şükela:  tümü | bugün
 • türkiye büyük millet meclisi 21. dönem milletvekili
  abdülkadir aksu, istanbul
  diyarbakir -1944, muzaffer, vedia - ankara üniversitesi siyasal bilgiler
  fakültesi - almanca - mülki idare amiri, vali - kaymakam, malatya emniyet
  müdürü, kahramanmaraş vali vekili, emniyet genel müdür yardımcısı, rize
  valisi ve belediye başkanı, merkez ve gaziantep valisi - xviii, xx nci
  dönem diyarbakır milletvekili - içişleri, devlet eski bakanı - evli, 2
  çocuk.
 • 2002 secimlerinde istanbul 3. bolge milletvekili ve yeni icisleri bakanidir..
 • gunumuz itibari ile 11 yil aradan sonra icisleri bakani olarak gorevine baslamis kisi. toprak agasi...
 • bir kamu gorevi bildigim icun yaziyorum. bu vatandas asiret reisidir, yani agadir. o yuzden girdigi her partide el ustunde tutulur, aninda bakan yapilir. turkce konusamaz ama kararname yayinlar. sonradan uyarmadi demeyin.
 • bakanligi doneminde teror adina tatsiz olaylarin arttigi adam.
 • 24 haziran 2004 tarihindeki patlamalara "bombayi ciddiye almiyorum" yorumunu yapmak gafletinde bulunmus tecrubeli siyasetcimiz ve donemin icisleri bakanidir. "gaflet" diyorum, zira eger bana vatandaslik bilgisi dersinde yanlis ogretilmedi ise turkiye cumhuriyeti'nin bir bakani olarak, hele hele icisleri bakani olarak milleti huzursuz eden her gelişmeyi ciddiye almakla yukumludur.
 • sözlük nesli portakalda vitaminken içişleri bakanlığı koridorlarını aşındırmaya başlamıştır. devletin idare ve asayiş ile ilgili türlü makamında yer almıştır da kadınlara el kalkmaması gerektiğini -bu kadar senede- emrindeki çalışanlara öğretememiştir (belki kendisi de bilmiyordur). başarısızdır.
  (bkz: 8 mart dünya kadınlar günü)
 • millet-ummet ayriminin farkinda olmayan kisi. misyonerlik hakkinda mecliste kendisine yoneltilen soru onergesine verdigi cevaplar okunmalidir. sayin aksu demistir ki:

  “anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan din ve vicdan hürriyetini suiistimal eden bazı dini gruplara (protestanlar, yehova şahitleri, bahailer vb.) mensup yabancı uyruklu veya türk vatandaşı olan şahısların yasalara aykırı faaliyetleri ile ilgili olarak, güvenlik birimlerince cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmaktadır." (kaynak: hurriyet)

  protestanligin dunya capinda ne kadar taninan ve bilinen bir mezhep olmasina karsin din ve vicdan hurriyetini tehdit eden bir dini grup olarak nitelendirilmesini gecelim. ulke icinde barinip ayni faaliyetleri gosteren tarikatlar hakkinda da benzer islemler yapiliyor mu? bunlar daha cok oneme haiz gruplar degil midir? din ve vicdan ozgurlugunu tehdit ettigi one surulen gruplarin mevzubahis eylemleri acz icindeki evlere yaptiklari yardim ve belki karsiliginda yardim alanlarin kendi rizalari ile din degistirmesi ise, unutmayalim ki ayni taktikle bazi partiler(?) secim kazanmaya calismis ve basarili olmustur. bu cesit bir yardim (ki islerine gelince subvansiyon, gelmeyince rusvet diye adlandirilmistir) uzerinden menfi cikarlar saglayan bazi gruplar uzerinde de ayni titizlikle yargi makami gorevini yapabilmis midir acaba?

  sayin aksu yine demistir ki: “milli birlik ve bütünlüğümüzü bozmaya yönelik her türlü faaliyet yasalar çerçevesinde takip edilmektedir”. bu cumle ayrica sarfedilse tamam, ama konu din ve vicdan hurriyeti ve ayni baglamda icisleri bakaninin yaptigi en buyuk gaf bence bu. din unsurunu milli butunlugun temel diregi olarak gordugunuz vakit, o topluluk millet degil ummettir donusur. devletin gorevi din bekciligi degildir. insanlarin kendi istekleri dogrultusunda din degistirmesi, telkin almasi gibi islere devlet karisamaz. elbette, milli butunlugu bozacak her faaliyet takip edilsin. ama bu takibin kisisel ozgurluklere nufuz etmesi o devleti polis devleti yapar ve temel anayasal haklari cigner. devletin vatandaslarinin hangi dine mensup oldugunu bilmesi, sadece demografik ve istatistiksel amaclarla dusunuldugunde bir onem teskil etmelidir. yoksa, meclis kursusunde ustu kapali "din elden gidiyor" demek abesle istigaldir.
 • tam bir siyaset adamidir kanimca. hedef sasirtmacanin en alasini onda görmüstüm gürkan zengin ile yaptigi röpörtajda. sorulan sorulari duymazadan gelip siyasi sov yapmayi süper becermekte. ayrica yaptigi bir açiklama var ki evlere senlik (bkz: #7140685).
 • valiliklere gönderdigi genelgede, "gençleri kötü alışkanlıklara itici faaliyette bulunduğu tespit edilen bar, pavyon ve diskoteklerde kontrol yapılarak, 'uygunsuz hal'deki öğrencilerin rektörlüklere bildirilmesi" isteyen bakan !!! diskotek ve barlarda neyin uygunsuz hal olduguna karar vermek size mi dustu diye sormak lazim, essek kadar universite ogrencileri, cumhuriyet devletinin vatandaslari sarilip opustukleri icin rektorluge mi cagirilacaklar? bir egitim kurumu neyin nesi olmaktadir ki ogrencilerin okul disi ozel hayatlarini karisma girisiminde bulunsun? ayrica bu sayilan yerler arasinda nicin camiler yoktur? cuma namazi cikisi meydanlarda seriat gosterisi yapanlardan ogrenci olanlar tespit edilip rektorlukte kulaklari cekilmeyecek mi? atilla koc'un skandallari yetmiyordu, siz yardimina yetistiniz, iyi oldu.