• abhazlarin konustuklari dildir, bilimum cerkez dillerine benzer ve fakat bilimum cerkezlerin basinda olan sorun bunlara da musallattir, diger baska hicbior kafkas boyu bu dili anlamaz, kendi aralarinda calip kendi aralarinda oynarlar.
  • telaffuzu zor bir dildir,bildiğim 4-5 kelimesini de hala doğru düzgün telaffuz edemem,hep düzeltirler.ayrıca ananemin kardeşiyle,kuzenleriyle konuşurken kullandığı dil,annemin konuşamadığı ama anladığı,benim ise kendi çapımda bir kaç kelimesini bildiğim;kuşaktan kuşağa aktarılmadığı için zamanla yok olacak bir dil,güzel bir dil.
  • ogrenmek icin bir yontem olarak:

http://learn.apsni.com/tr/toc.htm
  • abazaların kendi aralarında iletişim kurabilmak amacıyla oluşturdukları dil.
  • alfabesi 3 tane işaret sembolü, 8 tane sesli harf, 58 tane de sessiz harf olmak üzere toplam 69 karakterden oluşur. aynı diğer kafkas alfabelerinde de olduğu gibi sesli harfler az bulunur. konuşması, öğrenmesi, telaffuzu tek kelime ile zor üç kelime ile zor oğlu zordur.
    bazı harfleri yazıya dökeceğiniz zaman 4-5 tane karakter yanyana getirilerek yazılır. bazen uzun bir kelimenin yazılışı sırf bu yüzden neredeyse satır boyu sürebilir.
  • söylenen o ki, türkiyedeki apsuvalar ve aşuvalar farklı lehçelerine rağmen, birbirlerine yakın yaşadıklarından dolayı anlaşabilirler, ancak bu durum kuzey kafkasyada geçerli değildir.
  • (bkz: cerkezce)
  • sakarya ve düzce civarlarında bolca kullanılmakta olan dildir. bu yörelerde bol miktarda abhaz yaşamaktadır.
  • türkiye üzerinde bu kadar abhaz olmasına rağmen konuşulmayan, bilinmeyen dil. ya şurada, en basitinden sözlükte diğer etnik dilleri yaymada, kullanmadaki insanların çabalarına bakıyorum. bir de dönüp bu dile bakıyorum. o kadar manasızca kendi kültürlerini yok ediyorlar ki. ya hadi yazı dilin yoktu yazamadın. ki şurada latin alfabesi dışında alfabe kullanan başka diller de var. mesela ekşi sözlükte abhazca sözcük arayacağım, yok. e abhaz var. zaten çoğunluğu öğrenme- öğretme gereği duymamış dilini. internette kaynak desen yok, adam gibi öğrenebilmiş ve öğreten insan da yok. bence büyük kayıptır efenim. çok zor bir dil de değil hani. insan hem sinirleniyor hem üzülüyor.
  • çerkes dilleri arasında bana göre en karmaşık olan dil. çok fazla abhaz arkadaşım var ve birçoğu konuşuyor. kabardeyce ya da abzehçeye göre kulağa daha kaba geliyor. varsın karmaşık olsun, zor olsun. keşke bütün abazalar dillerine sahip çıksalar da unutulmasa, yok olmasa.
    **
hesabın var mı? giriş yap