*

şükela:  tümü | bugün
 • euro2000'i zehir eden, futbolcu isimlerini okumayı beceremeyen spiker.
 • euro2000'de oynanan muhteşem ispanya-yugoslavya maçının bitiminde kimin bir üst tura çıktığını bir türlü hesaplayamayan ve sarhoşmuşçasına maç anlatan spiker.
  ayrıca (bkz: spor spikerlerinin turkcemize kazandirdiklari)
 • belcika'li mpenza'ya "empanke" diyebildi ya helal olsun
 • maclarda futbolcu isimlerinden cok ben abidin aydogdu diyerek laf kalabaligi yapan, futbol adina en guzel ve organize ataklari bile huş ve donuk bir sesle "vuruuu$, bakiyorum... aut..." diyerek gecistiren cigerlere iskence bir futbol cuhelasi...
 • ünlü "ofsayt söz konusu değil" vecizesiyle adı dünya futbol tarihine altın harflerle yazılmış ünlü maç spikeri (!)
 • maç anlatırken ota boka takılıp mevzu değiştirmesiyle ünlü anlatıcı. örn: karşılaşmada 37. dakika. ertuğrul topu aldı sağdan ilerliyor. bu arada sayın dinleyiciler karşı binalardan söz edeyim size. bu binalar maç zamanlarında tıka basa dolu oluyor. binalarda.......... )bla bla bla bla bla bla.........(aradan 4 dakika geçer) .... evet kaleci mesut ofsayttan doğan atışı kullandı....
 • her an her turlu yorumu ve ilgincligi yapmasi muhtemel bunye..bu adamla hincal ulucun ayrilmaz ikiliyi bi acidan da voltrani olusturduklari maclar olmustur..

  yine boyle bir macta, macin basinda abidin "buyrun hincal bey" diyerek hincala fikrini sormus ilerleyen dakikalarda "evet sevgili hincal" diyebilmis, macin 2. yarisiyla birlikte "soyler misin hincal cim" seklinde bir enseye tokat gote parmak olayina girecegi dusunulurken neden bilinmez macin sonlarinda "son olarak sayin uluc" diyerek bizi dumurdan dumura suruklemistir..bu satirlarin yazari bu adam hakkinda bu satirlari doserken bu amcam bos kalmamis ve 2 haziran 2002 ingiltere isvec macinda sol campell in hatasindan olusan tehlikeli bi isvec akinini bizlere sadece "aoooooovvvvvv" diyerek aktarmis ve yine su an da mac biter bitmez mikrofona "ankara" die bagarmistir..

  evet sanirim itiraf etmem gerek;
  i love you abidin.. gel yar beni.... dedirten ....
 • anlattığı maçlarda futbolun seyir zevkini bozan her türlü şeye kızan, buna sebep olan kişileri veya şeyleri azarlayan, hatta yerin dibine sokan, emekli albay modeli bir spor spikeridir. nitekim 2 haziran 2002 ingiltere isvec maçında da maç son sürat ilerlerken top taca çıkar ve bir türlü tacı kullanacak adama top gönderilmez. abidin ağabey sinirlenir "maça çıkarken 23 tane top toplayıcı çocuk vardı, bu da şu anda stadyumda 23 tane top var demektir. ama bir tane topu dahi yollayamıyorlar" der. aynı şekilde isveç'in attığı golde büyük defans hatası yapan gary mills hakkında da maç boyunca ağır konuşmuş, maç boyu mills'e önyargıyla bakmamıza yol açmıştır.

  yeri gelmişken reha muhtar a itiraf tadında olsun diyerek şunu da belirtmek isterim ki ben abidin ağabeyin anlattığı maçları izlerken televizyonun karşısında yayılarak oturamıyorum, bacak bacak üstüne atamıyorum, ya da kalkıp mutfağa tuvalete gidemiyorum, zira her an "otur yerine seni sersem, biz boşuna mı anlatıyoruz maçı burada kalktık geldik allahın japonyasına çinine" ya da "otur yerine! indir bacağını!" diye bağıracakmış gibi geliyor her an. tez zamanda emekli olasın mutlu hayat süresin abidin ağabey.
 • abidin ağabey angarya işlerden de ölesiye nefret etmektedir. bu işlerden bir tanesi de trt radyolarındaki canlı maç yayınlarında gerçekleşen "mikrofonlarımız istanbul'da" ritüelidir. bu olay bomboş stüdyoda tek başına oturup iki dakikada bir türkiye'nin dört bir yanındaki stadlara bağlanıp o andaki maç skorlarını almaktan ibarettir. 2001-2002 sezonunun son haftasındaki bu görev de abidin ağabey'e verilmiştir. sıcak ve kıpır kıpır bir ankara öğleninde hanımı ve çocuklarıyla kurtboğazı barajı'na pikniğe gitmeyi hayal ederken stüdyoya kapanıp iki saat boyunca "mikrofonlarımız ankarada.. mikrofonlarımız istanbulda..." demenin ne büyük ızdırap olduğunu elbet tahmin edersiniz sözlük okuyucuları. abidin ağabey de asabi bir mizaca sahip olduğunudan ötürü canlı yayının ortalarına doğru bunalmış ve otomatiğe bağlamıştır:

  -anteeep?
  sıfır sıfır
  -bursaaa?
  dakika 34 sıfır sıfır şimdi gelişe...
  -ankara?
  birbir
  -anteep?
  gol yok
  -bursa?
  gol yok

  çeşitli şehirlerde maçları anlatan meslektaşları da abidin ağabeylerinin sinirli olduğunu anlamışlar, son dakikalarda gereksiz monolog yapmamışlar ve yayının tez zamanda bitmesini istemişlerdir.
 • maç anlattıracak ve yorum yaptıracak adam bulmakta fena halde başarısız bir performans çizen trt'nin tabiri caizse götünü kurtaran eski toprak. söz konusu başarısızlık nedeniyle saç baş yolduran trt'de saçma, celalli ancak bir o kadar da renkli yorumlarıyla diğer anlatanların fersah fersah önüne geçen garip zat.