şükela:  tümü | bugün
  • kuzguncuk’taki bağlarbaşı korusu içinde bulunan tarihi köşk.

16. istanbul bienali süresince koç holding yönetim kurulu başkanı ömer m. koç koleksiyonundan eserlerle içimdeki çocuk sergisine ev sahipliği yapıyor.
  • sanatkâr-ı necip abdülmecit efendi’nin yazlık köşküdür. bina mısır hidivi ismail paşa tarafından yaptırılmış abdülhamit tarafından da abdülmecit efendiye hediye edilmiştir.dönemin sanatçıları bu köşkte toplanmışlardır.
    bina bağlarbaşı korusunun içinde yer almaktadır.(köşkün giriş katında sağ tarafta yer alan resimdeki -yanlış hatırlamıyorsam- akasya ağacı ,hâlâ bahçededir.bu ağacın yanına gidip belki o devirden bir dostla o zamanlara dönülebilir!)
    köşkün içinde giriş kısmında minik bir havuz bulunmakta.(bu su sesi köşkün içinde yaşayan insana mutlaka huzur verir!)
    odalarda kütahya çinileri karşımıza çıkmakta.
    bence bu binanın bir restorasyon çalışmasına ihtiyacı var çünkü dış kısmındaki desenler kaybolmaya başlamış.
    köşkten çıkarken bir yandan burada yaşayan insan ne şanslıdır bir yandan da halk sefalet içindeyken beyler sefa sürmüş diye düşünüyordum.az önce abdülmecid’in hayatındaki travmaları okudum ,üzücü.her nimetin bir de bedeli var sanırım .
  • bienal kapsamında "içimdeki çocuk" sergisine ev sahipliği yapan mekan. gerek bu sergiyi, gerekse restore edilip kapılarını halka açan köşkü görme umuduyla geçtiğimiz cumartesi yollara düştük. köşkün dış kapısında upuzun bir kuyruk gördüğümüz halde umudumuzu yitirmedik ve tam 1 saat, çoluk çocuk, yaşlı annelerimizle kapıda bekledik. ancak köşkün bahçesine girip bir o kadar kuyruğun da içeride olduğunu görünce pes ettik ve sıradan çıktık. köşkü görmek bir başka bahara kaldı... ancak bu deneyimden sonra kimse bana türkiye'de sanat takdir edilmiyor demesin; ülkemde sergi gezmek için saatlerce sırada bekleniyor yahu! *