şükela:  tümü | bugün
  • rte’ye muhalefet uğruna abd’yi savunmak eyleminin tersini yapan insandır. kullandığı bilgisayar, elindeki telefon amerikan malı/icadı olduğu halde hâlâ ‘ama abd orta doğu’da müslümanları katletti’ bahanesine sığınan, ülkesinde neler olup bittiğini görmezden gelmeye inatla ve ısrarla devam eden insandır.

    dünya’daki bütün büyük devletlere rest çekerek nereye varabileceğinizi düşünüyorsunuz acaba? mehter marşıyla osmanlı’nın cihan hakimiyetini yeniden sağlayabileceğinize mi inanıyorsunuz ciddi ciddi? osmanlı çok uluslu bir devletti ve 600 yıl birden fazla milleti tek bir çatı altında tuttu. neden? osmanlıcılık anlayışı sayesinde. osmanlıcılık, osmanlı imparatorluğu içindeki bütün ulusları ve unsurları osmanlılık ruhu içinde birleştirmeyi amaçlar. yani insanları türk, kürt, laz, çerkez ayrımıyla “ötekileştirmez.”

    peki halkına bu kadar hoşgörü ile yaklaşan bir devlet nasıl birden yıkılma sürecine girdi? osmanlı ne zaman ki avrupa’daki gelişmeleri, batıdaki yenilikleri takip etmeyi bıraktı (tabiri caizse kendi kabuğuna çekildi), işte o zaman gerilemeye başladı. fransız ihtilaliyle yayılan milliyetçilik akımları da sınırlarındaki milletleri etkilemeye başlayınca çöküş döneminden kurtuluş olarak ümmetçiliği benimsedi. yani hz. muhammed’e inanan bütün müslümanların hangi ulusa bağlı olduklarına bakılmaksızın “ümmet” denilen islam milletini oluşturduklarını kabul etti. peki bu fikir başarılı oldu mu? hayır. çünkü sadece islamiyet dini üzerine dayanarak birlik olmayı amaçlayan bir anlayış, başka dinlere inanan insanları ötekileştirmekten başka bir şey değildi.

    sözün özü, bu millet ne çektiyse cemaatçi, ümmetçi diye geçinip dini sürekli siyasete alet eden insanlardan çekti. ve her ne hikmetse yaşadığımız hiçbir olaydan ders almayıp devamlı “kandırılıyoruz”. kusura bakmayın ama sırf vatandaşınız size güvendiği için bir yerlere gelmişseniz bu kadar körü körüne ‘saf’ olmaya lüksünüz yok.