şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1911 yılında mustafa kemal paşa tarafından himayeye alınmıştır.

  okuma yaşına gelince celal bayar'ın oğlu turgut bayar ve başyaver salih bozok'un oğlu cemil bozok'la aynı okula gönderilmiştir.
  liseyi bitirdikten sonra atatürk: "artık askere değil teknik adama ihtiyacımız var" diyerek istanbul'a gönderdiği abdürrahim'e istanbul valiliği ve belediyesi yardımıyla fransızca ve matematik öğretilmesini sağlamış ve bu eğitimin ardından iett'nin o zamanki belçikalı genel müdürü hansens'e götürüp: "biz bu gencin ihtimamla yetişmesini istiyoruz" diyerek emanet etmiştir.

  ilk başta manevi oğlunun yüksek öğrenimini grenobleda yapmasını isteyen ve bu yüzden fransızca dersleri aldırtan atatürk, abdürrahim fransa yolculuğuna hazırlanırken fikrinden vazgeçmiş ve onu almanya'ya göndermek istemiş, bu kez kendisine almanca dersleri aldırtmıştır.

  abdürrahim 1929 berlin üniversitesinde elektrik mühendisliği eğitimine başlamıştır. bu okulda okuduğu yıllarda soyadı kanununun çıkması üzerine eski türk komutanlarından* tuncakı kendisine soyadı almıştır.

  eğitiminin bitmesinin ardından almanya'da aeg'de staj yapmıştır. bu esnada savarona yatını almak için almanya'ya gelen hasan rıza soyak'a tercümanlık yapmıştır.

  yurda dönünce askerlğini yapan ve atatürk'ün ölümünden sonra ankara'ya dönen abdürrahim tuncak çankaya köşkünde 15 gün kalabilmiş, ismet inönünün özel kalem müdürü süreyya anderimanın hatırlatma*sı üzerine çankaya'yı terk etmiştir.

  bu tarihten sonra abdürrahim tuncak geçimini kendi olanaklarıyla sağlamıştır.

  makbule atadan abdürrahim'i yalnız bırakmamak için nüfusuna geçirmek istemiş ancak yasal engellerle karşılaşınca onun eşi mualla tuncakı nüfusuna geçirmiştir ve ölümünden sonra da makbule atadan'a kalmış olan "özel miras" tuncak ailesine geçmiştir.*
 • kendisi hayatta sadece mete akyol ile röportaj yapmıştır. mete akyol 4.5 ay süren uzun röportajlarının sonunda sorularıyla sıkıştırsa da kesin bir sonuç alamamıştır ancak abdürrahim bey en sonunda şu ilginç cümleyi söylemiştir: "bazı sırlar benimle birlikte mezara gidecektir."
  kaynak: www.haber3.com
 • abdurrahim tuncak

  mustafa kemal atatürk'ün özel hayatında önemli bir yer teşkil eden manevi evlatları arasında belki de en önemlilerinden biri olan abdurrahim tuncak.
  zübeyde hanım'ın koynunda büyüyen tuncak sadece mustafa kemal'in degil zübeyde hanım'ın ve makbule hanım'ın da hayatında önemli bir yer almıştır. bunu daha iyi anlayabilmek için dr. behçet uz'un agzından çözülmüş bant kayıtlarına göre son günlerinde zübeyde hanımla arasında geçen olayı şöyle anlatmakta fayda vardir;

