şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: habil)adem* ve havva*nin kucuk ogullari.(caindir digeri) abel koyunlar yeti$tirir cain ise bir ciftcidir. birgun adem ogullarindan tanrinin onlardan kurban bekledigi soyler. en sevdikleri $eyleri adak olarak sunmalidir abel ve cain abelgelir en sevdigi kuzusunu koyar. kurbani kabul olur. cain gelir en sevdigi meyvelerini koyar ama tanri kabul etmez. cain cok uzulur yuregi izdirapla dolar. sonra yine bir gun adem yeniden tanrinin kurban istedigini en sevdikleri $eyleri kurban etmelerini soyler. abel yine en sevdigi kuzusunu verir. cain meyvelerinin kabul edilmeeycegini bilir bu yuzden abeli oldurur onu kurban verir; en sevdigi varligi. abel icin ayrica nefes* de denir.
 • (bkz: abel balbo)
  (bkz: abel xavier)
 • (bkz: habil)
  (bkz: kabil)
  (bkz: cain)
 • nefes almak, üflemek anlamındaki habal fiil kökünden türemiştir. (nefes, sis,buhar anlamında da kullanılır) adem ve havva'nın ikinci oğlu, tanrıya kuzu kurban eden ve tanrıyı kurbanıyla memnun eden, bunun sonucunda tanrının kendine adadığı kurbanı beğenmediği, daha çok çalışması gerektiğini söylediği cain'in nefretini kazanıp, onun tarafından öldürülen kişi. bazı araştırmacılara göre abel ve cain 3. kuşak ırkını temsil ederler (3rd root races), ayrık (ayrılan) hermafroditleri (separating hermaphrodites) , yani 4. kuşağı (4th root races) oluşturanları temsil ederler. (seth-enos diye geçer bu kuşak) abel, cain'in "dişi" karşılığıdır, zaten aynı sav adem'in hem dişi hem de erkek özelliklere sahip olan tek bir bireyin ismi olduğunu savunur.
  3. nesilde, cinsler ayrılmaya başlayınca, abel "dişiler" için kullanılan bir isim, cain ise erkekler için kullanılan isim olmuştur. (genel isimler) (unutulmamalıdır ki, tamamen ayrışma 4. nesilde olur-androgynous, yani tamamen ayrık cinsiyet özelliği kazanmaları 4. nesildedir)
  abel'a dişi özellik yüklenme sebebi, "doğumda çekilen acı, kadının doğum sancısı" gibi anlamlara gelen "hebel" kelimesinin abel'e olan benzerliğidir.
 • (bkz: abel gance)
 • (a'bel) ak, beyaz; kırmızı veya siyah renkte çok sert bir taş.
 • the matrix reloaded filminde merovingian'ın pis işlerini yapan, cain ile beraber çalışan program. sadece gümüş mermilerle öldürülebiliyor, bu yüzden vampir ve kurt adam tiplemelerini andırıyor. keymaker'ın seçilmiş kişi için yaptığı anahtarı cain ile beraber kendisi için kullanmak istiyor. bilerek keymaker'ın kaldığı hücrenin kapısını açık tutuyor, kaçsın istiyor. keymaker oradan kaçıyor ve koridorda yakalanıyor. zorla anahtarı alıyor. sonra korkusundan gidip merovingian'a anahtarın onlarda olduğunu söylüyor ve merovingian anahtarı yok ediyor. persephone bizim üçlüyü keymaker'a getirirken, televizyonda vampir filmi izleyen abel'i alnından vurarak öldürüyor.

  filmin 70. dakikasının 50. saniyesinde görünür, 71. dakikasının 14. saniyesinde ölür. 24 saniyelik rolü vardır.
 • (bkz: abel ferrera)
 • the national'in 2005 tarihli the alligator adlı albumunun 10 numaralı şarkısı. sözlerinide yazayım tam olsun.

  my mind's not right
  my mind's not right
  my mind's not right

  abel, come on, give me the keys, man
  everything has all gone down wrong
  abel, come on, give me the keys, man
  everything has all gone down wrong

  i see water on the bridge
  well, you better hold my hand through this
  turn around, turn around, take me back
  i can't calm down
  turn around, turn around, take me back
  i can't calm down

  my mind's not right
  my mind's not right
  my mind's not right

  abel, come on, give me a reason
  i am not as bright as i could be
  abel, come on, take me with you
  everything has all gone down wrong

  you turn me good and god-fearing
  well, tell me what am i supposed to do with that
  i'm missing something
  yeah, i'm missing something
  my mind's gone loose inside its shell
  my mind's gone loose inside the shell
  well, i'm missing something
  yeah, i'm missing something
  abel, my mind's gone loose inside the shell

  my mind's not right
  my mind's not right
  my mind's not right
 • (bkz: abel sanchez)