• abhiman, onurla ilgili, tüm hindistan'da bilinen inatçı bir duygudur.

  rabindranath tagore'nin shasti adlı kısa öyküsünde kadın kahraman chandara sevgili kocası, kocasının erkek kardeşi ve onun zavallı, sürekli yakınan karısıyla sefalet içinde yaşıyor. kocasının kardeşi kaza ile karısını öldürünce ve polisler gelince chandara' nın kocası paniğe kapılıyor. kardeşini korumaya çalışarak suçu chandara'ya atıyor sadece aşklarına değil karısı konumundaki chandara ile ilişkisine de ihanet etmiş oluyor ve bu chandara'yı derinden yaralıyor.

  chandara, dik duruyor soğuk ve sarsılmaz bir kırgınlıkla cinayeti işlediğini itiraf ediyor ve sessizce hapse giriyor.

  yazar tagore onun bu duygusunun açıklamasını abhiman olarak yapıyor.

  chandara'nın idam cezası yaklaşırken kocası pişman olup müdahale etmeye çalışsa da bir sonuç alamıyor. acısı geçmeyen chandara, idam sehpasına yürürken kocasıyla gözgöze gelmeyi reddediyor.

  alıntı: duygular sözlüğü
 • psikoloji literatüründe sevdiğimiz kişi bizi kırdığında hissettiğimiz o yoğun acı ve üzüntüye verilen isim
 • sevdiğimiz kişi bizi kırdığında hissettiğimiz o yoğun acı ve üzüntüye verilen isimdir.
 • kelime anlamı kişinin kendisine olan saygısı demektir. ancak sanskritçe kökenli bir sözcük olan balam kelimesinin de eş anlamlısıdır, yani kuvvet.

  abhiman sevdiğimiz, önem verdiğimiz bir kişi tarafından hak etmediğimiz bir, kötü bir davranışa maruz kaldığımızda yaşadığımız acıyı, hayal kırıklığı ve kızgınlığı özetleyen bir duygudur. bu duygu zamanla onura dönüşüyor ve hatta kıstasa kıstas seviyesine kadar gelebiliyor. abhiman aslında arkadaşlarımız, ailemiz, sevgilimiz ve toplum ile aramızda olan bir antlaşmanın özü yani ahlakın ilk temel ilkesine dayanıyor, sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma. buna maruz kaldığında ise gururlu ve onurlu bir şekilde dik duruş sergile, karşı taraf hatasını anlayana kadar onu affetme.
hesabın var mı? giriş yap