  "güler yüzlü aaaal çerçeveli gözlüklü beyaz saçlı benim boyumda {behçet uz kendi boyuyla kıyaslıyor} başörtülü selanik şivesiyle güzel türkçe konuşan ilk görüşte herkese saygı telkin eden zübeyde hanım efendi kendisi hasta olduğu halde hep yanındaki küçük bir erkek çocuğuyla ilgileniyordu. 6-7 ay kadar zübeyde hanım ve üzerine titrediği bu oğlanla hep ilgilendim… beni 3 defa gazi paşa'nın başyaveri salih bey aradı. zübeyde hanım ve yanındaki oğlanı sordu. yazılı rapor istedi yazdım" demektedir.
  yukarıda dile getirilen bu ufak erkek çocuğu abdurrahim tuncak'tır.
  atatürk tarafından akaretlerdeki eve getirildiğinde kendi ifadesiyle üç yaşında olan tuncak atatürk'ün zübeyde hanım'a"bu çocuğu biz büyütelim. bu çocuk bizim çocuğumuz olsun" diyerek annesinin yanına bıraktığı tuncak'ı zübeyde hanım bir süre önce kaybettiği ve acısını unutamadığı kızı naciye"nin yerine koyarak. "naciyemin erkeciği" diyerek sevmiş ve kollamıştır.

  mustafa kemal'in çok yakınında bulunmasına ragmen hiç şımarmayan aksine o mütavazi tavrı ile paşa'ya yaklışır bir terbiye ye yetiştirilen tunçak bu ailenin en acı ve en mutlu günlerinde bulunma şerefine ermiştir. abdurrahim tuncak nüfus kütük kayıtlarına göre 1324 (1908) yılında diyarbakır'da dogmuş ve atatürk tarafından istanbul'a getirtilmiştir. (ek; 1)

  abdurrahim tuncak'ın babası alî annesi olarak da havva olarak gösterilmektedir. kendisi ile yapılan röportajda ise tuncak şöyle demekte;
  "ben ana da bilmem baba da bilmem. kendimi bildiğimde annem olarak kabul ettiğim zübeyde hanım'ı halam makbule hanım'ı bir de paşamızı tanıdım..
  benim ailem bu aileydi. ben kendimi bu ailenin çocuğu olarak kabul ettim ve hep de öyle kaldım. gerçek annemin ve babamm kim oldugunu asla ögrenemedim. kesin olarak bildigim üç yaşındayken mustafa kemal paşanın evinde olduğumdur.
  beşiktaş da akaretlerdeki evimizdeydik. evde annem (zübeyde hanım) makbule halam ve mustafa kemal paşa ile birlikteydim" demektedir.

  abdurrahim tuncak'in egitîmî

  mustafa kemal atatürk tunçak'ın eğitimiyle de yakından ilgilenmiştir. ïlk öğrenimini çankaya' da tamamladıktan sonra îzmir'e gönderilerek îzmir mithat paşa sanat okuluna kaydedilen tuncak atatürk'ün özellikle elektrik mühendisi olması yolundaki gayretleriyle son olarak berlin'e gönderilecektir. (buradan da anlaşılmaktadır ki atatürk ülkenin gelecektede enerjiye olan ihtiyacını çok iyi tesbit etmiş ve en yakının da bulunan bu insanın özellikle elektrik mühendisi olmasını arzu etmiştir.) o günlere ilişkin anılarını tuncak şöyle anlatmaktadır;
  "okulun tatil günlerinde beni imtihan ederdi. (burada atatürk kast edilmekte) önce okulda neleri ögrendiğimi sorar sonra da o konularda sorular sorardı.

  bunun dışında her akşam fikriye hanımla otururken beni yanına çağırır o gün okulda ne yaptıgımı sorar dersleri anlayıp anlamadığımı öğrenmek isterdi ilkokul üçüncü sınıfta olduğum yıldı. eve karnemi getirdim. notlarım çok yüksekti. mustafa kemal paşa her zaman ki dikkatiyle karnemi de inceledi. notlarım çok yüksek olmasını yadırgamış. bana belli etmedi ama bu konudaki kuşkusunu daha sonra fikriye hanım'a söylemiş

  fikriye hanım bir gün beni köşeye çekti;
  "paşa senden şüphelendi abdurrahim"dedi. "notlarının bu kadar yüksek olması onun dikkatini çekti. hatta mahmut bey'e (soydan) de söyledi bu kuşkusunu; abdurrahim bizim çocugumuz diye acaba iltimas mı ettiler? diye sordu. mahmut bey'de senin hocan tahsin bey'e gidip konuşabileceğini ve senin okul durumunun gerçekte nasıl olduğunu öğrenebileceğini söyledi. paşa da ona bu iş için izin verdi.

  fikriye hanım’ın bu sözleri karşısında şaşırdığımı bugün bile hatırlıyorum mahmut bey ertesi gün hocam tahsin bey'le görüşmüş tahsin bey ona benim çok iyi bir öğrenci oldugumu söylemiş. "kendisine kesin surette iltimas yapılmış değildir" demiş. mahmut bey bu konuşmayı nakledince paşa çok memnun olmuş.

