şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer tarafından yargıtay cumhuriyet başsavcısı olarak atanan kişi.

  "10 mart 1950 tarihinde şanlıurfa'da doğdu. ankara
  yıldırım beyazıt lisesini bitiren yalçınkaya, ankara üniversitesi hukuk
  fakültesini 1973 yılında bitirdikten sonra, askerliğini tuzla'da kısa dönem
  olarak yaptı.

  ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan yalçınkaya, sırasıyla acıpayam,
  bulanık hakimliği, gürün ağır ceza mahkemesi başkanlığı, gürün adli yargı adalet komisyonu başkanlığı, silifke hakimliği ve yargıtay tetkik hakimliği görevlerinde bulundu. yalçınkaya, 14 nisan 1998'de yargıtay üyeliğine seçildi.

  yargıtay yedinci ceza dairesi üyesi iken yargıtay büyük genel kurulunca gösterilen adaylar arasından 21 haziran 2004 tarihinde cumhurbaşkanı sezer tarafından yargıtay cumhuriyet başsavcıvekilliğine seçildi. evli ve iki çocuk babası olan yalçınkaya, ingilizce biliyor."

  http://www.haberturk.com/…831&cat=110&dt=2007/05/01
 • eşi oya yalçınkaya da yargıtay tetkik hakimi idi.halen görevde mi bilemiyorum.
 • ''hukukun üstünlüğünün kabul edildiği çağdaş ülkelerde, yargı organlarınca ve avrupa insan hakları mahkemesince (aihm) anayasa ve yasaların verdiği görev ve yetki çerçevesinde yasak getirilen fiiller, yasalarda, hele hele anayasa'da değişiklikler yapılarak yasal hale getirilmemelidir" ifadelerini sarfetmiş çok saygıdeğer hukuk adamı.

  (bkz: yarginin yasamaya ustun gelme cabasi)
 • demokratik toplum partisi'nin kapatılması için dava açan yargıtay cumhuriyet başsavcısı.
  halk iradesi ile seçilen milletvekillerinin oluşturduğu ve meşru bir alanda legal siyaset yapan bir partinin kapatılmasını canı gönülden istiyen sayın savcının bu isteği, bu partinin tabanını ve kitlesini "yok" saydığını ve geçmişte yapılan parti kapatma davalarının yarattığı olumsuz sonuçlardan ders almamış olduğunu göstermektedir.
  türkiye'deki demokrasi anlayışına zarar veren bu tarz uygulamaların bu zamana kadar herhangi bir sorunu çözmediği ve tam aksine çözümsüzlüğün oluşmasına sebebiyet verdiği tartışılmaz bir gerçektir. hukuk ve demokrasi kavramlarının birlikte uygulanması gerekirken ne yazık ki kimi uygulamacılar(başsavcı gibi...) demokrasiyi yok sayıp kendi kılınçlarını çekerek barışı, insan haklarını ve demokrasinin en önemli ilkesi olan halk iradesini göz göre göre kesip biçiyor.
  dtp'yi kapatmak ve 221 üyesi ile 8 milletvekilini siyasi yasaklı duruma getirmek eger 80 yıllık kürt sorununu ve 25 yıllık yaşanan çatışma ortamını sonlandıracak ise boşuna dava açıp da hukuk tarihine 5. defa kara bir leke sürmeye gerek yok zaten böyle bir durumda eminin herkseden önce demokratik toplum partisi bu özveriyi gösterip kendini fesh edecektir.

  (bkz: dtp hakkinda kapatma davasi)
 • 14 mart 2008 'de akp hakkında parti kapatma istemiyle dava açmış olan yargıtay cumhuriyet başsavcısı.

  (bkz: akp hakkında parti kapatma istemi davası)
 • artık isminden "işte o savcı" diye bahsedilen yargıtay cumhuriyet başsavcısı.

  http://img166.imageshack.us/…?image=iteosavcmk8.jpg

  http://www.hurriyet.com.tr/…84.asp?gid=229&sz=41867

  şöyle bir formu da vardı bunun;
  (bkz: işte o üyeler)
 • actigi son dava nedeni ile yasli genc herkes tarafindan simasi ezberlenmis olan bassavci. davanin sonucu ne olur bilinmez ama ozellikle emekli olduktan sonra hukuki anlasmazliklarda fikirleriyle gazetelerin vagecilmezi olucaktir.
 • bay ertugrul gunay tarafından yargıtay cumhuriyet bassavcılığına sızdığı iddia edilen hukukcu.

  http://w9.gazetevatan.com/…wsid=167165&categoryid=1

  nasıl sızmıştır, arkasında bir örgüt var mıdır? var ise bu örgütün amaçları nelerdir? yeni açıklamaları merak içerisinde bay ertgrul günay'dan beklemekteyiz.
 • piyasaların kapandığı saatleri gözeterek, sadece hukuki kaygıları değil başka faktörleri de dikkate aldığını gördüğümüz bir hukukçu. bilinç altında yaptığının iyi birsey olmadığını kendisi de biliyormuş gibi bir izlenim uyandırdı kamuoyunda.
 • kendine verilen hakkı kullanmış cesur hukuk insanı.