şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dünya üzerindeki tüm devletlerin bilincinde olması gereken durumdur. öncelikle abd özentisi veya sempatizanı değilim yanlış anlamayın durumu tamamen kendi mantık kurallarıma göre yorumluyorum size göre yanlış da olabilir.

    adamlar koca bir kıtanın iki ülkesinden biri arkadaşlar ve bu geniş alanın büyük bir kısmı verimli yaşanılabilir alanlar. abd ne ruslar gibi soğuk ve yaşanılmayacak geniş steplerden oluşuyor ne de çin'de olduğu gibi ülkeyi kemiren büyük bir nüfus kitlesine sahip.

    bilim üreterek mi abd'yi yeneceksin? adamlar dünyanın herhangi bir ülkedesindeki en başarılı insanları çekebilecek cazibede.

    bu ülke geçmişte görülen diğer süper güçlere benzemiyor bunun en büyük sebebi de eski dünyadan çok uzakta olması. roma imparatorluğu, osmanlı imparatorluğu, moğol imparatorluğu, yakın tarihteki büyük britanya ve sscb hepsinin ortak noktası eski dünyada bulunmaları. abd'ye askeri olarak diş geçirebilecek duruma geldin diyelim nasıl geçeceksin koskoca atlantiği veya hangi ülkeye üs kuracaksın amerika kıtasında izin verirler mi sence? bu imparatorluğu yok etmenin tek yolu ya kıtaları denizin dibine batacak ya da tüm kıtayı toz toprak edecek bir zelzele.