şükela:  tümü | bugün
 • 1885 yılında o yılların kastamonu valisi olan abdurrahman paşa tarafından kastamonuda kurulmuştur. anadolunun ilk idadisidir. çok uzun bir geçmişi ve çok büyük bir kültürü vardır. rıfat ılgaz hababam sınıfı fikrini de bu lisede geçirdiği yıllardan esinlenerek oluşturmuştur. şu anki çalışma ve sosyal güvenlik bakanı murat başesgioğlu da buradan mezundur. ayrıca annem ve dayım da burdan mezundur bu da bendeki değeridir.

  tokadı meşhur hoca hem annemin hem ablamın hem dayımın hocası olan ismail dönmez dir. 1.90 boylarında kalıplı ve çok sert bir adamdır. milli eğitim bakanı karizması ile gezdiği, sokakta köpek ile dolaştığı, öğrenci, veli, veya bazı memurlara elini öptürdüğü doğrudur.

  http://www.abdurrahmanpasalisesi.com/
 • kastamonu merkezde, vali konağı caddesinden çarşıya giderken sağ kolda kalır. büyük bir binadır. yanlıs hatırlamıyorsam şimdiki müdürü 1970'lerde amcam mezun olurken bile ordaymış, çok sert adammış, tokatı okkalıymış.
  (bkz: ismail donmez)
 • 2008 yılı ekim ayı itibariyle müdür ismail dönmez emekli olmuştur.tüm öğrencilerine duyurulur.
 • anadolu'da açılan ilk lisedir. 2018 mayıs ayında 133.yılını kutlayacaktır. her beş yılda bir büyük bir kutlama düzenlenip ülkenin dört bir yanındaki mezunlar davet edilir.
  apdurrahmanpaşa lisesi vakfı istanbul/bakırköy'dedir. okul, zamanında ilk binasından taşınmak zorunda kaldığından dolayı (yanlış hatırlamıyorsam bir devlet kurumu binayı istediği için) vakıf hala eski binayı geri almaya çalıştıklarını belirtmişti bundan birkaç sene önce.
  ilk bina
  şimdiki
  elbette binalar fotoğraflarda göründüğünden daha büyük (bahçesi, yurt binası, ek binalar arka tarafta kalır.)
  okulun eski ve yeni kitaplardan oluşan çok güzel bir kütüphanesi vardır. fakat tahmin edileceği gibi eski kitaplar öğrencilerin erişimine açık değildir. olur da yolunuz düşerse kütüphane görevlisi ali abi sohbeti hoş adamdır.
  apdurrahmanpaşa lisesi köklü tarihi bir yana basketboluyla da öne çıkan bir lisedir. özellikle erkek basketbol takımı yedi senedir il birinciliğini elinde bulundurmaktadır.
  apdurrahmanpaşa lisesinde öğrenci olmanın özellikle de kız öğrenci olmanın en büyük zorluğu saç örgüsünün zorunlu olmasıdır. bu kural lise kurulduğundan beri değişmemiştir, değiştirememişizdir. okuldaki öğretmenlerin birçoğunun, müdürün ve bazı müdür yardımcılarının okulun eski mezunlarından olması bu geleneği sürdürmeyi adeta zorunlu kılmıştır.
  okulda mevcut olan sıkı disiplin sayesinde midir bilmem öğrenciler hakikaten değerlerini bilir ve sahip çıkarlar. özellikle 18 mart'ta öğrenciler tarafından düzenlenen etkinlikler, şehit ailelerini ziyaret etme, okul korosunun etkinlikleri, şiir dinletileri vs. takdire şayandır.
  her ne kadar öğretmenliği veya müdürlüğü zamanına denk gelmesem de meşhur müdürü ismail dönmez ile tanışma imkanı bulmuştum. doğrusu tek bir bakışı dahi insanı yere çivileyen türden bir adam. korkumdan tek kelime edememiştim.
  okulun en güzel ve en kıymetli yanlarından biri ise kendine ait şöyle güzel bir marşı olmasıdır;

  hür gençliğin sesidir çınlayan,
  her gönülden taşar bu vatan,
  türk ırkının şanına şan katan,
  her toprak üstünde bir zafer yaratan....

  kuvvet bizde iman bizim,
  ilim bizde irfan bizim,
  yurda feda bu can bizim,
  aşıkız aşkımız bu vatan bizim....

  alnımızda bilginin nuru yanar,
  kalbimizde en yüce duygular yasar,
  ırfan mesalesi yurda lisemiz,
  kastamonu lisesi gençleriyiz biz...

  söz - müzik : nedim önuçan

  son olarak yeni öğrencilere tavsiyem, okulun kurallarına kafayı çok takmayın. okurken bunun çok farkında olmuyorsunuz ama sahiden de apl'li olmak bir ayrıcalıktır. eğer izin verirseniz bu okul size çok şey kazandıracak.

  edit:imla
 • o meşhur müdürü ismail dönmez'den çok sağlam bir dayak yemişliğim olan lise hayatımın bir buçuk yılını geçirdiğim okul. pazartesileri okul müdürünün konuşmalarından ötürü birkaç ders ezerdik. müdür konuşurken tabi ki ayakta ve sıra halinde beklerdik. ayaklarımız ağrırdı da dayak yemiş gibi girerdik derse.
 • niteliksiz okul listesine alınmış okuldur. bu okulda niteliksiz ise geriye kalanlardan pek bi'şey beklememek lazım.