şükela:  tümü | bugün
 • "bu dünyada hiçbir şey uykusuz kalmaya değmez"
 • yayın kurulunun* pornografik içerikli bulması sebebiyle metin erksan'ın filme uyarlayamadığı öykü.
 • daha çok roman ve şiirleriyle anılan ahmet hamdi tanpınar 'ın en leziz hikâyelerinden biridir.

  hakettiği ilgiyi görmemekten yakınan yazar, ölümünün yaklaştığı günlerde kaleme aldığı hatıralarında abdullah efendi'nin rüyaları'ndan da bahseder:
  "ne yaptım! beş şehir 'le, okunmayan, hissedilmeyen beş şehir'le! büyük ve küçük hikâyeler, romanla türk edebiyatının bütün tarafıyım! bu eserlerden memnun muyum? orası başka.. fakat abdullah efendi'nin rüyaları, bilhassa birinci hikâye böyle tenkitsiz mi geçecekti?"
 • evinin çatısı uçup, içeri yıldızlar dolan bir adamın, yani ki abdullah efendi'nin, olağanüstü tasvirler eşliğinde ilerleyen hikayesi.

  tanpınar'ın romanları büsbütün ülke meseleleriyle ilgiliyken, hikayeleri büsbütün kişiseldir. işte bu hikayede de tanpınar'ın garip kişiliğinin macerasını görmekteyiz.
 • karanlık, puslu, nerede ve ne zaman geçtiği belli olmayan bir hikaye. kendiyle karşılaşanların hikayesi.
 • tanpınar'ın babasının kerkük kadılığı sırasındaki uşaklarından biri olan abdullah efendi adlı bir zatın hayatından esinlenerek yazdığı hikaye, hikaye ötesi.
 • su eserlerle bir arada okundugunda/dusunuldugunde insana apayri ve cok daha buyuk bir urperti veren uzun hikaye.
  (bkz: kor baykus)
  (bkz: heart of darkness)
  (bkz: season of migration to the north)
 • tanpınar'ın her paragrafıyla, cümlesiyle ruhun içine hafif hafif işleyen hikayesi.

  --- spoiler ---
  genelevdeki ceviz kafalı ihtiyar, göğsünü yanına almayı unutan bir fahişe, tablodaki külhanbeyi ve karısı gibi hem düş alemini sarıp sarmalayan hem de çağrışımlarıyla hayat parçacıklarında yürümemizi sağlayan ilgi çekici, sıra dışı unsurlar hikayeyi kusursuza yaklaşır kılan değerlerden.

  hüviyetini kaybettiği yangından itibaren abdullah efendi'nin içine girmiş olduğu ruh hali ve karşılaştığı cehennemvari insanlık ya da insanımsılık manzaraları, gerçekçi bir kabusun içine nüfuz ettirilmiş bilinçaltı sahneleriyle tarifsiz bir lezzet sunan bölümleri, hikayeyi okur açısından her sayfasında ayrı bir düş ziyaretine çıkılmış hissi veren, derisinden sıyrılmış insana özgü duygulanımları benzersiz bir anlatıma kavuşturan cümlelerin her birini, gece zamanının pelerini halinde insanın üstüne örten bir şaheser haline getiriyor.

  kişi, mesafenin açık, belirgin algısıyla kendi kendini seyretmeye başlıyor.
  --- spoiler ---