şükela:  tümü | bugün
 • albus dumbledore'un keçilere ilgi duyan, okuma yazma bildiği şüpheli, hog's head'de barmenlik yapan kardeşi.
 • harry potter ve ölüm yadigarları bölüm 1'den sonra, kitapları okumayan birinin sorabileceği bir sorudur, bu adamın kimin nesi olduğu. ben de açıklama getirmek istedim, şöyle en afillisinden.

  - kendisi melez ve üç kardeşin (albus dumbledore, kendisi ve ariana dumbledore) ortancası. albus ile hiçbir zaman iyi geçinemedi. babası azkaban hapishanesi'nde öldükten sonra kardeşine bakmak zorunda kalan oydu ve albus'la iyi geçinememesinin altında da, ikisi ve küçük kardeşleri kalmışken, albus'un onları hiç takmamasıydı. albus böyle bir adamken, ab de böyleydi işte.

  - çocukken en sevdiği hikaye ozan beedle'ın bir hikayesi olan grumble the grubby goat idi.

  - 1895 yılında hogwarts cadılık ve büyücülük okulu'na başladı ve tıpkı abisi albus gibi o da bir gryffindor'du. başka ne olabilirdi ki zaten? cesaret taşıyor adamdan.

  - ariana, büyü gücünün farkında olmadığı zamanlarda onun kontrolünü kaybederek annesini yanlışlıkla öldürdüğünde okulu bıraktı ve kardeşine bakıcılık yaptı. bundan dolayı ariana, ab'i albus'tan daha fazla seviyordu.

  - aberforth'tan bahsedeceğim için bu konuda fazla ayrıntıya girmeyeceğim, ama bunlar godric's hollow'a taşındıkları zamanlarda grindelwald bir gün bunların evine geldi. birden patlayan düelloda ariana kaza kurşununa, tabi bu durumda büyüsüne hedef oldu ve hayatını kaybetti. onun ölümünden dolayı albus'u suçladı ve onun yanından ayrıldı.

  - o arada neler yaptığı pek bilinmiyor, hikayesi evden ayrılmasından sonra hog's head'in (domuz kafası) sahibi olmasıyla devam ediyor.

  - hakkında bilinen diğer birkaç satır arasında 1975-76 yılları civarında mundungus fletcher'ı hog's head'den men ettiği var. ayrıca 1980 civarlarında da albus dumbledore, sybill trelawney ile okulda öğretim görevlisi olması hakkında konuşacağı zaman hog's head'de konuşmayı tercih etmiş. aberforth'un bunu nasıl karşıladığı bilinmiyor, ama tahmin edilebilir sanırım.

  - yıllarca etliye sütlüye karışmadı. biz onu bu aralarda 1995'te gördük aslında; zümrüdüanka yoldaşlığı filminde. harry, ron ve hermione, dumbledore'un ordusu'nu toplamak için burada toplantı yaptıkları sırada gördüğümüz yaşlı amca oydu.

  - 1997'de albus'un cenazesine katıldı.

  - 1998'de harry, ron ve hermione'yi malfoy malikanesi'nden kurtardı ve okula sızmalarına yardım etti.

  dumbledore hakkında pek iyi düşünmüyor, bunu en iyi ölüm yadigarları kitabının son bölümlerinde anlayabiliyoruz. harry onu biraz yumuşatsa da pek bir şey değişmiyor tabi ki.
 • harry potter serisinin 5. filmi harry potter and the order of the phoenix te aktör jim mcmanus tarafından canlandırılmış ancak kapanış jeneriğinde adı barman olarak geçmiş,

  http://images2.wikia.nocookie.net/…ad_aberforth.jpg

  7. film harry potter and the deathly hallows un ikinci yarısında ise usta aktör ciaran hinds tarafından canlandırılmıştır.

  http://images1.wikia.nocookie.net/…/b/b8/mirror.png

  bu tür serilerde bu derece açık açık gösterilen oyuncuların ölüp kalmadıkları sürece başka oyuncularla değiştirilmesini hiç sevmem ama ciaran hinds ismi de yabana atılacak gibi değil. film önümüzdeki yaz gösterime girdiği zaman göreceğiz bakalım nasıl olmuş.
 • dumbledore'lar arasında aklı en başında insan olduğundan, fantastic beats grindelwald'ın suçlarını izledikten sonra iyice emin olduğum kişi. yüksek ihtimal, bu ariana'nın öldüğü düelloda, albus'un ve grindelwald'un bu "for the greater good" saçmalığı canına tak dedi, bunlara kafa kol yapmaya çalıştı bence. aberforth haklı. albus ve grindelwald'un tarzları birbirine aşırı benziyor, farklı sonuçlar doğurması, manipülasyonun, manipülasyonluğundan bir şey götürmüyor. mantığın yanında duran aberforth'cuyuz, kardeşi obscurus'dan muzdarip olarak, anasını öldürmüşken, eeey albus... sana kaldı for the greater good. önce aileni topla. o greaterın da ne kadar good olduğu tartışılır tabi.
 • google'a adını yazsa "did you mean albus dumbledore" yanıtı alacak talihsiz büyücü.

  (bkz: can yılmaz)
 • harry potter serisinin spin-off serisi fantastic beasts'in 3. filminden itibaren ingiliz aktör richard coyle tarafından canlandırılacak olan karakter :

  genç aberforth dumbledore

  kendisini harry potter serisinden bildiğimiz yaşlı haliyle serinin son filmi harry potter and the deathly hallows part 2'da irlandalı aktör ciaran hinds canlandırmıştı, ki yeni nesil hinds'i en iyi game of thrones'taki mance rayder karakteriyle bilir :

  aberforth'tan mance rayder'a

hesabın var mı? giriş yap