• abi- ben geldim kardeşim.
    kardeş- .......................
    abi- nasılsın görüşmeyeli, mutlu musun?
    kardeş-........................
    abi- çok sıkılıyor canım. göğüs kafesim kalbime dar geliyor. sence neden?
    kardeş-.........................
    abi- güllerin ne güzel açmışlar öyle. tıpkı sana benzemişler.
    kardeş-.........................
    abi- altı sene oldu be canımın içi yüzünü görmeyeli, sesini duymayalı.seni özledim..gerçekten özledim..
    abi- gitmem gerek kardeşim. yine gelirim. cennet mekan kardeşim. gün olur yanına gelirim..
  • a: paran var mı olm ?
    k: vaa--yookk, az var yani, anca bana yetmeeez bile.
    a: olm var mı yok mu lan ?
    k: vercen m alcan mı ?
  • abi onüç yaş büyüktür. kızkardeş dört yaşlarındadır.
    baba ölür. ağabey küçük kızın gözünde dev gibi kocaman görünmektedir.
    küçük kız
    -abiiii
    -he güzelim
    -abiiiiiiiiiiiiiii
    -he bir tanem
    -babam öldü ya , ben artık sana baba desem olur dimiii ?
    -olmaz ben senin abinim bana baba diyemezsin..

küçük kız gider arka odada saatlerce ağlar. babasız kaldığını o anda anlamıştır çünkü.
    yıllar sonra öğrenir ki ağabey de tuvalete gidip gizli gizli ağlamıştır.
    birbirlerine o günü anlattıkları zaman herşey yeniden yaşanır. o zaman yapmaları gereken şeyi bu kez yaparlar. birbirlerine sarılıp ağlarlar...
  • -biricik kardesim benim dunyanin en guzel kizkardesi cinimm..
    -param yok, su getiremem, bakkala gidemem ders calisiom
    -allah cezani vermesin ben istemesem seni yapmiyolardi ama.
  • a=abi k=kızkardeş...
    diyalog telefonda geçmektedir...

a-doktora gittim bugün nihayet.
    k-e artık gerekiyodu..neymiş peki olay..
    a-hiç tahmin etmediğimiz bişey ya, çok şaşırdım test sonuçlarını okurken..
    k-eee?..
    a-dehidratasyon sebepli uyuşukluk yaşıosun dedi doktor..
    k-honyk..dehidratasyon mu?... ne alaka?
    a-ben de alaka kuramadım..ama bizim erman hocaya gittim dahiliyeden..ona sordum
    k-eee...
    a-anlattım durumu...evde mi kalıyosun die sordu..evet dedim..ailenle mi yaşıyodum önceden dedi...evet dedim..kızkardeşin var mı dedi...oha oldum evet dedim...
    k-alla alla...eee...
    a-bol bol bişiler anlattı...kafama dank etti...adam haklı..
    k-neymiş sölesene..
    a-eskiden ben sana hep su getirmen için baskı yapar öyle içerdim ya...tek başıma yaşadığım için farkında olmadan su içmeyi bırakmışım. e getircek kimse olmadığından susuzluk almış yürümüş. e farkına varsam bile bilinçaltından mıdır nedir gidip su içmemişim...ki öleydi yani...ben son 2 senedir hiç su içtiğimi hatırlamıyom..en fazla yemekten sonra çay içiom..
    k-ahahaaa...oahaha hahaha...tangır tungur çotank(telefonun yere düşme efekti...küt(kafayı sandalyeye çarpma efekti)..
    a-alo gülmesene...aloo...gülme alo...aloo...aloo...
    k-(bi süre sonra...)taam taam...geldim...git su iç bari...puhahahahaaaa....
    a-sen görürsün...su tankına sokçam seni oraya gelince...
    k-...puahaha...
  • ekibi tanıyalım;

a: 26 yaş. düz adam.
    b: 23 yaş. kontra espri adamı.
    c: 17 yaş. liseli demek yeterli.

bu laleler alışverişe çıkacaklar. a beyaz gömlek, kot pantolon ve kahverengi bir kadife ceket giymiş. kutsi ile kurtlar vadisi ırak arasında bir yerde. b kot pantolon, ve kapşonlu bi' nane giymiş. ilginçtir ki c de kot pantolon ve kapşonlu bi' nane giymiş. a aynada kendine bakmakta ama ne denli kötü göründüğünün farkında değil. aynı esnada;

b: lan c, değiştir lan üstündekini. kızılay dağıtmış gibi aynı şekil gezmeyelim.
    c: ya b abi sen değiştir. benim tarzım bu.*
    a: olm salaklaşmayın lan. çıkalım hadi, geç kalıcaz.
    b: abi hayatta olmaz ya. bu ne amk böyle aynı. değiştircek c o zımbırtıyı.
    c: (b'ye dişinin geçmeyeceğini anlayarak) ya abi o zaman böyle çıkalım a abimin dediği gibi. ne olacak ki?
    b: hayatta olmaz. adam ceketli meketli lan. herifin dansçısı gibi olduk amk.

