• istanbul kadıköy çarşı içi şubesi yıllar yıllar önce nedenini bilmediğimiz bir sebepten dolayı kapanınca uzun seneler kendisinden mahrum kaldığımız, şimdiye kadar yediğim en kaliteli, içinde hiçbir şekilde suni tatlandırıcı ve yapay gıda maddesinin kullanılmadığı, piyasadaki diğer bildiğimiz ve bilmediğimiz bütün markaları tek celsede ezebilecek lezzette üretim yapan alametifarika. evet bu kadar iddialı yazdım, sonuna kadar da savunurum. bugün çıkıpta kimse "efendim şu marka taaa osmanlıdan beri var, bu firma bu kadar eski ben bu lezzeti hiçbir şeye değişmem.." akıl var mantık var, aç bak ne yiyorsun? içinde ne var gör! yediğin helva çamur gibi ağza yapışıyor, durunca üstü yağ tabakası yapıyor, yutarken damağını ve boğazını içindeki aşırı glikoz vb.. şeker türevlerinden dolayı yakıyor.. daha ne kaldı? ne o tahin helvası yiyormuş adam.. sen daha aldan o vitrinde duran cafcaflı paketlere... bugüne kadar hangi firma eskiden beri gelen "geneksel" tariflerle bu işi yürütüyor.. eskiden günümüze gelmek mesele değil, mesele o ürünü o zamanki damak tadıyla nasıl sunuyorsan bugünde aynı şekilde tüketiciye sunabilmendir. bir istanbullu olarak bu güzide ankaralı aile şirketine lezzetli ve "olması gerektiği gibi" (ağızda kurabiye gibi dağılan, durdukça yağ tabakası yapmayan ve kaliteli şeker kullanıldığı için boğazı yakmayan) helva yaptıkları için teşekkür ediyorum.

müptelaları için istanbul' da bulabilecekleri satış noktasını hiç üşünmeden ankara' daki merkezi ile görüşüp öğrendik. eminönü sobacılar çarşısı hasırcılar caddesi' nde dilek gıda da bulduk ve aldık..

650 gramlık teneke kutularda sade, kakaolu, fındıklı ve fıstıklı çeşitleri 10 - 14 tl arasında değişiyor.*

edit: eski istanbullu olan babamdan (onunda rahmetli babaannemden öğrendiği ) öğrendiğim şekliyle ekmek arası helvanın yanına siyah zeytin (evet bildiğin siyah zeytin) yenirse ender rastlanan tatlı tuzlu karışımı lezzetlerinden birini keşfedebilirsiniz. bu şekliyle tahin helvası & zeytin ikilisi, eskiden istanbul ahalisi arasında hamam yemeklerinin tatlısı olarak kendine yer edinmiş.

editeknik: abdurrahman tatlıcı hiçbir ürününde e471 katkı maddesi kullanılmadığı için yağlanma yapabileceğini yazmış internet sitesinde ve ambalajların üzerinde. böyle olmasına rağmen ben yağlandığına şahit olmadım. hatta bunu kullanan diğer firmalarınkinin yağlandığını gün be gün gördüm. varsın abdurrahman tatlıcı' nınkiler yağlansın.. yerim onları ben yerim yerim..*
  • bir ankara tatlısıyesi.
  • tükettiği gıdanın muhteviyatına önem veren, ağzının tadını bilen, helvayı seven kişinin tercih edeceği helvacı. diğer ürünlerini tüketmediğim için kefil olamam ama helvasını "beğenmeyen mesaj atsın parasını ben iade edeyim" diyecek kadar çok beğeniyorum. koska gibi glikoz şurubuna boya, aroma ve koruyucu katıp plastikten hallice tatlar yaratan bir firma değil.
    istanbulda bir çok marketle beraber süt ürünleri satan itimat dükkanlarında da bulunabiliyor. koruyucu madde kullanmadığı için sıcak mevsimlerde helvada biraz yağlanma olabiliyor ama o haliyle bile plastik aromalı glikoz şurubu kalıplarına on basar.
    alın, "ağızda dağılıyor" ne demekmiş görün.
  • nutella senin getir götürünü bile yapamaz. bu kakaolu fındık ezmeziyse nutella en fazla zeytinyağlı bamya filan olabilir. tad kıvam fındık oranı her şeyiyle efsane.
  • siz ne güzel firmasınız ulan, kedi canını yidiğim.

demişler ki: "geleneksel usullerin kabul etmediği e 471 (emülgatör) ve diğer hiçbir koruyucu katkı maddesi kullanmıyoruz. dolayısıyla helvalarımız çok çabuk yağlanıyor, buna bağlı olarak pazar payımız daralıyor."

ya abi böyle devam edin gözünüzü seveyim. sizi bulmak isteyen zaten bulur.
  • tahin helvasının net bir numarasıdır. daha çok kar ve popülarite için değerlerini satmıyor adamlar. hem kaliteli hem de en lezzetlisi bu.
    helal olsun diyorum, devamını diliyorum.
  • tahin helvasini katki maddesiz yapan, helvasinin tadina bir kez baktiktan sonra baska helva yememeye karar vermeye kadar goturen marka.
    ayrica ankara'da oypalarda da satiliyor helvasi.
  • siz hala nutella mı yiyorsunuz? yiyorsanız bu markayı denememişsiniz demektir.
  • bu arkadaşların tadıbu çikolatası gerçekten inanılmaz birşey buram buram kavrulmuş fındık tadı geliyor
  • helva ile alakası olan biriyim, helvada, sade ve kakaolu arasındaki farkın (maalesef) sadece görsel efekt olduğunu sanıyordum, ta ki bunun kakaolu helvasını yiyene kadar. hayatımda ilk kez bir helvadan net bir kakao tadı aldım.
hesabın var mı? giriş yap