şükela:  tümü | bugün
 • divriği’nin en eski ailelerinden mühürdarzadeler’e mensuptur. ağabeyi nuri demirağ’la birlikte yaptığı çalışmalar; atatürk dönemi türkiyesi’nin kalkınma hamlelerinin başlıcaları olarak iktisat tarihimizde önemli bir sayfa teşkil etmiştir.

  divriğililerin “naci bey” adıyla yâd ettikleri merhum a.n.demirağ; nuri bey’in maliyeci olmasına karşılık teknik alana yönelmiş; almanya’da mühendislik öğrenimi görmüştür.

  birinci dünya savaşı(1914-1918) sonrasında türkiye’nin sürüklendiği iktisadi ve sosyal çöküş sürecinden, milli mücadele’nin zaferle sonuçlanması sayesinde bir ölçüde kurtulan ulusumuz; cumhuriyet’in ilanını izleyen yıllarda dünyaya örnek bir kalkınma mücadelesine girince demirağ kardeşlere de büyük görevler düşmüştür.

  1923-1938 arasında özellikle, ankara’nın modern bir başkent olarak yeniden inşası; anadolu’nun dört yanına demiryolu ağıyla ulaşılması; su, ulaşım, sağlık sorunlarının çözümü gibi temel konularda; nuri- naci demirağ’lar; kendilerine bu soyadını veren atatürk’ün direktifleri doğrultusunda, dürüst ve memleket sever müteahhitliğin övünçleri olmuşlardır.

  ankara gar tesislerini; bakanlık komplekslerini; sivas garını da yapan naci bey; sivas-samsun, sivas-erzurum, fevzipaşa-diyarbakır, ankara-zonguldak demiryolu projelerinde, nuri bey’le veya ayrı şirket olarak yüzlerce kilometre hat döşemiş; köprüler, istasyonlar, tüneller inşa etmiştir.

  divriği’de taşbaşı mevkiinde tam teşekküllü,18 yataklı;sıhhi cihazları avrupa’dan getirilmek ve giderleri şahsen finanse edeceği bir fon tarafından karşılanacak hastane yaptırmak için girişimde bulunmuşsa da 1930’ ların koşullarında bu tasarısı gerçekleşmeyince , memleketi divriği’ye mutlaka yapmak istediği kalıcı hayır konusunda,içme suyu tesisinse yönelmiştir.bu amaçla,,1938’de, şehre 24 km. uzaklıktaki göldağı’ndan,demir borular döşeterek,şehrin muhtelif semtlerinde yedi çeşmede adıyla anılan naci bey suyu’nu akıtmıştır