• (bkz: ibid)
  • ilmi olmayıp fazla ibadet eden...
  • eskiden kul ya da köle anlamında da kullanılmış kelimedir. köleye köle demek hoş olmayacağı için...
  • sultan abdülmecid' in oğullarından biridir.

tema:
    (bkz: osmanlı şehzadeleri)
  • sultan ikinci abdülhamit' in oğullarından biridir.

tema:
    (bkz: osmanlı şehzadeleri)
  • israiloğulları kavmi arasında ibadete düşkün bir kişi vardı.ona:”filan yerde bir ağaç vardır,birtakım insanlar o ağacı mabud edinip tapınıyorlar!”dediler.zahid kişi kızdı,yerinden fırladı.ay şeklinde küçük bir baltayı omzuna aldı,o ağacı kesmek istedi.şeytan da bir ihtiyar kılığında onun yoluna çıktı.ona:”nereye gidiyorsun?”diye sordu,o da:”o ağacı kesmeye gidiyorum.”diye cevap verdi.şeytan:”yürü,ibadetinle vakit geçir,o sana bundan daha hayırlıdır.”dedi.abid kişi de:”benim ibadetim bu ağacı kesmemdir!”diye cevap verdi.şeytan:”ben seni o ağacı kesmeye bırakmam!”dedi ve o dini bütün adamla şeytan arasında bir boğuşma başladı.abid kişi şeytanı yere çaldı,göğsünün üzerine çıkıp oturdu.şeytan:”sana bir sözüm var,beni serbest bırak ki söyleyeyim!”dedi.ihtiyar abid de ondan elini çekti.şeytan:”ey ihtiyar abid!hak teâla’nın peygamberleri vardır,bu ağacın kesilmesi gerekseydi allah bir peygamber gönderirdi,o da onu keserdi.sana ise “bunu kes!”denilmemiştir.”dedi.abid:”elbette keserim!”diye cevap verdi.şeytan yine:”seni kesmeğe bırakmam!”dedi ve yine kavga boğuşma başladı.abid şeytanı yeniden yere vurdu.şeytan:””beni serbest bırak,bir sözüm daha var söyleyeyim!eğer makbul olmazsa ne dilersen onu yap!”dedi.abid kişi de yine şeytanı serbest bıraktı.şeytan:”ey abid!dedi,sen fakir bir kimsesin,senin zahmetini başkaları çekiyor.senin eline geçecek bir şey olsun ki,onu hem kendin harcarsın,hem de başka abidlere nafaka verirsin.bu senin için bu ağacı kesmekten daha iyidir,elini o ağaçtan çek!ben de senin yastığının altına her gün iki altın koyayım.”dedi.ihtiyar abid,”doğru söylüyor “diye düşündü.iki altından birisini harcarım,ötekini de sadaka olarak veririm,bu durum benim için bu ağacı kesmekten daha iyidir.hem bana “bu ağacı kes!”diyen olmadı ki!ben peygamber değilim,bundan dolayı da o ağacı kesmek bana vacip değildir.”diye düşündü ve böylece geriye döndü.ertesi sabah yastığının altında iki altın buldu ve “iyi yaptım da o ağacı kesmedim”dedi.onları aldı,götürdü.ertesi gün de yine iki altın buldu fakat üçüncü gün yastığının altında hiç altın bulamadı.ihtiyar kızdı,yine baltasını omzuna vurdu ve yola düştü.şeytan abidin önüne çıkıp nereye gittiğini sordu.abid:”ağacı kesmeye gidiyorum.”dedi.şeytan:”yalan söylüyorsun!yemin ederim ki sen o ağacı kesemezsin.”dedi.ve bunun üzerine abid kişi ile şeytan dövüşmeye başladılar.şeytan bu kez abid kişiyi yere vurdu,öyle ki şeytanın elinde abid kişi adeta bir serçeye döndü.şeytan:”geri mi dönersin yoksa başını keseyim mi?”diye sordu.abid kişi:”elini çek ki evime dönüp gideyim”dedi ve şeytan da ondan elini çekti.ihtiyar abid sordu:”neden önceden ben seni iki kez yendim de şimdi ise sebebi nedir ki sana yenildim,sen beni yendin?”şeytan çok ibretlik olan şu cevabı verdi:

“o zaman hak teâla uğruna kızmıştın,hak teâla da benim sana karşı yenilmemi sağladı.bir kimse bir işi allah(c.c) için yaparsa,bizim elimiz ona kalkmaz.bu kez kendi hırsın için,dünya için kızdın.bir kişi kendi hevasına uyarsa bizimle başa çıkamaz!”dedi.

kaynak:kimyâ-ı saâdet
hesabın var mı? giriş yap