şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1885 yılında o yılların kastamonu valisi olan abdurrahman paşa tarafından kastamonuda kurulmuştur. anadolunun ilk idadisidir. çok uzun bir geçmişi ve çok büyük bir kültürü vardır. rıfat ılgaz hababam sınıfı fikrini de bu lisede geçirdiği yıllardan esinlenerek oluşturmuştur. şu anki çalışma ve sosyal güvenlik bakanı murat başesgioğlu da buradan mezundur. ayrıca annem ve dayım da burdan mezundur bu da bendeki değeridir.

  tokadı meşhur hoca hem annemin hem ablamın hem dayımın hocası olan ismail dönmez dir. 1.90 boylarında kalıplı ve çok sert bir adamdır. milli eğitim bakanı karizması ile gezdiği, sokakta köpek ile dolaştığı, öğrenci, veli, veya bazı memurlara elini öptürdüğü doğrudur.

  http://www.abdurrahmanpasalisesi.com/
 • kastamonu merkezde, vali konağı caddesinden çarşıya giderken sağ kolda kalır. büyük bir binadır. yanlıs hatırlamıyorsam şimdiki müdürü 1970'lerde amcam mezun olurken bile ordaymış, çok sert adammış, tokatı okkalıymış.
  (bkz: ismail donmez)
 • 2008 yılı ekim ayı itibariyle müdür ismail dönmez emekli olmuştur.tüm öğrencilerine duyurulur.
 • mezunu olmaktan onur ve şeref duyduğum büyük lisedir. okul olarak katıldığı tüm spor müsabakalarında gerek yurt içinde gerek yurt dışında büyük başarılara adını yazdırmıştır. lise deyip gözlerinizi kapattığınızda aklınıza gelebilecek tüm güzel şeyler mevcuttur.

  üniversiteye gönderir gibi evlatlarını abdurrahmanpaşa lisesi'ne gönderen aileler de vardır.
 • o meşhur müdürü ismail dönmez'den çok sağlam bir dayak yemişliğim olan lise hayatımın bir buçuk yılını geçirdiğim okul. pazartesileri okul müdürünün konuşmalarından ötürü birkaç ders ezerdik. müdür konuşurken tabi ki ayakta ve sıra halinde beklerdik. ayaklarımız ağrırdı da dayak yemiş gibi girerdik derse.
 • niteliksiz okul listesine alınmış okuldur. bu okulda niteliksiz ise geriye kalanlardan pek bi'şey beklememek lazım.