düzeltme: ottohan ve novemba'ya uyarıları için teşekkürler.
  • pek küçük ufacıkken abi & kardeş oyun oynamaktadır ..doktorculuk oynamaya karar verilir ..tabii ki dr. abidir
    kız kardeş oynamaya kıyamadığı konuşan şarkı söyleyen hatta utanmasa amuda kalkacak olan bebeğini doktora götürür ..
    kardeş-dr. bey çocuğum çok hasta
    abi-hemen muayne edelim ...hımmm ..
    ooo çok hastaymış hastaneye yatırmak gerekir ..
    kardeş-peki o zaman ben yarın gelirim alırım çocuğumu
    siz iyi bakın o na
    (abi oyuncak bebeği odaya götürür bi süre çıkmaz)
    çıktığında bebeğin karnı tükenmez kalemle çizilip makasla delinmiştir kardeş çığlıklar içinde anneeeeeeaaaaaa diye ağlamaya başlar ama ne fayda dr. olan abi utanmadan cevap verir
    abi-çocuğunuzu ameliyata aldık ama kurtaramadık başınız sağolsun ..
    kardeş: anneeeeeeeaaaaa abim yine bebeğimi kestiiiiii
  • ulan önceki entariye referans verip ekibi tanıtmak da iyiydi ama sene geçti amına koyim, yaşlar değişti. ekibi tanıyalım;

a: 27 yaş. mühendis.
    b: 24 yaş. mühendis.
    c: 18 yaş. ygs gazisi. müebbet liseli. sakalları çıkıyor delikanlının.

a evden uzakta çalıştığından skype'tan konuşmakta laleler. c ygs'nin ikinci adımının ilk sınavını geçmiş -bu arada sınavın da amına koymuşlar -kaç sınav var lan öyle--bir de ygs'ye giren tüm kardeşlerimize geçmiş olsun-, a c'ye iyi bir üniversiteye yerleşmesi halinde bir bilgisayar alacağına söz vermiş. b de işten ayrılmaya karar vermiş, ağustos ayında askere gidecek. a'nın evinde tüm ampüller patlamış, sadece tavanda mavi bir led var, oda pek egzantirik. olaylar a'nın patlak ampulleri, c'nin mezuniyeti, c'nin çıkan sakallarıyla değişen aile içi güzellik dinamiği, üniversite&meslek seçimi, internet bağlantısı problemleri ve b'nin askeri yetenekleri etrafında gelişir;

b: oha abi, nerdesin sen? ne biçim ışıklandırma o öyle? şişş, hacıı, barda mısın lan yoksa? ha benim koçuma, ha benim aslanıma. karı kız durumu nasıl?
    a: yok b'olm, nerde bar mar, evdeyim ampüller patladı, ev adana kerhanesine döndü amına koyim.
    c: eheh. a abi, bırak şimdi kerhaneyi. mezun oldum lan ben liseden.
    b: abi harbiden mezun oldu herif. daha düne kadar yatağa işiyordu pezevenk. şimdi kazık kadar adam oldu. sakalları var yavşağın, baksana.
    a: harbiden lan. bakın olm ne diyeceğim, bizim gen havuzu malum. avni dayımız da hepimizce malum. keşke olaydık güzel ama maalesef imkanlar kısıtlı ve yadsınamayacak bir avni dayı gerçeği var. size abi tavsiyesi: sakal bırakın. sakal çirkin erkeğin limanı lan. üniversitede farkettim bunu, o günden beri sakallıyım. bu arada c de sakal bırakınca evin en yakışıklısı olmuş gibime geldi. sonuçta en çok saç o'nda.
    c: işte bu. işte bu. demedim mi ben sana b abi. ahah. çirkinler bakın da feyz alın.
    b: siktir lan. mezuniyetinde okulundaki tüm kızlar bana bakıyorlardı lan.
    c: b abi öncelikle oha. reşit olmayan kızlar vardı mezuniyette, ihbar ederim seni polise. mapuslarda çürürsün. devamında kızlar sana bakıp 'çirkinliğin kaynağını bulduk' diyorlardı.
    b: olm ayıp olmuyor mu lan?
    c: ne ayıp olacak be abi, annem bile 'oğlum çok güzeldi de saçları yitti, gitti çocuğun' diye seviyor seni.
    a: eheh, olm lisede saç uzatmayacaktın, dedim ben sana. sen pis adamsın dedim, bakamazsın dedim.
    b: bu kadar da bel altına vurulmaz lan ibneler.

