kuşkusuz, bir fikirden yola çıkmaklığım sebebiyledir. umumiyetle 'batıcı-pozitivist-lâikçi-lâik' kesimlerden olan sanatçı, bilim insanı, düşünür, sivil toplum lideri, sosyal aktivist, kanaat önderi ve akademisyenlerin
  ödüllendirildikleri bahse konu konkurlarda, ülkemizin muhafazakâr / mütedeyyin kesimlerinden olan değerlerin de lâyık oldukları başarıyı kucaklamaları; buna mukabil; türkiye yazarlar birliği gibi muhafazakâr/mütedeyyin varlık kürelerinde de, an itibarıyla, bunların mevhum-u muhalifi gibi konumlanmış/'mevzilenmiş' olan batıcı-lâik unsurların hak ettikleri başarıya erişmeleri halinde, türkiye toplumsal formasyonu'nun haldeki 'derin yarılmışlık tablosu'nu aşabileceğini düşünüyorum.

  unutulmamalıdır ki, aydınları (entelektüel, münevver) birbirine yabancılaşmış ve giderek de düşman kesilmiş bir toplumun iç barışını tesis etmesi ve ileriye doğru güçlü hamleler yaparak insanlık ve medeniyet tarihinde önemli işlere imza atması neredeyse imkânsızdır.

  'sadece bilmek değil, bildiğini anlatabilmek de çok önemlidir' deyişinin müspet manada tecessüm etmiş bir timsali olarak sergilediği ilk performansının damağımızda bıraktığı o lezzeti pekiştirmek adına, abdülhamit hocayı, kendisinin müsait bir zamanında, tekrar
  gezegen sahaf sohbetine davet etmemiz elzem gözükmekte.

  abdülhamit kırmızı'yı bir kez daha tebrik ediyor ve daha üstünlerine lâyık olduğuna inandığım başarılarının pekişerek ve artarak devamını diliyorum.

  dipnotlar:
  (i): tyb 2014 ödülleri
  basın toplantısı için bknz.
  (ii): bahse konu eserin tamamının
  pdf dosyası için bknz.
  (iii): mezkûr eseri
  idefix linki için bknz.
  (iv): abdülhamit hoca'nın internetteki
  eserleri için bknz.
  (v): abdülhamit kırmızı'nın biyografisi ve 27 aralık 2014 tarihli gezegen sahaf sohbeti için bknz.
  (vi): sedat simavi sosyal bilimler
  ödülleri için bknz.
  (vii): aydın doğan ödülü için bknz.
 • güzel adamdır. uzaktan severim kendilerini. hoş üslubu ve yerli yerinde siniriyle de takdir ettiğim kişidir.
  yolu açık olsun.
 • "tarihçi" kimliği dolayısıyla bir süredir uzaktan takip ettiğim bir isimdi. şehir'deki birkaç konferansa "dışarıdan dinleyici" olarak katıldığımda da kürsüde/sahnede olmadığı hâlde hareketlerini takipteydim. kendisi gibi, ilmini irfanla bütünleştirmeye gayret eden (ve bunu da başaran) kişilere imreniyorum, bu da bu noktada bir itiraftır, evet. lâkin şu son birkaç günde öyle bir hareket etti, twitter'da öyle paylaşımlar yaptı ki, cesaretine ve dürüstlüğüne ilminden daha çok hürmet duymama sebep oldu. "sakallı ışid'çiler askerleri linç ediyor!" hezeyanlarında bulunanlara, olayların tam da göbeğinden karşı çıktı, yanında yöresinde şahit olduklarını ve işin aslını sağduyulu bir şekilde tekrar tekrar ifade etti. ailevî nedenler dolayısıyla pek çok cemaatle ve mensuplarıyla iletişimi olan biri olarak, ismailağa cemaati mensuplarını nasıl tehlikeli ve haksız bir yaftadan kurtardığına şahit olmak, üstelik bunu sadece ve sadece insanlık namına, dürüstlük adına yaptığını görmek bu ülkenin insanının ferasetine karşı ümidimi tazeledi. tıpkı ali nuri türkoğlu gibi, kendisinin de adını hâfızama minnetle kaydediyorum. gerçeği inkar etmedikleri ve savundukları için ikisi de var olsun! ama lütfen, lütfen, o yazdıklarını ön yargılara karşı ibret olarak muhafaza etsin. zîrâ bu milletin her şeyden önce hâfıza kaybına ve yaftaya karşı aklı selim ve sağlam duruşlu insanlara ve onların sağlam gözlemlerine ihtiyacı var!
 • kendisinin bir zamanlar kullandığı bir troll hesabı vardı. bu troll hesabını birileri bir şekilde sızdırmış ve kendisi de bu hesaba bir daha hiçbir şey yazmamıştı. geçtiğimiz aylarda yanlışlıkla kendisine ait bir yazıyı bu troll hesaptan paylaştı. işte o zaman bu abinin o hesabın sahibi olduğunu öğrendim.

  belki inanmazsınız ancak kendisinin troll hesabının dili kendi dilinden bile daha güzel. en sevdiğim twitter hesaplarındandı. ancak hangi ibne ifşa etmeye kalktıysa bu güzel abimiz maalesef o hesapta bir daha yazmamaya başladı. eğer ki yazdığı başka bir hesap varsa çok merak etmekteyim.

  onun dışında kendisinin geleneksel islama ya da daha doğru bir deyişle uydurulmuş islama bakışını; cübbeli, mahmut efendi, gavslar, kutblar... gibi din bezirganları hakkındaki fikirlerini çok çok çoooook merak ediyorum. tanıdığı birileri varsa kendisine ulaşsa da bu konu hakkında bir şeyler yazsa. veyahut yazdığı bir şeyler varsa okumak isterim. rol model olarak gördüğüm 5-10 kişiden biri. tanıdıkça soğur muyum bilmiyorum.
 • aljazeera türk için yazmış olduğu "erdoğan abdülhamid’e değil, mustafa kemal’e benziyor" yazısı ses getirecek, birilerinin argümanlarını boşa çıkaracak gibi.

  "yetkili makamlara gelen eski tüfekler kurumsal imkanları geçmişle ilgili fantezileri için kullanırlar." tespitini ayrıca beğendim.

  http://www.aljazeera.com.tr/…ustafa-kemale-benziyor