şükela:  tümü | bugün
  • ne zaman abdullah gül'ün 2019 seçimleri için aday olma ihtimali gündeme gelse "asla oy vermem", "abdullah gül'den mi medet umuyorsunuz?" diye yakınan muhalif seçmenleri, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde recep tayyip erdoğan'ı yenebilecek alternatif aday önerisi kimdir? bunu gerçekten çok merak ediyorum.

abdullah gül ismine burun kıvırıyorsun, bunun için son derece haklı sebeplerin var ama bunu yaparken bir alternatif önermiyorsun, kuru muhalefet yapıyorsun. salt eleştiri yapmak en kolayı, bir öneriyi beğenmiyorsan kendi önerini sunman lazım ama sen bunu yapmıyor ve maalesef pragmatik olamıyorsun. gel hesaplayalım;
    senin erdoğan'ı yenmen için hem akp'den hem ufak sağ partilerin oyunu alıp hem de kürt seçmenden oy alman lazım. özellikle akp'den oy devşirmeyip güneydoğu'dan hatrı sayılır bir oy almadan seçimi kazanman imkansız, bakın im-kan-sız!
    seçmen profili ortada, geçmiş seçim sonuçları ortada. meral akşener'e kürtler ve solcular, kılıçdaroğlu'na ise küskün bile olsa akp seçmeni ve diğer ufak sağ parti seçmenleri zinhar oy vermez. e bu durumda nasıl kazanılacak o seçim?

diyelim erdoğan'ın ikinci tur rakibi kılıçdaroğlu olsa; kendi partisinden 25, hdp+akşener'den gelecek 20 puan ile %45'i ancak bulur(ki bu fire verilmediği varsayımıyla yapılmış en iyi ihtimal) . boykot edeni, erdoğan'a kayacak olanı hiç saymıyorum.
    akşener için ise hesap yapmaya bile gerek yok. güneydoğu kafadan boykot+erdoğan arasında bölüşülür.
    küskün akp'liler ise ikisine de oy vermez, ki vermeleri için kendilerine göre bir sebep yok. erdoğan onların nazarında eleştirecek yanları olsa da en azından kendi mahallelerinden biri. 7 haziran-1 kasım geçişkenliğe bakın, chp yerinde sayarken akp 10 puan arttı ve bu puanları bahsettiğim ufak sağ partilerden, mhp ve hdp'den aldı. akp çoğu kişinin ikinci partisi durumunda ve bunun da sebebi alternatifinin olmayışı. senin o %10'a bir alternatif yaratman lazım. meral akşener veya kemal kılıçdaroğlu bu alternatiflerden değil.

erdoğan ikinci tura kılıçdaroğlu veya akşener'le kalırsa kesinlikle ama kesinlikle seçilir. bunun olmaması için 2019'a kadar ciddi bir ekonomik kriz olması lazım ki ufukta hükümete büyük zarar verecek bir kriz görünmüyor.
    kılıçdaroğlu+hdp+akşener, hayır demek için onca sebep bulunan referandumda akp+bahçeli mhp'sine karşı ancak %49 alabildi. hele ki başkanlık seçiminde adaya oy verileceği için üç partiyi bir partinin şemsiyesi altında toplamak çok daha zor olacak ve ihtiyaç duyulan %50+1+mühürsüz oy pusulaları(!) olacak.

e şimdi şartlar bu şekildeyken abdullah gül parlamenter sisteme
    dönüş ve ülkede normalleşme sözü vererek, partisiz cumhurbaşkanı adayı olursa şu durumdan daha fena olabilir mi?
    cumhurbaşkanlığı süresince noterlik yaptı evet, kaç sene boyunca suskun kaldı evet, islamcı evet. evet evet evet. ama rakibin kazanmak için aydan aya renk değiştirirken reel türkiye siyasetinde fayda etmeyen ilkeli duruş yüzünden abdullah gül harici bir adayla çıkarsan yine kaybedeceksin. sizi bilmem ama ben bu sefer sandığa kaybedeceğimi bile bile gitmek istemiyorum ve abdullah gül'ün muhalif kesimin mutabık olduğu konularda vereceği sözlerden sonra adaylığını destekliyorum. tabi kendisinin aday olmaya şeysi yer mi bilmiyorum :)
  • (bkz: haydar ergülen)

ülkeyi bir kez de şair yönetsin.
  • çekirdekler elimizde izliyoruz.

(bkz: e başka)
  • gazi mustafa kemal atatürk'ü halk aday göstermemiş ya da göreve davet etmemişti. hatta halkın içinde ciddi bir kesim vahdettin'in emri, iskilipli atıf gibilerin fetvalarıyla onu öldürmeye yer arıyordu. ama o çıktı ve sorumluluk aldı.

not: hatta burada bir güncelleme yapalım. araştırmacı gazeteci murat bardakçı, fahreddin paşa'nın ata'ya gönderdiği mektubu yayınladı. bak orada fahreddin paşa ne diyor:

"ben de herkes gibi siyaseten bir sulh yapılacağını, taarruz için henüz vakit ve saat gelmediğini zannediyordum. bunun içindir ki kırkından, hattâ ellisinden sonra saz çaldım siyasî vazife aldım.

paşa hazretleri. böyle olacağını bilse idim veya biraz hissetse idim, herhalde yanınızdan bu kadar uzaklaşmazdım. bu gaflet, benim için telâfisi gayrı kabil bir ziyâ (kayıp) ve mahrumiyet oldu. yüreğimden günlerce kanlar boşandı. yaralılarınız arasında beni de bir ağır mecruh (yaralı) olarak sayabilirsiniz!

maamafih bu kadar uzaktan bile askerliğinizin ayak sesini alıyor ve altın ordunuza mensubiyetle iftihar ediyorum. onun eski formasını üzerimde şahane bir hil’at (kaftan) gibi taşıyorum."

http://www.haberturk.com/…mektup-yayinlandi-1777017

bakınız fahreddin paşa gibi bir komutan bile inanmamış atatürk'e. ata'nın nasıl bir mücadele verdiğini, nasıl bir mucize yarattığını kendi gözlerinizle görün.

o yüzden efendim, halktan aday göstermesini beklemek diye bir şey yok. vatan için bir şeyler yapacak gücü olan varsa çıkar ve kendini ulusuna sunar. yapacaklarını söyler, yapamayacaklarını da söyler. bir ülkü verir, o ülkü adına çalışacağının da güvencesini verirse türk ulusu çok büyük işler yapmak için her zaman hazırdır zaten. öyle bol keseden kendini atatürk'le kıyaslamak kimsenin haddi değil.

abdullah gül'se, bu özelliklerini saydığım liderin yanından bile geçemez.
  • aykut kocaman

savunmada çok açık veriyoruz.
  • hayali bile güzel, selda bağcan
  • (bkz: cem toker)
  • toplumu birleştiren bir isim.

https://youtu.be/pgrey0f-hgi?t=50s
  • (bkz: mehmet yaşin). sadece yemek yiyor, milletin rızkını yemez. noterlik diploması da yok! yemek diplomasisi ile de dünyanın dostu oluruz. 2 sushi veren japonyaylsa ömür boyu kankalık anlaşması vs. hala izlemeyenler için bak, cem yılmaz tanıtıyor