şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kurtuluş savaşında büyük yararlılıklar gösteren bir müftümüzdür.
  • amasya'nın ünlü din adamlarından olan abdurrahman efendi, halkı milli mücadeleye davet eden konuşmalar yapmıştır. hatta milli mücadeleye de biriktirdiği birkaç altını vererek ilk yardımı o yapmıştır.
  • milli mücadele destekçisi, amasya müftüsü.

12 haziran 1919 tarihinde, mustafa kemal atatürk ile amasya'da görüşme fırsatı yakalamış.

o gece ikisi arasında geçen konuşmayı abdurrahman efendi şöyle anlatmış:
    o gece, yani perşembeyi cumaya bağlayan gece, mustafa kemal paşa'yı karanlık odada ziyaret ettim. konuşmalar bittikten sonra müsaade istedim. yarınki cuma günü vaaz edeceğimi, onun için erken gitmem gerektiğini söyledim.
    paşa ayağa kalkarak elimi öptükten sonra;

-"baba yanınıza adam katayım mı? karanlıktır", dedi.
    -"gözlerimin ışığı beni götürür", diye cevapladım.
    -paşa tekrar elimi öperek, "baba bu işte muvaffak olmakta var, olmamakta var. inşallah olacağız. eğer olamazsak bizi asarlar, kelle gider ne dersin?" dedi.
    -ben de, "hey oğul sen ki genç yaşında başını vatan ve millet uğruna feda etmişsin. koy benim bu ihtiyar kelle de senin uğruna feda olsun", dedim.

13 haziran 1919 cuma günü, mustafa kemal atatürk'ün ricası üzerine, milli mücadelenin önemini anlatan bir vaaz vermiştir.

şu videoda gördüğünüz ak sakallı amcadır kendisi. allah hepsinin mekanını cennet eylesin.