şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de cihaz almaktan daha karlıdır.
  hem ülke gezmiş, hem de daha ucuza telefon sahibi olmuş olursunuz.
  ufak bi hesapla; aşağı yukarı aşağıdaki gibi bi ödeme planı çıkıyor.

  abd vs tr

  iphone x abd satış fiyatı; 999 $ > 3 553, tl
  abd'ye gidiş/dönüş ekonomi bileti; 1.689, tl

  totalde; 5242 türk lirası

  iphone x türkiye satış fiyatı;
  giriş fiyatı: 3,450 tl
  trt payı: 345 tl
  ötv: 862 tl
  ara toplam: 4, 657 tl
  toplamın %18 kdv'si: 838 tl
  satış fiyatı: 5,495 tl

  ps: vergiler 2017 senesine aittir. 2018'de katlanmaması dileğiyle.

  edit: uçak biletiyle ilgili çok fazla soru geliyor. şuradan ss aldım.

  eklemeden geçemeyeceğim, mesaj kutuma orada ne yeyip ne içeceksin diye 30-40 lirayı hesaba katmaya çalışanlar var; arkadaşlar, siz olayı hala anlamadınız mı yoksa?
 • böyle şeyler yapmayın.diyanet bütçesine sarayın bakımına ve akp mitinglerine vergi lazım.
 • abd vize ücreti, pasaport çıkarma ücreti, bunları düşündün mü düz adam?

  edit: bu entry sitem ve kızgınlıkla yazılmıştır. kızgınlık duyduğum nokta, insanların bu olumsuz gidişatı düzeltmek için tartışmak yerine, örgütlenmek yerine saçma sapan şeylerle dalga geçmeleri ve durumu daha da vahimleştirmeleri. umarım anlatabildim sözde atatürkçü gençlik.
 • saçma kombindir.

  abd vizesi: beleş / çaktırmadan bavula saklanıp da gidilebilir.
  otel konaklaması: beleş / sokakta da yatılabilir.
  havalimanı ve otel transferleri: beleş / allah ayak vermiş koşabilirsiniz üstelik.
  yeme içme: beleş / istanbul'da sağlam yeriz, uçakta da yemek verecekler.
  istanbul'a dönünce hattı açtırma: beleş / bunun için alternatif çözüm bulamadım.

  çok sevgili hükümetimiz bu cihazlarda da bizleri kazığa oturtuyor buna lafım yok ama lütfen tespit yapayım derken sıçmayın. odaklandığım tek şey budur.

  edit: çok fazla mesaj geldi. böyle bir başlık için neden bu kadar mesaj aldım onu da anlayabilmiş değilim. evet, ben de sizinle hem fikirim. eğer diyorsanızaki türkiyeden bu rakamlarada iphone almak yerine üzerine 2-3 bin daha koyalım, hem amerikayı görelim orada yiyelim içelim 2-3 gün ya da az harcayıp 4 gün kızlar mızlar ooo falan evet bu mantıklı. buna zaten lafım yok. fakat sadece cihazı alıp dönelim diyorsanız bu para kurtarmıyor diyorum, benim de anlatmaya çalıştığım bu.

  gören de bütün sözlük usa vizesi alıp amerikaya iphone alıp eğlenmeye gidecek sanacak. ben zaten iphone 6 kullanıyorum, ona da para vermedim. ablamın eskiyen telefonu benim oldu. çocukken de onun küçülenlerini giyerdim hep.

  edit2: beyler, ablamın küçülenlerini giyiyordum dedim ama erkeğim amk. buradan konu açıp yürümek nedir ashsahsah

  edit3: tareek isimli yazar vergileri de dahil fiyat iyice kabardı.
 • abd vize ücreti, pasaport çıkarma gibi ücretleri ödemek istemeyen suserlar yukarıda sayılan masraflarımı karşılarlarsa gider iphonelarını alır gelirim. bir düz adam.
 • abd'ye gidiş dönüş 1689 tl'ye nereden bilet buluyorsunuz oğlum. herhangi bir tarihte en ucuzu 1000 dolar (amerikanın herhangi bir yerine)

  edit: tamam varmış o paralara bilet. 87 mesaj atan arkadaşların her birine teşekkür ederim. yarın aldım bileti gidiyorum amerikaya isteyen varsa ona da getireyim.

  edit 2: burada anlatılmak istenenin farkındayım. sadece amerikadan red yediğim için çemkiriyorum bakmayın bana. hayır ağlamıyorum götüme yani gözüme bişey kaçtı.
 • zamanında eski model için yapanı var. ama adamı paket yapıyorlardı girişte sen ne ayaksın bir günlüğüne geliyorsun diye. siz siz olun bu işe kalkışacaksanız kalacağınız günü bir demeyin.

  http://www.sozcu.com.tr/…-new-yorka-gittik-1643155/
 • (bkz: iktisat 101)
 • amerikada eklenecek %8-10 arası verginin de gözardı edildiği olay.

  hayatında yurtdışı görmemiş ve youtuberları görünce kanarak gerçek sanan çok insan tanıdım ama bir sözlükçüden bunu beklemezdim.

  hali hazırda vizesi ve pasaportu olan bir kişi olarak bana bile git gel üzerine masraflarla daha pahalıya geliyor.

  edit : tax free alırsın diyerek güldüren bir suser sebebiyle aklıma geldi. tax free zaten mümkün değil ama oregon yada delaware gibi vergisiz eyaletlerden alırım diyecekseniz , iphone sıralarında işsiz meksika çingenlerinin beklediğini ve hayati tehlike yaşayabileceğinizi unutmayın. zamanında christiana mall'ın orada az sorun yaşamadım.

  editin editi: 2 eyalette tax free’nin mümkün olduğuna dair mesajlar aldım. ben 12 eyalette alamamıştım demek ki dahil olduğu yerler de varmış. ama biri texas biri new orleans olduğu için uçak bileti fiyatlarındaki farklılık yüzünden zaten tercih sebebi olması baya zor.
  ana örneklerimiz new york boston için hala vergisiz alma şansı bulunmuyor.

  edit2: toplu alım muhabbeti çıkmış bari biz de dahil olalım. apple çalışanı indirimi ile ürünleri indirimli de alabiliyorum. avrupada yaşadığım için cihazda sorun çıkarsa garantisi için de yardımcı olurum. uçak biletini paylaşacak 3-4 kişi bekliyorum :)