--arada başka muhabbetler--

b: abi şimdi bu bilgisayar işini ne yapıyoruz? malum diablo iii de çıktı.
    a: olm ben bilgisayarı c'ye alıcaktım. sana ne oluyor amına koyim?
    c: abi askere gidecek ya, gidene kadar benim bilgisayarımı kullanacakmış.
    b: askere gidiyorum lan, gidince ararsın abi abi diye.
    c: bana mı gidiyorsun amına koyim. sanki vietnam'a gidiyor.
    a: sen vietnam'ı nerden biliyon lan yumiyum?
    c: arkadaştan duydum.
    b: abi sen bakma bu antiloba. düne kadar panama'yı yozgat'ın kazası sanıyordu, şimdi vietnam diyor sığır. ne diyordum, hah, bence masaüstü bilgisayar al. c zaten istanbul'da kalacak. arkadaşlarına gidip counter, age of oynamak isterse benim laptop'ı alır, evde kaldığında da süper komputerle takılır. nasıl?
    a: bi dakika lan, senin üniversiteden beklentin arkadaşlarınla age of, counter oynamak mıydı?
    b: eveet. senin neydi ki?
    a: valla düşündüm de benim de öyleydi amına koyim. viyonumuzu sikeyim.
    b: bak c sakın mühendislik seçme. seviye çok düşük, hep küfür amına koyim. abi be, halı saha maçları da iyiydi sanki.
    c: abi yemin ederim tiksiniyorum ikinizdende.

--arada başka muhabbetler olur, internet yavaşlar. ses görüntüden çok geç gelmeye başlar. bir de a, b ve c'yi net duyabilirken, b ve c a'yı kesik kesik duymaktalar-

a: olm senkron kayıyor galiba lan. ne biçim internetiniz var amına koyim.
    c: ne kayıyormuş ne kayıyormuş?
    b: bilmiyorum lan. senkron mu ne.
    c: senkron ne abi?
    b: ne bileyim amına koyim, hergün yeni bi bok çıkarıyor amcık ağızlı.

--başka muhabbetler--

b: ya abi vurdum tekmeyi, girdim patronun odasına. dedim aga, ben askere gidiyorum.
    a: ee, o ne dedi? gitme demiştir.
    b: lan hiç sorma. herif gitme demedi amına koyim. git adam ol gel dedi.
    c: eheh, abi bence ne mal olduğun herkesce malum.
    b: ölüm makinası olucam olm ben. askeriye benim olmam gereken yer.
    a: olm sen patates soyamıyorsun lan, nasıl ölüm makinası olucan?
    b: abi task force olayım da pişman olun bu söylediklerinize.
    a: task force ne lan?
    b: abi yemin ederim cahil gördüm, kara cahil gördüm, kapkara cahil gördüm ama senin kadarını görmedim. nasıl bilmezsin lan task force'u?
    a: oha lan. valla bilmiyorum. ne demek?
    b: çok karışık, şimdi uğraştırma beni.
    c: ya abi bakma sen buna. kendi de bilmiyor, call of duty oynarken gördü, ondan beri task force sayıklıyor.
    b: c sen niye herşeyi ispitliyorsun lan?

--arada başka muhabbetler--

c: abi ne zaman geleceksin?
    b: hakikaten be abi, gel de bi bira içelim karşılıklı.
    a: bilmiyorum lan. temmuz gibi gelirim belki. hem hayırdır lan, özlediniz mi?
    b&c: yok lan ne özlemesi. annem özlemiş diye. babam da özlemiştir. gel sen.
    a: ben de annemleri özledim. sadece siz olsanız hayatta gelmem.

