şükela:  tümü | bugün
  • hz. muhammed (sav)'in allah tarafından vahiyle uyarıldığı ayetlerdir.

42 ayetten oluşan "abese" suresinin adı olan "abese" "yüzünü ekşitti" anlamına gelmektedir. ve ilk on ayettin vahyolunmasına sebep olan olay şöyle nakledilir:
    resulullah ebu cehil ve bir kısım kureyşli beyleri islama davet edip onlara vaiz ettiği sırada ortama gözleri görmeyen bir vatandaş "ya resulullah beni irşad et" diye haykırarak huzura girer. bunu 2-3 defa daha tekrar ettiği vakit resulullah huzursuz olarak ondan yüzünü çevirir ve ekşitir. bunun üzerine kendisine şöyle vahyolunur:

1-huzursuz oldu (yüzünü buruşturdu). ve başını çevirdi (ilgilenmedi).
    2-âmâ olan bir kişinin ona gelmesi (sebebiyle).
    3-ve sen bilemezsin, umulur ki böylece o tezkiye olur.
    4-veya öğüt alır, böylece bu öğüt ona fayda verir.
    5-fakat kendini müstağni gören (bir şeye muhtaç olmadığını sanan) kimse.
    6-oysa sen, ona yöneliyorsun.
    7-ve onun tezkiye olmamasında, senin üzerinde bir sorumluluk yoktur.
    8-halbuki sana koşarak gelen kimse
    9-ve o huşû duyuyor
    10-oysa sen, onunla ilgilenmiyorsun.
    ...

(bkz: ukteydim doldum)
  • geçenlerde tartıştığım, at gözlüklü, yobaz bir müslüman kadına "herkes hata yapar, peygamberlerin bile hataları vardır." dediğimde, bana "peygamberler temiz insanlardır, hata yapmazlar." dedi. sonrasında "hz. muhammed bile hata yapmıştır." dediğimde, "hayır, hz. muhammed'i karıştırma, yok öyle bir şey, kim diyor bunu?" diye sorduğunda, cevabını, abese suresinin bu ayetlerinde bulabileceğini söyledim. bence bakmamıştır.

bu arada tartışmanın son bölümlerini aktardım size, hata yapmak üzerine bir tartışmaya tutuşmuştuk kendisi ile.