• çok sık duyulabilecek bir siklemezlik örneği arkadaş cümlesidir. genelde yüzeysel bir erkekten gelme olasılığı yüksektir. karşısındaki anlatır zor durumda olduğunu, aşık olduğunu, kıza bir türlü yaklaşamadığını, kızın tepkisinden onu reddetmesinden korktuğunu, ne yapması gerektiğini bilmediğini, vs.. ama tabi karşısında dinleyen de bir erkek olduğu ve duygular hakkında konuşan bir hemcinsine maksimum 3 dakika konsantre olabildiği için. harika cevap fazla bekletilmeden kendisinden gelir;

- abi seviyorsan git konuş bence.

nasıl akıl dolu değil mi? bizim aklımıza gelmemişti halbuki..
  • devami "yani, ne kaybedersin" seklinde gelen, felakete iteleyen oneri cumlesi.
  • bu cümleye uyup eyleme geçilirse sonuç olarak bi sonuçsuzluk elde ediliyor. konuşmayın lan, uymayın bu ibnelere.
  • kabusum olan cümle. hazırlık sınıfı bitince (yaş 12) yaz kampına gittik. emre ve cüneyt diye iki elemanla oda arkadaşıyız. cüneyt, pınar'a aşık olmuş. pınar diyor, başka bi şey demiyor. beynimizi sikti adam.

"abi" dedim "seviyorsan git konuş bence"
    "ben utanırım sen konuşsana" dedi.
    "ne diyeyim abi ben elin kızına" dedim.
    "cüneyt seni çok seviyomuş de" dedi.

gittim pınar'a...
    "pınar, cüneyt seni çok seviyormuş" dedim.
    pınar tokat attı bana.

gittim odaya.
    "ne oldu" dedi cüneyt.
    "seni de sikeyim, pınar'ı da sikeyim" dedim.
    oturup ağlamaya başladım sonra...

çocuk olmak çok fenaymış. iyi ki büyümüşüz. 20 yıl geçti, o tokatın acısı geçmedi.

cüneyt sana aşıksa benim suçum ne pınar?! cüneyt'i de sikeyim, seni de sikeyim çok afedersin.
  • bunu söyleyen bir arkadaşınız varsa, o işe olmayacak gözüyle bakabilirsiniz.
  • bi arkadaşla aynı kızdan hoşlanıyorduk zamanında. herifin haberi yok gerçi. suçlu değilim ama, o etrafındaki herkese ilan etmiş durumda, sadece kızın haberi yok (belki de var ama bizim haberi olduğundan haberimiz yok). ben bu işin olacağına fazla ihtimal vermiyorum. ama arkadaş platonik takıldıkça da benim o kıza hallenme ihtimalim de ortadan kalkıyor. en sonunda iş kökten bitsin diye adama bu cümleyi kurmuştum: abi seviyorsan git konuş bence... tabi arkasından arada kalmanın ne kadar kötü bir şey olduğundan falan bahsettim, ikna ettim, adam gitti "ben seni o şekilde görmemiştim" cevabını aldı. ama n'ooldu? yeteri kadar süre geçtikten sonra, bana "abi seviyorsan git konuş bence" diyen kimse olmamasına rağmen ben de gittim konuştum, ben de aynı cevabı aldım.

yani diyorum ki, siz platonik dünyanızda göremeyebilirsiniz resmin tamamını ama bunu söyleyen adama bundan sonra daha bir dikkat edin. içten pazarlıklı pis bir fırsatçı olabilir.*
  • bütün kaçışlar, üzülüşler, didik didik etmeler, omuz başı ağlamaları, kapı önü sohbetleri, kahve falları, hepsi ama hepsi bittikten sonra elde kalan tek gerçek tavsiye:

"seviyorsan git konuş."

o da seviyorsa diye değil.
    bilsin diye değil.
    sevsin ya da gitsin diye de değil.
    o'nun için değil yani.
    kendin için.
    sen seviyorsun diye.
    bunu kendin de duyabil diye.
    söylemeyerek kaçtığın/kaçındığın şey belki de kendinsindir diye.

---

ben bu satırlarımı sana yazdım.
    merkezde kendin varsın, o değil.
    bunu unutma diye.

---

abi seviyorsan git konuş bence.
  • bence yanlış bir öneridir bu. olması gereken; "abi seviyorsan ve onun da seni sevdiğini düşünüyorsan git konuş bence."

mesela kızlar arasında olsa bu konuşma cevap yukardaki gibi olur. sonra kız "acaba beni seviyor mu" diye sorar arkadaşına ve sonra bütün kızlar toplaşıp o erkeğin onu sevip sevmediğini analiz ederler. önce verileri toplarlar. hal ve hareketleri tartışırlar. analizin sonucu olumluysa çocuğa yaklaşmak için bir proses geliştirirler. ince işler bu işler. öyle abi seviyorsan git konuş benceyle bitmiyor.
hesabın var mı? giriş yap