  "ortada bir iltimas meselesi olmamasına memnun olduğum kadar abdurrahim'in böyle yüksek notları hak ederek alması karşısında da memnun oldum" demiş.
  bu konuşmayı bana fikriye hanım nakleti. o bana bunları naklederken en az mustafa kemal paşa'nın duyduğu memnuniyeti kadar memnuniyet duyuyordu.

  atatürk abdurrahim tuncak'ın mühendis olmasını istiyordu. bu nedenle onu fransa'ya grenoble üniversitesi'ne göndermeye karar verdi. fakat fransa'ya gitmeden önce fransızca öğrenmesi üniversiteye girmeden önce de matematik bilgisinin güçlendirilmesi gerektiğine inanıyordu.

  abdurrahim'i istanbul valisi ve belediye başkanı muhittin üstündağ'a gönderdi. îett'nin o dönemindeki belçikalı genel müdürü hansens bir yıl süreyle abdurrahim tuncak'a hem fransızca hem matematik dersleri vermekle yetinmedi elektrik mühendisi olarak yetiştirilmesi istenilen bu gence ayrıca silahtar ağa elektrik fabrikası'nda staj yapabilme olanagı da saglandı (ek;3 )
  grenoble üniversitesi'nde derslere başlamaya hazır duruma geldiği ve fransa'ya gitmek üzere olduğu bir anda abdurrahim tuncak'ın rotası atatürk'ün talimatı üzerine değiştirildi.

  fransa'nın türkiye'yi de ilgilendiren bir siyasal konudaki tutumuna sinirlenen atatürk abdurrahim'i fransa'ya göndermekten vaz geçmiş onu almanya'ya göndermeye karar vermişti .
  abdurrahim bu kez almanca derslerine başladı ve ikinci yabancı dili üniversitede dersleri izleyebilecek denli öğrendikten sonra almanya'ya doğru yola çıktı.

  mustafa kemal paşa; onu yakın silah arkadaşı olan berlin büyükelçisi kemalettin sami paşaya gönderiyordu. berlin teknik üniversitesinde okuduğu yıllarda abdurrahim'in tüm gereksinimi bizzat mustafa kemal tarafından kemalettin sami paşa'ya gönderilen paralarla karşılandı

  mustafa kemal paşa bu arada birde soyadı gönderdi abdurrahim'e. türkiye'de soyadı yasası yürürlüğe girince atatürk tarihteki türk komutanlarından tuncak'ın adını abdurrahim için soyadı olarak seçti. abdurrahim adıyla girdïğï berlin teknik üniversitesi elektrik fakültesinde soyadıyla mezun olan abdurrahim tuncak 1937 yılında türkiye'ye dönmeden önce atatürk'e bir hizmette daha bulundu. atatürk'ün rahatsızlığı sırasında kullanılmak üzere savarona yatını satın almak üzere almanya'ya gelen cumhurbaşkanlığı genel sekreteri ve mustafa kemal atatürk'ün "umumi vekili" hasan rıza soyak'a savarona'nın alınması görüşmelerinde tercümanlık yaptı. (ek;4)

  abdurrahim tuncak bütün hayatı boyunca bu mütevazı tavrını sürdürmüştür. yaptığımız araştırmalar esnasında da bizzat şahit oldugumuz bu tavrı nasıl bir eğitimden ve geçtiginin işaretlerini bize vermektedir. hakkında yayınlanmış olan bir kitap bulunmamakla birlikte gazeteci-yazar mete akyol ile yaptığı bir röportaj 1981 mayıs ayında bir dizi yazisi olarak milliyet gazetesinde yayınlanmıştır.
  bu yazım dışında bu kitapta ilk kez yayınlanan bu belgelerle birlikte mete akyol' un deyimiyle "sessiz bir tarih"in artık bir eser halinde türk kamu oyuna sunulma zamanı gelmiş ve geçmiştir.

