şükela:  tümü | bugün
 • şahane sesli bir arap tenor, şarkıcı.
  (bkz: suerte)
 • deep forest'in comparsa albumundeki nefis media luna sarkisinda buyuleyici sesi duyulan, kendi adina yaptigi lapis lazuli adli albumu de bir aralar turkiye'de bulunabilen endulus civarindan ses veren beyefendi..
 • legend of the bird diye nefis bir albüme sahip içli sesli ortadoğulu şarkıcı.
 • dünya üzerindeki enfes seslerden birisi, tartışmasız.

  kays bin mülevvah’ın yazdığı, leyla için delirmek şeklinde türkçe’ye çevirebileceğim bir gazeli bestelemiştir kendisi. ki, leylâ için delirilmez de ne yapılır? sen bizim deliliğimizi ne sandın ki?

  klasik geleneğe müthiş bir şekilde sahip çıkmıştır kendisi. örnek olarak, şâhımız ibn arabi’nin şiirlerinden bir tanesini, ömer hayyam rubailerinden bir tanesini bestelemiştir, kays bin mülevvah’ın (kays) meşhur leyla ve mecnun kasidesinden bir bölümünü bestelemiştir.

  sadece bu mu? değil elbette. suriyeli şair adonis’in, klasik arap şiirinin doruğu el-mütenebbî’nin [1], 1930 doğumlu lübnanlı şair ünsî el-hacc’ın, büyük üstad el-maarrî’nin [2], cezayir’in ulusal kahramanlarından (fransızlara karşı çarpışmış çılgın bir sufi idi kendisi) abdülkadir el-cezâirî’nin [3] ve 12. yüzyılda endelüs’te yazılmış olduğu bilinen anonim bir şiiri bestelemiştir. ve, bunları öyle güzel bestelemiştir ki, dadından yenmez.

  dünya müziği konusunda guru bir arkadaşla otururken, dur sana bi’ şey dinletecem dedi. iyi dedim. ‘lapis lazuli’ albümünü ekledi listeye. ilk parçayı açtı. ya hu dedim leonard cohen’in hangi albümünden bu parça? hemen ikinci kelimeden sonra duraksadım, dayı dedim bu cohen değil, ondan daha güçlü bir ses bu. dur dur dur dur! stop! o ayarda ve daha güçlü bir ses tahayyül sınırlarının dışında bir şey ?? evet öyle ama bu var şu anda, bunu dinledim. adının abed azrié olduğunu söyledi. abid azri şeklinde okumamız gerektiğini söyledim. halen dinliyorum, böyle bir ses, olamaz.

  - - - - - - -

  [1] = http://en.wikipedia.org/wiki/al-mutanabbi
  [2] = http://en.wikipedia.org/wiki/al-ma'arri (bu linki kopyalayıp yapıştırmak icab ediyor)
  [3] = http://en.wikipedia.org/wiki/abd_al-qadir