• arkadaşlar türkiye ekonomik olarak bir saldırı altında. buna karşı henüz etkili bir karşılık verilmiş durumda değil. ben diyorum ki, hem bizim zarar değil kar edeceğimiz, hem amerika'nın son yıllardaki tutumuna karşı esaslı bir tepki etkisi yaratacak bu işe girişelim. rahibi assak trump'un ekmeğine yağ süreriz, abd'liler galeyana gelir trump tam iktidardan düşecekken desteği yükselir. rahibi versek bu sefer nasıl rahibimizi aldık diyerek tekrar oyları yükselir. ama kanal istanbul'u iptal ettik desek abd seçmeninin ruhu bile duymaz. ne alaka falan derler.

bakın istanbullu alışık trafikte beklemeye gerekirse kanal yapılsın yarım saat daha fazla beklesinler sorun değil ama bu işin biz tepki gösterene kadar bunun bir sonu yok. abd bir taraftan pkk'ya devlet kurduruyor, bir taraftan doları yükseltiyor.

gelin itiraf edelim, kanal projesinin yok istanbul'u koruyacağız, yok kaza olur da çevre kirlenirse ne olacak, çevreyi korumak için istanbul'u ikiye yaracağız gibi bahaneleri çoğumuz yemedik. hele ki şimdiye kadar da bir çevre felaketi yaşanmamışken. türk mantelitesine ters giden bir şeyler var projede. bu proje yerli değil. bu toprakların çocuğuyuz biz, çevreyi koruyacağız diye koca şehir ikiye bölünür mü? burada asıl amaç abd karadeniz'e savaş gemilerini montrö antlaşmasına takılmadan sokabilsin, gerektiğinde gürcistan'a yardım edebilsin, ukrayna'ya füze atabilsin(mesela 2006'daki savaşta bu yüzden edemedi) rusya'yı sıkıştırabilsin diye yapıyoruz. tabi abd bizim müttefikimizdir, gemilerini karadeniz'de yüzdürsünler ama hem doları yükseltiriz hem gemimizi yüzdürürüz derlerse o iş yaş biraz.

biraz düşünen akıl edecektir. mesele hakkaten çevre ise gider mersine kadar hızlı tren yaparsın, karadeniz çevresindeki ülkeler ile de uygun bir zamanda anlaşırsın, malını ihraç etmek isteyen mersine kadar hızlı tren ile gönderir, oradan gemiye yükler nereye göndermek isterse oraya gönderir. gerekirse bürokratik kolaylık da sağlarsın.
    zaten kanalı iptal ediyorum, boğazdan da tanker geçirmek yok artık dediğimizde bu işe en başta rusya tamam diyecektir. adamlar gerekirse mersine kadar olan hızlı tren yatırımının finansmanını bile sağlarlar. abd sıkıştırmasından kurtulmuş olacaklar.

bu ülkede bu kadar asgari ücretli çalışan, öğrenci, emekli var. projeyi iptal edelim parasını da vatandaşlara 3 aylık maaş olarak verelim böylece ekonomi de canlanır. para sadece istanbullulara verilmesin. adamlar zaten projenin iptali işinden en karlı çıkmış kesim olmuş oluyor. hem fazladan yarım saat trafikte beklemeyecekler hem de büyük istanbul depreminde bir adada mahsur kalmamış olacaklar.

bu konuda başkanımız gerekirse bir blöf yapsın, dolar yükselmeye devam ederse kanal istanbul'u erteleyebiliriz desin. rahibi asın çok umurları olmaz, mazgala kola dökün iplemezler, dolar yakın sallamazlar ama kanal manal yok, gidin kendi ülkenizde kendi paranızla inşa edin diyin bakın nasıl tepki çekecek. abd şimdi çin'i, iran'ı, avrupa'sı bütün dünya ile mecelleşiyor. fırsat bu fırsat. önce biraz esip gürlerler sonra saldırı durur. hem paramız cebimizde kalmış olacak hem istanbullu bu dertten kurtulacak.
hesabın var mı? giriş yap