şükela:  tümü | bugün
  • ilkokul mezunu. 16 yıl önce astronomiye merak salmış. diyarbakır'ın en yoksul semtlerinden alipaşa'da kapısında satürn resmi bulunan evinde tek başına yaşıyor. altı yıl önce eşi ve 8 çocuğu tarafından terk edilmiş. 13'lük teleskobuyla gökyüzünü izliyor. çalışmaları dolayısıyla çevresi ona "deli" diyor...

ayın dünya çevresinde zikzaklar çizerek döndüğünü fark ediyor. bunu nasa'ya ve tübitak'a bildiriyor. nasa buna kitaplar gönderiyor fakat ingilizcesi olmadığı için ilişkilerini ilerletemiyor.

kendisine destek verilirse bu alanda ülkeye önemli hizmetleri olacağını söylüyor...

nasa bile ilgilenmiş kitaplar göndermişse; kişisel olarak ben, tübitak'ın "nice okuyan insanlar hiç ilgi duymaz ilgilenmezken, bir ilkokul mezunu vatandaş ailesinin kendisini terketmesine sebep olacak ve 16 yıl sürerek geçici heves olmadığını gösterecek kadar bu işe tutkunsa, güçte sapma var sanki" deyip ilgilenmesini dilerim..

daha fazla bilgi için:

http://www.ntvmsnbc.com/news/400508.asp
  • 140journos sayesinde tanıdığım astronom. teleskopu kırıldığı için ara vermek zorunda kalmış..

https://youtu.be/d1ffagqqyrs
  • (bkz: #80170188)
  • teleskobunu kırmışlar, canı gitmiş adamın...
  • turkiye nin giordano brunosu

bagis hesabi olmasi gereken astronom.
  • severek takip ettiğimiz 140journos sayesinde tanıdığım diyarbakırlı astronom.

2005 yılında yönetmen ahmet soner tarafından çekilen simit ustası isimli belgeseli bulunuyormuş.
  • 5 yaşındaki günümüz bebelerinden daha çok enerji var gözlerinde.

hala.

herşeye rağmen.
  • abi adam ne yapmış ne bulmuş nasa ne cevap vermiş biri bundan bahsedebilir mi lütfen? konuşuldu da ben mi kaçırdım? adam 27 senedir bu işlerle uğraşıyor ve hala fırıncının atronomi merakı diye haber oluyor. tamam anladık fırıncıymış teleskobu kırılmış çok tatlı biri falan da bunları geçip adamı muhatap almaya başlasak artık. ben gerçekten merak ediyorum nasa ne cevap verdi. siktir git dedi belki. adamın intihal suçlaması var mesela bundan da bahsetmiyoruz hangi kitap bu? iddia doğru mu? doğruysa o çizimi oraya koyanlar şimdi nerede ne yapıyor? gerçekten ne bulduğunu nasa'nın kendisine ne cevap verdiğini merak ettiğim adam.