  agoni - ogün deli

  zübeyde hanım vasiyetinde ( 7 şubat 1922 ) tuncak'a da yer vermiştir.

  zübeyde hanım'ın vasiyeti

  vasiyetini vefatından 1 yıl önce (7 şubat 1922) yazdırmıştı. kendisini halsiz hissettiği günlerde cemal bolayır'a bu isteğini söylemiş ve yardimcı olmasını istemişti. cemal bey üç tanık bulacak ve isteklerini yazacaktı. hatim ve duaları için 450 lira ayırdığını her cuma namazdan bir saat önce ezan okununcaya kadar uygun bir camide cemaate karşı iki cüz'i şerif okutulmasını istiyordu. kurban bayramı'nın birinci günü 5 adet kurban kesilmesini ve öksüzler yurdu'na verilmesini bu harcamalar için 1800 lira para ayırdığını belirtmişti. bir başka istegi de bir çeşme yaptırılmasıydı. onarımı için de 474 lira ayırmıştı. yanında çalışanları da unutmamıştı. hayriye hanım için 10 lira manevi evladı ayşe'nin çeyizi için 10 lira selanik'teki biraderi hasan ağa'ın oglu abdurrahman'a 30 lira yetim abdürrahim'e 20 lira vasfiye isimli hizmetlisi için de 20 lira ayırdı..

  copy paste in ustasiyim gozlerinin hastasiyim
 • latife hanım'ın yeğeninin iddiasına göre fikriye ile atatürk'ün çocukları. haber
 • an itibariyle beyaz tv'de atatürk'ün oğlu olup olmadığı tartışılan şahıs
 • atatürk'ün evlatlıklarından biri. aslında gerçek oğlu olduğu iddia ediliyor. bu iddiayı en çok güçlendiren şey bana göre benzerlikleri değil, kesinlikle doğum yeri. diyarbakır civarında atatürk'ün görevli olduğu bir dönem vardı. sanırım tarihlerde uyuşuyor. 2000 yılına kadar yaşayıp kendisiyle doğru düzgün röportaj yapılamamış olmasıysa kesinlikle basının ayıbıdır. en azından sorulmasını istemediği yerler sorulmazdı, geriye bir video olsun kalabilirdi. neyse. mete akyol'un bir röportajı var.

  http://www.meteakyol.com.tr/…abdurrahim-tuncak.html

  bir de atatürk'ün olduğu iddia edilen diğer bir oğul daha var. onun annesi ise bir yabancı ve atatürk'ün askeri idadiden arkadaşının eşi. arkadaşımın aşkısın olayı yani. eşi 6. ayında şehit oluyor ve atayla olan ilişkileri kopmuyor. bu hanım sanırım andrew mango'nun kitabında bahsedilen isimlerden bir tanesi. bana göre her ikisinin de gerçeklik payı var. ancak tekrar ediyorum, her iki oğulun da fiziksel özellikleri kesinlikle bir yana, atatürk'ün hayat hikayesindeki isimlerle örtüşmesi iddiayı gerçekçi kılıyor. yoksa insan insana benzer tabii ki.

  http://www.gundem.tv/…ir-oglu-daha-vardi-h1245.html
 • kendisi hakkında seçenekler;

  1- atatürk ün kardeşi
  2- atatürk ün oğlu
  3- ailesini kaybeden bir yetim.

  bu üç seçenekten herhangi biri olduğunda ne olabilir? ne değişir?

  sadece malum kişi meydanlarda konuşur onu da herkes biliyor.

  o yüzden bırakın artık geçmişteki magazinsel konuları da iki matematik fizik sorusu çözün.