şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hey gidinin popstar abidin'i ya. hehehe.

bu popstar dalgasının ilk çıktığı seneydi zahir. hani serkül kan'ın "çolaam diye benimle eğleniyonuz. türlü serseriliklerinize şahitlik ediyorum. çolak diye adam hor görülmez" çıkışıyla prim topladığı, barış kömürcüoğlu'nun sevgilisine duşta şarkı söylediğini açıklayıp gündeme bomba gibi düştüğü (ulan biz "madem beraber duşa girdik, madem halihazırda cıbıldağız, karıyı bir posta daha zangoçlayalım bari" diye ahlaksız kar amaçları güderken elalemin adamı duşta bile romantizm kovalıyor be. "o önünde amansızca sallanaduran zekeriya ile acaba hangi romantizm koçerotti?" diye sormazlar mı adama?), bayhan gürhan'ın baş parmağı ve işaret parmağı arasında konumlanan kuru sümüğünü ufalayaraktan pakistan aksanlı türkçesiyle şarkı söyleyip 75 milyorun sevgilisi olduğu o çılgın dönem. ulan ben de şaka maka bayağı bayağı izliyomuşum haa. sözlükte bir che guevara isyankarlığına oynarken, gele gele vardığımız nokta emrah dinçer protestliği oldu şimdi iyi mi?

işte bu dostumuz da tarkan benzeri olarak piyasaya çıkmıştı. babamın deyimiyle târkân. (iki a'yı da ince oku abi, türkan der gibi. babamın senelerce her televizyonda görüşünde "şu târkân'a da fena gıcık oluyorum, ilk gördüğüm yerde tokatlayacam" repliğini tekrarlaması bir yana, tarkan'ın kız kardeşiyle bir akrabamızın evlenmesi, neticede hısım olmamız ve nikah sonrasında tarkan'ın koluna girip suratında eşsiz bir mutluluk ifadesiyle fotoğraf çektirmesi de incelenmesi gereken apayrı bi mevzuattır, "nasıl bir baba olmamalıyım ki öz evladım benimle hunharca taşak geçmesin?" soruma da yanıt bulmuştur). türk popstar deyince akla gelen ilk ismin tarkan olması, abidin kardeşimizin de tarkan'a benziyor olması onu yarışmanın galibi yaptı son tahlilde. yarışma bu kadar gündemi meşgul edince, yarışmanın galibi de memleketi estirir diye düşündü herkes haliyle.

o vakitler de gündemi çok sağlam takip ettiğim söylenemezdi ama bbg karakterleri gibi bu abidin'in de silinip gideceğini tahmin ediyordum ben. bi iki magazin programında görünür, bikaç talk show'a katılır, albüm falan yapar, sonra da silinir gider diye düşünüyordum. silinip gitti, ama bu kadar silineceğine ben de imkan tanımıyordum abi. hani "bu kadar" derken: adamı mesaj tv'nin canlı yayın konuğu olarak gördüm diyorum lan! mesaj tv'nin o kendine has bulanık renkli görüntüsü; programın sunucusu bok rengi takım elbiseli, bir haydar baş müridi olduğu bıyığından sıfatından belli bir asabi amca, konuk olarak katılmış bir laz uşağı türkücü (o da kesin cimilli ibo'dur amına koyim), ve işte o kare: kolsuz siyah tişörtü, deri pantulu ve rocker bilekliğiyle popstar abidin! laz uşağının ve program sunucusunun "şş bağele, hareketlere bağele" bakışları altında oynak ve dahi kıvrak şarkısını icra ediyor garibim. şarkının sözlerine gel:

alsam seni soksam içime,
    hani öyle sevesim geliyor.
    aşktan yanayım ama gözü karayım.
    bilmem kulağına hoş mu geliyor?

ulan hala gülüyorum. oğlum sen nabıyon ya? mesaj tv'de, yeşil tahtaya beyaz tebeşiriyle yazarak kur'an dersleri veren bıyıklı kel abiyi görmeye alışmışım ben o ekranda, allaan adını verdim, senin ne işin var orda o dikenli çivili rocker bilekliğiyle ya?

