şükela:  tümü | bugün
4666 entry daha
  • iyi parti-saadet ittifakı tarafından aday gösterilecek, chp'den değil. chp yine sizin arzuladığınız gibi eski kafalı ulusalcı yaşlı birini aday gösterecek. kaynak ruşen çakır.
  • türk siyasetinin joe biden‘ı.

8 kasım 2016 abd başkanlık seçimlerini takip edenler hatırlar. uzun süre joe biden aday olacak mı, olmayacak mı..falanca gazeteciye düşünüyorum demiş falan diye aylarca herif oksijen tüketti. hatta “kanserden ölen oğlu son nefesinde baba aday ol demiş” diye haberler çıkmıştı. berine sanders’ı haber yapmayan amerikan medyası sabah akşam joe biden haberi veriyordu. neymiş..hillary’nin aksine joe biden mavi yakalı beyaz seçmenden (trump’a oy veren kitle) oy alabilirmiş, ki ikisi arasında çok da bir fark yoktu. biden dış politikada bir parmak daha güvercindi (libya ve suriye müdahalesine karşı çıktı ama geçmişte ırak savaşı’nı desteklemişti). oysa mavi yakalı beyaz seçmen çoktan sanders ile trump arasında bölünmüştü.

ben akp seçmeni arasında çok da “akp iyi de erdoğan kötü” seçmeni olduğunu zannetmiyorum. amerika’daki “trump karşıtı cumhuriyetçiler” gibi medyada orantısız bir sesi olan ufak bir grup bu. akp’nin %40’ın altına inebileceği bir dünya yok.

dolayısıyla amaç erdoğan’ı yenmekse türkiye’de sol kesimin (sol kesim derken kemalistleri de katıyorum) rahatsız olmayacağı bir adayı göstermek şart.

bu anlamda ortak bir aday çıkacaksa bu da mevcut konjonktürde meral akşener (aynı şeyi ümit özdağ, mansur yavaş için de söyleyebilirim). alternatif bir evrende de ali koç derdim.
  • bu adamın rte den ne farkı var biri anlatabilirmi acaba,bizde bilelim marifetlerini! abdullah gül tüm resmi bayramlarda hep hasta idi. 23 nisan,19 mayıs,29 ekim,10 kasım,30 ağustos vs vs bi çoğuna katılmadı. chp adayı yapılması akla 'aynı hatayı 2 kez yapan aptaldır' sözünü getirir,buyursunlar aday yapsınlar bakalım seçime katılım oranı %60 ı bulurmu!
  • her türlü akp zihniyetinin kazanacağı seçim olur. seçim yapmayalım daha iyi.
  • aday olamayacağını düşünüyorum. olamasın da ama rte'den farkı nedir sorusunu da anlamıyorum.

- kutuplaştırıcı olmadı.
    - islamcı kimliğiyle borazan öttürmedi.
    - 7 sene ılımlı mutedil bir politika
    - akademisyen (doç)
    - ingilizce, arapça iyi seviyede
    - yargıya müdahil olmadı
    - saçma sapan atamalara direndi.
    - en önemlisi cb yapmış olması.
  • kendisini aday göstermek fikri o kadar embesilcedir ki. ülkeyi iktidar akp muhalefet saadet partisi olarak oluşturmaya çalışmayı aklı başında kimsenin savunmayacağını düşünüyorum. eğer türkiyede hayal ettiğiniz demokrasi yukarıdaki denklemse buyrun bunun üzerine konuşun gerisi tatavadır.

bu derece bir akıl tutulmasının yaşanmayacağını düşünüyorum. hatta chp sol olmayan bir aday çıkarırsa zaten vay haline. ben yine de şunun tartışıldığı için bile chp'yi suçluyorum. adayını hala belirleyemeyip durum buralara getirilmemeliydi.

sol aday konusunu da kısaca açmak gerekirse sol aday temelde ezilen ulusları, batı kültürel kimliğini savunmak gibi ölçekler üzerinden oluşmaz. temelde sömürüye karşı duran halkın, emekçinin yanında olup, o faiz lobisi dediklerinize, burjuvalara ama başta devlete yanaşmış garip ihalelerle zenginleşen havuz tipi burjuvalara karşı çıkar. temel duruşu ekonomik, halkın refahıdır işte böyle bir sol aday toplum tarafından da sevilir.
  • bu ülkede ulusalcılar varken , erdoğan'ın gitmesini beklemek hayaldir. adamlara hiçbir siki beğendiremiyoruz.
    ulan on numara bi sinerji yakalamışsın , ucundan tutup daha da büyüteceğine ; 7 haziranda devlet bahçeli'nin yaptığı gibi akp'nin ekmeğine bal sürüyosun. artık , "biz her siki biliriz!" kafasından bi vazgeçin be kardeşim. kimse gül'ün meraklısı ya da fanatiği değil. chp'nin göstereceği her aday 2.tura kalacak. mevzu 2.turda başlıyor. o yüzden yırtınıyo insanlar. anladın mı ?
  • bu ülkenin hayrına yapabileceği tek şey saadet partisi'nin adayı olup yüzde 3-5 tırtıklamasıdır.
  • aslı varken taklidine neden oy verelim ki?

ben kendisinin aday olacağını düşünmüyorum. kendisi tam bir "armut piş ağzıma düş" insanı. bu adam çıkıp adaylık için çalışmaz bile. daha önemli konuya gelelim; bu adam chp, ip, hdp, sp tarzı partilerin adayı olursa bu partilerinolduğu bloktan erdoğan'a kayacak oy oranı en az %10. ayrıca seçimde oy kullanmaya gerek görmeyecekleri de ekleyin.

bence bu işin olması imkansız. gereksiz goy goy dönüyor.
  • aynı takımın uzun yıllar boyunca aynı oyuncusu olan birini bile muhalefetin alternatif çare olarak görmesine kadar vardıysa vaziyet, geldiğimiz türk siyasi koşulları başka bir vahimdir.

abdullah gül, gelen talepler doğrultusunda adaylık koymayı istese bile kolay kolay 'ebilemediği için sıkıntı yaşıyor.
    yani, bir strateji olarak değil cesaret toplama ve gözü karartıp girme olarak henüz niyet belli edemiyor.
    kulislerde dönüyordur görüşmeler, bazı fikir teyakkuzları, meselelerin nasıl yön bulacağını şimdiden kestirmek güç, haftasonuna kadar renk verirler.

oy alır mıydı?
    muhafazakarlardan, nispeten ılımlı tarzı ve makamsal aşinalık münasebetiyle iyi oy toplar. muhalif kesimden ise ancak el değişikliği arzusu adına mecburi oy alır.
    skor olarak meral akşener'den daha çok puan kapasitesi var mı?
    evet var...

her halta ötme merciimiz oturduğu yerden görüş bildirdi...
306 entry daha