şükela:  tümü | bugün
  • dincilerin pek sevdiği ve bir karış toprak kaybetmedi denilen 2.abdülhamit, aslında osmanlı padişahları içinde en çok toprak kaybedendir.

adam kıbrıs'ı ingilizlere satmış. ne tunus kalmış ne cezayir: buyrunuz

iktidardan düşünce halk sevinçten coşmuş
  • abdülhamid'in bir bok olmadığını islamcılarda gayet iyi biliyorlar. bu yalanların uydurulmasının sebebi ise çok açıktır. ''yok efendim 1. karış toprak kaybetmemiş'', bok kaybetmemiş türkiye'nin bugünkü topraklarından daha fazlasını kaybediyor. vay efendim siyonist theodor herzl'i karşısından kovmuş ''kanla alınan toprak kanla verilir'' demiş. bok demiş. bu theodor herzl'e mecidiye nişanını vermiştir. yahudilerin osmanlı topraklarına dağınık yerleşmesini önermiş ama theodor bunu hedefleri için reddetmiştir.

bunların uydurulmasının tek sebebi abdülhamid'in ittihatçılar tarafından tahttan indirilmesidir. eğer abdülhamid ittihatçılar yerine dinci bir hareket tarafından tahttan indirilseydi, ne zina etmediği kalırdı, ne de annesi onun bunun altına yatmamış kalırdı.

işte islamcılar böyle pislik, ağızları leş kokulu insanlardır.
  • kıbrıs, tunus, mısır, bulgaristan, romanya, sırbistan, karadağ, kars, batum ve ardahan'dır.

ii. abdülhamit zeki adamdır. dolu adamdır. bugünkü akp'liler ve neo osmanlıcı tayfa gibi cahil köylü değildir. iyi eğitim almış bir devlet adamıdır. ancak politikaları işe yaramamış, tarihin akışından gelen gerekçeler de eklenince başarısız olmuştur ve üstteki tablo meydana gelmiştir.

yaptığı yanlışlardan dersimizi çıkardık. 1,6 milyon kilometre kare toprak gitmiş. buna cehalet sebep oldu. cumhuriyetin birinci gayesi de cehaleti yok etmektir. neymiş ii. abdülhamit vatan hainlerini ve batı'yı ürkütüyormuş. batı tir tir titriyor evet. ülkenin yarısından fazlasını batılılara kaybetmiş bu adam eminim batıyı titretiyordur.

biz, cumhuriyetin evlatları olarak abdülhamit'i doğru öğrenmek ve ona hakkını teslim etmek ile yükümlüyüz.onun hakkında uydurma tarih yazanlara itibar etmek abdülhamit'in zatına hakarettir. türk devletinin entelektüel bir hakanı olduğu için de saygımız sonsuzdur.
  • payitaht dizisine göre olmayan topraklardır. yani bilmiyorum ama öyle tahmin ediyorum. hatta bir iki yeri de vatan toprağına katmış olabilir.
  • sultan abdülhamid - i saninin izlediği gerek dış politika gerek iktisadi gerekse iç politika ilgili pek çok konuda eleştiri yapabilirim ancak dönemin şartlarını ve sonrasına olan etkisini gözeterek diyebilirim ki bu adamın eğitim kurumlarının özellikle anadoluda yaygınlaştırılmasına olan katkısını yadsımamak lazımdır.
    bunun haricinde olumlu bir tek konu göremiyorum kendisinin 33 yıllık iktidarında.

başlıkta yer aldığı üzere tanıştığım pek çok siyasal islamcı dan duyduğum "abdülhamit iktidarı boyunca bir karış toprak kaybetmemiştir" cümle bile diyemeyeceğim saçmalık, bunca zamanın sonunda beni bir ikilimde bırakmıştır;

acaba siyasal islamcılar mı hep cahillerden çıkıyor yoksa bütün cahiller mi siyasal islamcı oluyor?
  • 1878'de yunanistan'nın osmanlı'dan toprak istemesi sonucu 2. abdülhamit 1881 yılında teselya ve narda'yı yunanistan'a savaşsız verdi. 1897'de teselya'yı savaşarak geri almasına rağmen büyük devletlerin baskısı sonucu savaş sonunda teselya'yı tekrardan yunanistan'a verdi.

1878'de kıbrıs'ı para karşılığında ingiltere'ye bıraktı.

1881'de fransa tunus'u işgal etti 2. abdülhamit bu işgalede sessiz kaldı.

1882'de ingiltere mısır'ı işgal ettiğinde 2. abdülhamit bu işgalede sessiz kalmış ve mısır'ı savaşsız ingiltere'ye bırakmıştır.

93 harbi sonucunda imzalanan berlin antlaşması'yla batum, ardahan, kars, oltu, kağızman'ı rusya'ya, kotur kazası ve civarını iran'a, bosna hersek avusturya'ya bırakıldı. bulgaristan önce özerk sonra bağımsız oldu. karadağ, sırbistan ve romanya bağımsız oldu. şarki rumeli eyaleti kuruldu. bu eyalet önce özerk sonra bağımsız oldu.

girit adası fiilen yunanistan'a geçmiştir.

2. abdülhamit döneminde osmanlı devleti toplamda 1.600.000 kilometrekareye yakın toprak kaybetmiştir. şuanda türkiye cumhuriyeti'nin toplam toprağı 783.562 kilometrekaredir. buradan bir karşılaştırma yapabilirsiniz 2. abdülhamit döneminde ne kadar toprak kaybedildiğine dair.