duygusal bi sessizlik peşinden;

b: olm çok efemine oldu lan bu. siktir, siktir, siktir. gerizekalılar, salaklar. ıııh, amına koyim. küfür de gelmiyor aklıma lan. desteklesinize ibneler.
    a&c: olm siktirgit yaa. eheh.
  • ekibi tanıyalım; (bkz: #29029006)

gündem hala memlekete dönemeyen a'nın dramı, kimi bilinçsizce kullanılan kelimelerin aslında ne demek olduğu ve c'nin içlerinden en az birinin eksi sozluk kullndığını öğrenmesi. skype konferans görüşmesi, olaylar gelişir;

b: olum sen 1 senedir filan niye dönemedin lan?
    a: iş bitsin döneyim diyorum bitmiyor amına koyim.
    c: abi çocuğun olduğunu itiraf etsen de komple rahatlasak?
    a: siktirgit lan. bir kere tebessüm ettim diye hep aynı tip espriler, bi komik olmaya çalışmalar, bi ifade zorlukları.
    c: insan kardeşinin şevkini kırar mı lan vicdansız?
    b: abinle nasıl konuşuyorsun lan yumiyum bozması!
    a: sen girme lan kardeşimle arama sevimsiz!
    c: abimle doğru konuş lan çemçük ağızlı!
    a: oğlum biz niye sürekli tartışıyoruz lan?

---başka muhabbetler---

c: abi o değil de sen bu gidişle sittin sene dönemeyeceksin memlekete.
    b: sittin ne demek biliyor musun da kullanıyorsun lan dingil?
    c: bilmem mi lazım abi, sanki söylediniz, öğrettiniz de.
    a: çocuk haklı lan b. bak güzel kardeşim sittin aslında ingilizce sixteen'den geliyor. 16 yani.
    b: ulan allah'tan kork!
    c: abi taşak geçmiyorsun değil mi?
    a: yok oğlum, ne taşak geçmesi. bak mesela namazın şartlarında setri avret var, o nereden geliyor mesela?
    b: nereden lan, bunu nereye bağlayacaksın ben de çok merak ettim.
    a: set the avret. yani avret yerini set et manasında.
    c: taşak geçiyor di mi b abi?
    b: kestiremiyorum. ya ağır mal, ya espri anlayışı değişik ama kestiremiyorum.
    a: hep kültürüm, zekam yüzünden kaybettim:(

---başka muhabbetler---

c: hangi ibne bizim aramızda konuştuklarımızı yazıyor lan sağda solda.
    b: ne sağı solu, ne oluyor, ne diyon lan?
    c: abi ekşi sözlük diye bir site var, pezevengin biri bizim muhabbetlerimizi yazıyor. ilk başta benziyordur dedim ama kesinlikle bizden biri.
    a: lan olum kim yazacak bizim muhabbetlerimizi, neden yazacak?
    b: bilmiyorum abi. sence kim yazar, neden yazar?
    c: bence kimin yazdığı gayet açık.
    a: nasıl açık, herhangi birmiz yazmış olabilir?
    b: abi ben ya da c yazabilir miyiz, iyi düşün.
    a: yazabilirsiniz.
    c: abi iyi düşün.
    a: yazabilirsiniz.
    b: abi ben hiç gitmedim askere. hiç hazırlanmadım evlenmeye. aşık olmadım da. ben hep 11 yaşındayım abi. hep aynı şekilde görünüyorum, yüzüm kayboluyor belki ama inan hiç değişmiyorum. şimdiye kadarki en iyi arkadaşınım. şimdi kimlerle arkadaşsın bilmiyorum. sonra c hiç gitmedi üniversiteye. okuma yazma bile bilmiyor. belki harfleri tanıyor sadece. hiç çapkınlık yapmadı anlattığın gibi. hep 5 yaşında o. bir sen değişiyorsun abi, bir sen yaşlanıyorsun.
    a: olamaz, dünya kadar anım var sizle ilgili.
    c: abi önümüzdeki ağustos 14 yıl oluyor, kabul et artık. senle değiliz biz artık.
    a: olamaz, çok gerçekler.
    b: abi ya eskiler, ya da sarhoş olduğunda geliyorlar aklına anı dediklerin. sonra sadece sen hatırlıyor, sadece sen biliyorsun. neden diye düşünmüyor musun hiç?

a odasında otururken düşündü ki anı yazmak ölümün elinden bir şeyler kurtarmaktı, anı yaratmak gerçekten saklanmak. ölenle ölünmüyor belki ama yaşanmıyor da. balkonun kapısını açtı, orada ben de olmalıydım, dedi. o akşam, orada ben de olmalıydım. son sigarsını yaktı. artık o da hep 27 yaşında olacaktı.

arivederçi.
  • -hadi gel sana karete öğreteyim
    -tamam ben ne yapacağım
    -duracaksın!
hesabın var mı? giriş yap