neyse, kendisinin popstar denen programdan sonra çıkan albümü aşktan yana'nın kapak fotoğrafıyla sizi başbaşa bırakarak entry'yi noktalıyorum:

http://www.resimland.com/…dia/1445/abidin_resim.jpg (noktalayacam dedim ama dur bak yine durunamadım. sıfatın renge bak. kim çekti, nerede çektiniz abi o fotoğrafı, tavuk döner tezgahının yanında mı çektiniz naptınız? ocağın ateşi gompile sıfadına vurmuş zavallı abdo'nun)
  • geçen gün alakasız bir biçimde, aklıma haldun dormen'in kendisiyle her hafta (bıkmadan, usanmadan) yaptığı klişe muhabbet geldi; böylece gülmek için abuk sabuk bir bahane edindim:

haldun dormen: şimdi de sırada ... hemmmm.... abidin geliyor. (bu "hemmmm" haldun dormen'in söyleyecek şey bulamadığında çıkardığı anlamsız sesleri gösterir.)
    dö det det dödöt deee döt döööt dö det (işte seyirci oyalansın diye giren müzik)
    abidin: (yüzünde her zamanki "benim dişlerim var ve onlarla gurur duyuyorum. üstelik çok sevimliyim" gülüşüyle) merhaba haldun abi.
    hd: merhaba abidin. ben senin gülüşüne dünyayı aydınlatan gülüş diyorum. şöyle bir dön bakayım hemmm kameralara... evet...
    abidin: (gülüş abartılır da abartılır. konuşulmaz çünkü söz gümüşse sükut altındır.)
    hd: abidin senin adın âbidin mi abîdin mi? hemmm.. nasıl okumak gerek?
    abidin: abidin...
    hd: hemmmmm o zamana ben sana âbidin diyeceğim. hemmmm çünkü doğrusu o... evet abidin o halde seni şarkınla başbaşa bırakıyorum. hemmmm bu arada bu akşamki kılığın da sana çok yakışmış.

diyalog üzerinden zihin açıcı sorular:
    1. be adam, madem sen illa âbidin diyecektin; niye nasıl söylemek gerektiğini soruyorsun?
    2. her hafta her hafta insan aynı geyikleri yapmaktan bıkmaz mı?
    3. yoksa insan, muhatabı abidin gibi biri olunca; doğal olarak konuşacak konu bulamadığından işi zırvalamaya mı vurur?
    4. abidin berklee'ye gitti mi? gittiyse oradaki hocalar ve öğrenciler abidin'le nasıl iletişim kurdular?
    5. abidin hâlâ dünyayı aydınlatan gülüşünü sergilemekte midir? bu gülüş berklee'de amerika'nın eline geçerse amerika'nın emperyalist amaçları için kullanılır mı?
  • ütopya'ya ilk girdiğinde "ütopyafest'in ayrıntılarını konuşalım. sahnede mfö olabilir mesela" şeklinde planlar yaparken, az önce yayınlanan görüntülerde grup arkadaşları tarafından ponpon sakladığı için suçlanma aşamasına gelen popstar.

popstar ve ponpon kelimelerini aynı cümle içinde kullanmış oldum kendisi sayesinde.
  • öğlenleri sıklıkla bahçeli/7. cadde starbucks'ta görülebilen eski pop öğesi. bir tek starbucks ayın ünlüsü ünvanı kaldı sanırım, onu korumaya çalışıyor.
  • bu adamın sanatını, kariyerini, ününü filan eleştirenlerin dapındığı semih adlı şeyin nesi var acaba? ne lan o? hiçbir şey olmamalarını temsil ettiği için mi kendileriyle bu kadar özdeşleştiriyorlar çözemedim.
  • bbg tarik ile birlikte bir dönem ortaokul ve lise öğrencilerinin psikolojisini bozan zırtstar...
  • bu akşam popstar'da inanılmaz bir pot kırmış kişidir bu. zerrin özer'in başından geçtiğini ya bilmiyordu ya da o anda aklına gelmedi ama "illa ki küçükken tecavüze mi uğramam lazım" tarzı bir cümle sarfedip zerrin özer'in suratını bi anda darma duman etti.
  • kırdığı pota rağmen zerrin özer'in bir numaralı fan'ı olduğu popstar adayı. bayhan'ın konsept sebebiyle birinci olamayacağı, firdevs'in ise dev "genç kız desteği"ni alamayacağını tahmin ederek birinciliğe en yakın aday olduğu söylenebilir. sonuçta yakışıklı çocuk, alçakgönüllü ve sempatik imajı da var. lakin bir popülarite aracı olarak eksi sozluk'e bakarsak sadece 15 entry almış bu adam, bir popstar için fazla düz olduğu anlamına gelir bu.
  • tarkan imitasyonu.
  • fridevse aşığım dediğinde, salondakilerle beraber fridevsin eski eşininde coşkuyla alkışladıgı popstar adayı.
    (bkz: bulama ilişki)